DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2018 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Nie wybielajmy islamu!

Nie wybielajmy islamu!
fot. Ahmet Izgi/Scanpix

Dziś, gdy Państwo Islamskie bestialsko morduje chrześcijan w Syrii i Iraku, a nawet prezydent Obama popiera akcję zbrojną przeciwko prześladowcom, niektórzy publicyści wciąż starają się wybielić islam. Przekonują, że nie można wobec niego stosować uogólnień, a religia ta ma wiele twarzy. Jednak zasady Koranu są jasne i znacznie bliżej do nich regułom Państwa Islamskiego niż utopijnej wizji religii pokoju, podzielanej przez - jak się okazuje – nie tylko lewicowych intelektualistów.

 

„Islamów” może być bardzo wiele, a poszczególne grupy muzułmanów mogą być ze sobą skonfliktowane – pisze Anna Stępniak na łamach portalu rebelya.pl. Utożsamianie islamu z terroryzmem i przemocą jest krzywdzące – uważa autorka, wskazując na przykład swojego znajomego, polskiego Tatara, któremu sprawia przykrość obecne w polskiej publicystyce przypisywanie islamowi agresywnych motywów. Jednak ów muzułmanin powinien mieć pretensje nie do polskich mediów, co raczej do… autorów świętej księgi swojego wyznania.

 

Koran bowiem (islam jest typową religią Księgi) zawiera ustępy jawnie wzywające do przemocy: „I zabijajcie  ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili – Prześladowanie jest gorsze niż zabicie. – I nie zwalczajcie ich przy świętym Meczecie, dopóki oni nie będą was tam zwalczać. Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciw wam, zabijajcie ich! – Taka jest odpłata niewiernym!” – czytamy (2,191). W innym miejscu Koran wzywa do zabijania niewiernych: „I zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili – Prześladowanie jest gorsze niż zabicie. (…) Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciw wam, zabijajcie ich! – Taka jest odpłata niewiernym!” (2,191).

 

Chociaż, oczywiście - jak zauważa Stępniak - kanoniczne teksty muzułmanów są podatne na różne interpretacje, to tego typu wersety nie zawierają słów wyrwanych z kontekstu. Według strony poznajkoran.pl, znajdujemy wśród nich 11 wersetów propagujących tolerancję religijną i 349 nawołujących do nienawiści wobec niewiernych. Na 69 wersetów, które  wzywają do niesienia pomocy innym przypada 180 propagujących brutalność i przemoc. Zdaniem badaczy, istnienie treści nakłaniających do niesienia pomocy z motywów religijnych to efekt zmiennych kolei losu Mahometa, na początku swojej działalności nie dość potężnego, by pozwolić sobie na wezwania do aktów zbrojnych. Jednak, gdy tylko poczuł się on wystarczająco silny, rozpoczął dokonywanie podbojów. Sam Mahomet był wojownikiem i to skutecznym. Do IX w. połączone siły Arabów zdobyły m.in. Persję, Syrię, Egipt, bizantyjską Afrykę, część Hiszpanii, Korsykę i Sardynię.

 

Zresztą także dziś islam używa przemocy wobec niewiernych. Według Światowego Indeksu Prześladowań za 2014 r., sporządzonego przez organizację Open Doors, wśród 10 państw, w których chrześcijanie spotykają się z największymi represjami, aż 9 to kraje islamskie. Nie chodzi tu o marginalne przypadki i sekty. Czy można zatem twierdzić, że islam nie jest zagrożeniem dla cywilizacji chrześcijańskiej, w tym również, choć jak na razie pośrednio, dla Polski?

 

Przemoc wobec kobiet

 

Stępniak krytykuje także obwinianie islamu o dokonywanie zabójstw honorowych i związaną z nim pogardę dla kobiet. Jak pisze „(…) nie można wyraźnie powiązać takich praktyk bezpośrednio z islamem. Po pierwsze dlatego, że zabójstwa te mają miejsce również w społecznościach hindusów i sikhów. Po drugie, ponieważ chodzi tu o społeczności typowo plemienne. Właściwie badania antropologiczne na ten temat są bardzo niekonkretne. W Turcji na przykład nadal istnieje pogląd głoszący, że zabójstwa honorowe to rzekomo element tradycji Kurdów”.

 

Czy w takim razie muzułmanie w Europie – a także – jak zauważa Stępniak – w Polsce, żyją nadal w społecznościach plemiennych? Przekonywanie, że podobnie jest u hindusów i sikhów to błąd logiczny, określany potocznie jako argument z gatunku: „a u was biją murzynów”. Jak zauważył Feliks Koneczny, Kościół już dawno wyeliminował „zemstę rodową”. Islam nie zdołał (nie chciał?) tego uczynić. Dlaczego by o tym milczeć?

 

Zabójstwa honorowe dotyczą przeważnie młodych kobiet, które popełniły wykroczenia przeciwko prawom obyczajowym. Nawet jeśli morderstwa owe nie są bezpośrednio uzasadnione w Koranie, to mentalność głosząca niższość kobiet jest w krajach muzułmańskich normą. Koran wzywa do ich bicia (4,34), zaś same niewiasty do "szczelnego okrywania" swych ciał (33,59), co w świecie pustynnym musi być szczególnie uciążliwe. Samo dotknięcie kobiety islam uznaje natomiast za przyczynę rytualnej nieczystości (4,43). Zresztą sama autorka artykułu zauważa, że kobiety emigrują z krajów muzułmańskich, gdyż czują się w nich nieszanowane.

 

Islam jako ideologia

 

Zdaniem Anny Stępniak, prawdziwym cywilizacyjnym zagrożeniem jest Rosja i jej komunistyczne dziedzictwo. „Przy tym wszystkim uważam, że owszem, kultura chrześcijańska jest bardziej liberalna i daje więcej swobody jednostce niż kultura muzułmańska, jednak to nie znaczy, że ta ostatnia jest światowym zagrożeniem. Zagrożeniem jest i będzie pojawienie się wyrazistego lidera lub grupy, zdolnych zapanować nad masami, które pozbawione są dostępu do zasobów i władzy” - twierdzi autorka tekstu opublikowanego na rebelya.pl.

 

Zagrożenie ze strony Rosji to fakt, jednak nie zapominajmy, że islam, podobnie jak komunizm i jego współczesne popłuczyny, spełnia cechy opartej na przemocy ideologii, od początku narzucającej autorytarną wizję świata. Jak zauważył Robert Morey w książce pt. Islamska inwazja. Konfrontacja najbardziej rozprzestrzeniającej się religii świata, wizja ta jest, ni mniej ni więcej, tylko kulturą arabskich koczowników z VII w. Ten „cywilizacyjny ideał" został podniesiony do rangi absolutu, który należy narzucić innym mieszkańcom. Islam reguluje ubiór, jedzenie i inne aspekty codziennego życia w sposób niespotykany w chrześcijaństwie. Ponadto trudno nie znaleźć pewnych wspólnych radykalnego islamizmu i bolszewizmu punktów, takich jak nienawiść do Zachodu, kapitalizmu, kult przemocy czy antychrystianizm.

 

Podsumowując – owszem, mogą istnieć pokojowe nurty i grupy w ramach islamu (np. polscy Tatarzy), a tym bardziej prawdą jest, że nie każdy muzułmanin to zły człowiek. Jednak cechy takie jak pochwała przemocy wobec niewiernych i kobiet oraz dążenie do narzucania wiary siłą, są od wieków nieodłącznym elementem Koranu i historii islamu. A obecnie nasilają się z całą siłą i brutalnością w Państwie Islamskim.

 

 

Marcin Jendrzejczak 


DATA: 2014-09-16 08:42
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Tiberias: "Kwestia otwarta" nie wyklucza, ale też i nie przesądza o użyciu siły. @Rozczarowany: Akurat al-Ankabut (sura 29) została unieważniona co do formy słownej, ale utrzymała prawo do stosowania. Nie jestem znawcą Koranu, dlatego trudno mi się wypowiadać szczegółowo. Ale zgadza się, treści pokojowe zostały zastąpione przez agresywne.
ponad 4 lata temu / TFilip
 
Nie postrzegam islamu jako zagrozenia dla swiata w tym dla Polski. Poki co wszystkie wojny prowadzone sa w obrebie panstw muzulmanskich i zostaly wywolane lub popierane przez USA . Chrzescijanie placa droga cene ale nie sa to jedyne ofiary tych wojen. Nie tracmy z pola widzenia ludnosci muzulmanskiej dawnego Iraku, Afganistanu , Syrii, Libii..Komunizm, wojny i migracje ludnosci sa dzielem sil dazacych do nowego ladu swiatowego.
ponad 4 lata temu / mafra
 
@TFilip: w kwestii niejednoznaczności Koranu, poczytaj o doktrynie unieważnienia. W razie sprzeczności, wersety objawione przez Mahometa później mają pierwszeństwo wobec tych, które ogłosił wcześniej. A ponieważ wcześniej ogłosił te "pokojowe", więc są one już nieważne.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@Nemo: Jakim prawem regularne oddziały wojskowe (nie wspominając o najemnikach z FSB i GRU) przebywają na terytorium obcego państwa? Jakim prawem ludność rosyjskojęzyczna została przesiedlona na tereny Ukrainy, państwa bałkańskich i bałtyckich? Jakim prawem w Polsce rządzą ulegli wobec Moskwy postkomuniści, którzy doprowadzili do tego, że dzięki handlowaniu z Rosją Polska płaci za gaz najwięcej w Europie? Bandyci rezydują nie tylko w Kijowie, ale przede wszystkim w Moskwie, w Warszawie i - niestety - na forach internetowych.
ponad 4 lata temu / Venatrix
 
@Tfilip: ... Nie byle kto (i na miesiące przed 9.11) ---> śp. najwyższego stopnia ARCYDERWISZ pan Necmettin Erbakan w Hagen (Niemcy, NRW) 15. kwietnia 2001, monitorowany przez agentów BND do zgomadzonej w hali sportowej 5000 rzeszy braci i sióstr w wierze i derwiszowaniu: (Europejczycy uważają iż muzułmanie przyjeżdżają, wsiąkają do Europy tylko dla zarobienia pieniedzy. Ale allah ma inny plan. My z największą pewnością dojdziemy do władzy, czy to się jednak stanie z lub bez rozlewu krwi jest kwestią otwartą) ... org. "Die Europaeer glauben, dass die Muslime nur zum Geldverdienen nach Europa gekommen sind. Aber Allah hat einen anderen Plan. Wir werden ganz sicher an die Macht kommen, ob dies jedoch mit Blutvergiessen oder ohne geschieht, ist eine offene Frage" ---> Necmettina Erbakana jednoznaczna odezwa do swojej "Kara-Mustafowej" diaspory na zachodzie nie daje żadnego pola na islamofilskie interpretacje i snucia relatywizmów moralnych.
ponad 4 lata temu / Tiberias
 
To część prawdy. Nie tylko islamów jest bardzo wiele, ale także koraniczne nakazy są niejednoznaczne. Zobaczcie na przykład to: "I nie sprzeczajcie się z ludem Księgi inaczej, jak w sposób uprzejmy - z wyjątkiem tych spośród nich, którzy są niesprawiedliwi - i mówcie: "Uwierzyliśmy w to, co nam zostało zesłane, i w to, co wam zostało zesłane. Nasz Bóg i wasz Bóg jest jeden i my jesteśmy Mu całkowicie poddani." (al-Ankabut, 46) Koran zawiera teksty pojednawcze z czasów, kiedy Mahomet chciał sobie zjednać chrześcijan i żydów, oraz agresywne, kiedy stało się jasne, że podziały są nie do pokonania. Fanatycy są wszędzie: wśród hindusów, żydów i muzułmanów. W islamie jest około 40 różnych odłamów (wystarczy zobaczyć ile jest frakcji walczących w Syrii i Iraku). Naprawdę trudno mi uwierzyć, żeby Derwisze Tańczący chcieli mordować niewiernych :)
ponad 4 lata temu / TFilip
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.