DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   CYWILIZACJA

Rozmowa z Mathiasem von Gersdorffem

Nie wolno nam milczeć wobec bluźnierstwa


Jurorem programu muzycznego w polskiej telewizji publicznej wybrano niedawno zdeklarowanego satanistę, który podczas koncertu swojego zespołu wykonującego tzw. deathmetal publicznie podarł Biblię i określił ją w sposób wyjątkowo obelżywy. Czy w Niemczech bądź innych krajach zachodnich taka sytuacja byłaby możliwa?

– Publiczna obecność satanizmu zawsze podlegała u nas pewnym fluktuacjom. Na przykład, pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku zaczęto zapraszać satanistów do rozmaitych talk shows i podobnych programów telewizyjnych. Duże zainteresowanie satanizmem przejawiały też czasopisma młodzieżowe w rodzaju „Bravo”.

Jednakże zdeklarowany satanista nigdy nie mógłby osiągnąć tak znaczącej pozycji w publicznych mediach, jak to się stało w Polsce, ponieważ większość ludzi w naszym społeczeństwie ocenia satanizm jako coś niezwykle niebezpiecznego. Przede wszystkim jako doktrynę, która zdezorientowanych młodych ludzi wiedzie w kierunku skrajnych poglądów i ekstremalnych praktyk. Po drugie, jako środowisko patologiczne, w którym przebywanie może powodować poważne urazy psychiczne – wielokrotnie wszak dochodziło w kręgach satanistycznych do nagłych zgonów i samobójstw. Inni patrzą na satanizm jak na zwykłe dziwactwo ludzi, którzy – jak w każdej subkulturze – chcą się poczuć wyjątkowi i ważni.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Nie dajmy zwyciężyć złu i bądźmy narzędziami pokoju, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy” - napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki, komentując zamachy na Sri Lance.

 
 

Kardynał Malcolm Ranjith ze Sri Lanki w dosadnych słowach skomentował dzisiejsze zamachy, w których śmierć poniosło co najmniej 200 osób. „Ukarać bezlitośnie, bo tylko zwierzęta mogą zachować się jak winni tego zamachu” - podkreślił.

 

Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).

 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej podczas Mszy rezurekcyjnej zaapelował o aktywną obronę wartości chrześcijańskich. Ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z usunięcia Boga z przestrzeni publicznej, których efektem jest „akceptacja nawet największych wynaturzeń”.

 

Na Sri Lance w mieście Dehiwala, na południe od największego miasta Kolombo doszło do kolejnej, siódmej eksplozji, w której zginęły co najmniej dwie osób. Z kolei ósma eksplozja miała miejsce na przedmieściach największego miasta - Kolombo. Według najnowszych informacji w wybuchach zginęło ponad 180 osób, a 500 zostało rannych. Według miejscowej policji wśród ofiar znajduje się co najmniej 35 obcokrajowców.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.