DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Rozmowa z ks. arcybiskupem Zbigniewem Stankiewiczem

Nie wolno ulegać dyktatowi


 Z metropolitą Rygi, ks. arcybiskupem Zbigniewem Stankiewiczem, rozmawia Valdis Grinsteins.

Czy w krajach cywilizacji zachodniej mamy obecnie do czynienia ze zmasowanym atakiem na Kościół?

– Musimy to ująć bardziej precyzyjnie. W krajach zachodnich Kościół nie jest bezpośrednio atakowany, chociaż wiemy o przesadnej reakcji wobec Kościoła w związku z przypadkami pedofilii, które wcale nie są tak liczne w porównaniu z sytuacją w innych instytucjach. Owszem, istnieje tendencja ukierunkowana na tworzenie ujemnych stereotypów. Z drugiej strony, jest oczywiste, że Kościół, głosząc zasady moralności, nie powinien tolerować dwulicowości czy hipokryzji swoich członków. Kościół dla bardzo wielu ludzi jest niewygodny, bo wskazuje na problemy moralne i zło nazywa po imieniu. A o ileż łatwiej jest krytykować to, co nam przeszkadza, niż zbadać własne sumienie i zmienić coś w sobie, we własnym stylu bycia.

Problem stanowi raczej to, że mentalność zachodnia jest w dużym stopniu sprzeczna z wartościami chrześcijańskimi. Oto, na przykład, „prawa kobiety” uznawane są za ważniejsze niż prawo dziecka do życia. Człowiek może decydować o własnej śmierci, jeśli sytuacja staje się zbyt dla niego uciążliwa. Zagubiło się pojęcie małżeństwa jako więzi pomiędzy kobietą a mężczyzną oraz nierozerwalności małżeństwa, wierności i czystości przedmałżeńskiej. Ponadto, dzisiejszy człowiek poszukuje szybkiego załatwienia każdego problemu, czyli woli użyć przeciwbólowej pigułki dla uzyskania komfortu, niż dotknąć sedna problemu. Dlatego sięga chociażby po środki antykoncepcyjne: aby mieć przyjemność i nie brać odpowiedzialności.

Dochodzi też do wykroczeń przeciwko wolności religijnej. Ta tendencja ciągle wzrasta, co wyraźnie pokazuje opublikowany w ubiegłym roku raport Observatory on Intolerance and Discrimination Against Christians in Europe, według którego osiemdziesiąt pięć procent zachowań antyreligijnych na naszym kontynencie stanowią ataki na chrześcijan.

Warto też odnotować stronniczość mediów. Wspomnijmy chociażby Światowe Dni Młodzieży w Madrycie. Większość mediów ukazywała te wydarzenia bardzo stronniczo – wiele mówiono o nielicznych, którzy występowali przeciwko Światowym Dniom Młodzieży, przemilczając udział w nich milionów ludzi, którzy gromadzili się na spotkaniach z papieżem, na wspólnych modlitwach. Bez wątpienia komentatorzy kierują się uprzedzeniami i to jest również swoistego rodzaju dyskryminacja.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.