DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Nie wyświadczajmy przysługi wrogom Kościoła - stanowisko Akcji Katolickiej

Nie wyświadczajmy przysługi wrogom Kościoła - stanowisko Akcji Katolickiej
fot. tome213 / sxc.hu

Nie wyświadczajmy przysługi wrogom Kościoła - pod takim tytułem Akcja Katolicka opublikowała swoje stanowisko w sprawie sytuacji w diecezji warszawsko-praskiej. Prezentujemy treść stanowiska Akcji Katolickiej.


"Akcja Katolicka w Polsce ze smutkiem przygląda się wykreowanej w znacznej mierze przez media sytuacji w diecezji warszawsko-praskiej. Nie mamy zwyczaju i nie zamierzamy komentować decyzji hierarchii kościelnej podejmowanych zgodnie z prawem kanonicznym i autonomią danej struktury Kościoła. Oczywiście, w tym konkretnym przypadku, nie możemy wszakże nie zauważyć problemu, jakim jest niesubordynacja proboszcza i przyjęta przez niego taktyka rozwiązywania sytuacji konfliktowej w świetle jupiterów.


Z pewnością nie służy to żadnej ze stron. Nie służy to nikomu, zwłaszcza katolikom świeckim wciągniętym za pośrednictwem mediów w dwuznaczną grę, której reguły wykreowali ludzie - jeśli nie wrodzy Kościołowi, to bardzo od niego odlegli. Tym bardziej wypadałoby w takiej sytuacji kierować się nie przewrotnym przekazem medialnym, ale w poczuciu odpowiedzialności za Kościół, zgodnie z głosem sumienia i wrodzoną każdemu roztropnością dać odpór kolejnej odsłonie kampanii antyklerykalnej, którą w Polsce rozgrywają środowiska ateistyczne, lewackie, usiłujące wykorzystać zaistniały spór i wpłynąć na decyzję Kościoła.


O ile nie dziwimy się postawie niektórych, powtarzam, niektórych mediów, gdyż nie można nie zauważyć rozsądnej postawy wielu innych, o tyle bulwersuje zachowanie osób świeckich, w części parafian, których wypowiedzi i reakcje dowodzą karygodnej nieznajomości Katechizmu Kościoła Katolickiego mówiącego, że biskup poprzez akt konsekracji w sposób szczególny i dostrzegalny przyjmuje rolę samego Chrystusa stając się prawdziwym i autentycznym nauczycielem wiary. Jesteśmy żywą cząstką Kościoła powszechnego, w którym uczniowie "trwają jednomyślnie w nauce apostołów, we wspólnocie, łamaniu chleba i modlitwie".


Ktokolwiek, kto w dzisiejszych czasach w coraz to ponawianych ataków na Kościół, pod pozorem rzekomej troski przyłącza się do tej nagonki, wyświadcza jedynie przysługę wrogom Kościoła, wrogom Boga. Można dyskutować o Kościele, można spierać się o Kościół, ale nigdy, pod żadnym pozorem nie można szkodzić Kościołowi, o czym powinni wiedzieć ci wszyscy, którzy mniej lub bardziej świadomie dali się wciągnąć w ten konflikt biorący swoje źródło z braku pokory i miłości do Kościoła, które to przymioty powinny cechować każdego oddanego Bogu chrześcijanina".


Oświadczenie podpisała Halina Szydełko, prezes Zarządu Krajowego Instytut Akcji Katolickiej.

 

 

KAI

mat


DATA: 2013-07-17 09:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nie mam zamiaru się wymądrzać ale rzeczywiście księża mało co dbają o postawę i znajomość katechizmu swoich parafian!!! Mogą przecież wysilić się trochę nad opracowaniem dobrego kazania - takiego konkretnego -można je podzielić tematycznie a ja widzę jak wiele, wiele raz ksiądz se czyta kazanie z kartki nawet akapitów nie robi jednym tchem beznamiętnie odklepie i tyle -kościół śpi dzieci wrzeszczą - w końcu jak huknie - na przebudzenie ! AMEN!!!!! i zaczyna ...Wierzę w Boga Ojca..... oj wieje nudą wieje......
ponad 6 lat temu / anka
 
Za brak znajomości Katechizmu przez wiernych odpowiedzialny jest kler.Najgorsze że statystyczny katolik o ile robi rachunek sumienia używa książeczki od I Komunii Św a tam grzechy są wyjaśnione na dziecinnym poziomie.Żeby księża wykorzystali choćby te 10 minut w kazaniu na rzeczy ważne a nie opowiadali koszałki opałki aby nikogo nie urazić.
ponad 6 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.