DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Nie umie współczuć katolikom? Prezydent Macron skrytykowany przez arcybiskupa Paryża

Nie umie współczuć katolikom? Prezydent Macron skrytykowany przez arcybiskupa Paryża
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, fot. Arina Lebedeva/TASS/FORUM

Arcybiskup Michel Aupetit z Paryża publicznie wyraził ubolewanie, że prezydent Republiki Francuskiej, Emmanuel Macron nie zadał sobie trudu wyrażenia współczucia dla katolików z powodu pożaru katedry Notre Dame.

 

W Wielki Poniedziałek wieczorem, przemawiając przed płonącym kościołem, Emmanuel Macron wspomniał o duchowym aspekcie katedry. Podkreślił jednocześnie, że pożar nastąpił w Wielkim Tygodniu.

 

Następnego dnia prezydent wygłosił krótkie przemówienie na antenie telewizji publicznej. Obiecał w nim odbudowę kościoła w ciągu 5 lat. Podkreślił także duchowe znaczenie katedry, jednak bez bezpośredniego odnoszenia się do katolicyzmu.

 

To pominięcie oburzyło arcybiskupa Paryża Michel Aupetita. – Byłoby miło, gdyby okazano choćby niewielkie współczucie dla wspólnoty katolickiej – powiedział hierarcha w środę w Radio Sud. Wyraził żal z powodu braku jakiegokolwiek słowa współczucia dla katolików ożywiających katedrę Notre Dame.

 

Hierarcha podkreślił, że budynek nie jest muzeum, a zainteresowanie katedrą to właśnie zasługa katolików. Podkreślił, że słowo katolicki to znaczy powszechny i skrytykował traktowanie tego słowa niczym przekleństwa. Nie chciał jedocześnie wypowiadać się w sprawie celowości zabiegu Macrona lub jej braku.

 

Stwierdził natomiast, że chrześcijanie poczuli się zranieni brakiem bezpośrednio skierowanego do nich słowa współczucia. Dodał, że gdyby tragedia dotknęła muzułmanów czy żydów, to stałoby się inaczej.

 

Arcybiskup Paryża podkreślił, że budynek Notre Dame wzniesiono w imię Chrystusowe. Przestrzegł przed traktowaniem jej jako budowli o charakterze funkcjonalnym. W rzeczywistości jest ona czymś o wiele wznioślejszym. Świadczy o tym, że niektóre rzeźby są niewidoczne.

 

Purpurat zwrócił też uwagę na coraz częstsze akty wandalizmu w świątyniach w całej Francji. Wyraził ubolewanie z powodu antychrześcijańskiego wandalizmu.

 

Purpurat przypomniał także o licznych aktach wandalizmu, jakie dotknęły w ostatnich miesiącach świątynie katolickie w całej Francji. Wyraził ubolewanie z powodu braku szacunku dla miejsc świętych.

 

Ignorancja religijna to coraz poważniejszy problem zdechrystianizowanej Republiki Francuskiej. 

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner złożył w Wielką Środę rano oficjalną deklarację w sprawie katedry Notre Dame, mówiąc: „Notre Dame nie jest katedrą”. Dodał: – To nasza wspólnota, coś. co nas łączy, to nasza siła, to jest nasza historia – dodał.

 

Z kolei dziennikarka stacji telewizyjnej LCI Bénédicte Le Chatelier poszła o krok dalej. – Notre Dame nie jest miejscem religijnym, ale katolicy ją sobie wciąż zawłaszczają – powiedziała.

 

Prezydent Macron mówił też o odbudowie katedry w zmienionej formie – pragnąłby dodać elementy „sztuki współczesnej”.

 

Źródło: lifesitenews.com

AS


DATA: 2019-04-25 13:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Macron jest masonem i protegowanym rotschildów, więc nie jest to dziwne, oni nienawidzą Pana Boga i Kościoła Bożego.
ponad 1 rok temu / Alex Wolf
 
Czy Notre Dame po odbudowie, będzie jeszcze miała coś wspólnego z Katedrą katolicką?, sygnały są niepokojące. Dlatego był bym ostrożny z tym nawoływanie do zbiórki pieniędzy na odbudowę, zwłaszcza przez Kościół w Polsce, bo może się okazać że zrobimy z siebie "pożytecznych idiotów".
ponad 1 rok temu / Paulus
 
Dlatego moim zdaniem spłonęła katedra po to żeby nawet jeśli ją odbudują nie była już katolicka to słowo ma być wymazane najpierw we Francji później w reszcie Europy ,a my katolicy mamy się europeizować ,laicyzować i stać się pustą skorupką którą napełni się nowymi ideałami w których dla Boga nie ma miejsca
ponad 1 rok temu / X
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.