DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Nie wszyscy niemieccy hierarchowie chcą błogosławienia homozwiązków! Bp Schwaderlapp przeciw

Nie wszyscy niemieccy hierarchowie chcą błogosławienia homozwiązków! Bp Schwaderlapp przeciw
Biskup Dominikus Schwaderlapp. Źródło: Youtube/domradio.de

Koloński biskup pomocniczy Dominikus Schwaderlapp całkowicie odrzuca pomysł „błogosławienia” związków homoseksualnych. Byłoby to odejście od Ewangelii i szukanie fałszywej jedności z protestantami.

 

W rozmowie z katolickim tygodnikiem „Die Tagespost” z Würzburga bp Dominikus Schwaderlapp wyjaśnia, że Kościół katolicki może błogosławić osoby homoseksualne, ale nigdy ich związek, oznaczający przecież utrzymywanie pozamałżeńskich relacji seksualnych. Tymczasem aktywność seksualna jest – zgodnie z nauczaniem katolickim – dopuszczalna wyłącznie w małżeństwie, a te mogą stworzyć tylko mężczyzna i kobieta.

 

Jeżeli udzielam człowiekowi błogosławieństwa, także mającemu homoseksualną orientację, to błogosławię wszystko, co jest w nim dobre i wszystkie jego właściwe dążenia – powiedział. To zaś oznacza całkowite wykluczenie „błogosławieństwa” związku, którego podstawą jest łamanie katolickiej nauki moralnej o seksualności.

 

W ten sposób biskup Schwaderlapp zabrało głos w dyskusji o kościelnych „błogosławieństwach” dla homozwiązków, toczącej się od stycznia tego roku w Niemczech na nowym poziomie. Wcześniej taki postulat zgłaszali tylko niektórzy teologowie lub związki świeckich, a episkopat oficjalnie odrzucał te propozycje.

 

Rzecz zmieniła się po decyzji Bundestagu z czerwca ubiegłego roku, gdy zalegalizowano „małżeństwa” jednopłciowe. W styczniu tego roku wiceprzewodniczący episkopatu bp Franz-Josef Bode z Osnabrück otwarcie opowiedział się za „błogosławieniem” homozwiązków, a w nieco późniejszym wystąpieniu nie odrzucił tego pomysłu szef episkopatu, kard. Reinhard Marx z Monachium. Marx powiedział też, że przy episkopacie działa już stosowna komisja zajmująca się tym tematem.

 

Pomysł skrytykował już wcześniej arcybiskup Fryburga Stephan Burger, odciął się od niego także biskup Rottenburga-Stuttgartu Gebhard Fürst. Obszernie swoje krytyczne stanowisko wyłożyli też emerytowany biskup austriackiego Salzburga Andreas Laun oraz były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.

 

Bp Schwaderlapp odrzucając pomysł „błogosławienia” związków homoseksualnych podkreślił wielką wagę towarzyszenia duszpasterskiego osobom, które nie żyją podług katolickiego nauczania. Zaznaczył przy tym, że towarzyszenie musi oznaczać wzajemny szacunek – a to zakłada, że nie we wszystkich punktach między Kościołem a taką osobą dojdzie do konsensusu.

 

Hierarcha jednoznacznie odrzucił też przedstawiane przez niektórych katolickich progresistów rzekome zalety wprowadzenia „błogosławieństw” homozwiązków w postaci postępu ekumenicznego. W Niemczech zdecydowana większość wspólnot protestanckich od dawna udziela związkom jednopłciowym błogosławieństwa. Bp Schwaderlapp powiedział, że zrównanie się pod tym względem z luteranami byłoby po prostu „odejściem od Ewangelii”.

 

 

Pach

 

 


DATA: 2018-03-10 07:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

respect
3 miesiące temu / darex
 
Oby nie było tak jak z pomnikiem nieznanego niemieckiego antyfaszysty...
3 miesiące temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.