DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Nie tylko w kraju. Zobacz jak Polacy obchodzili Święto Niepodległości we Lwowie [GALERIA ZDJĘĆ]

Nie tylko w kraju. Zobacz jak Polacy obchodzili Święto Niepodległości we Lwowie [GALERIA ZDJĘĆ]
Fot. Jan Bereza

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości we Lwowie rozpoczęły się tradycyjnie od Mszy Świętej odprawionej w katedrze lwowskiej, podczas której ks. Infułat Józef Pawliczek przypomniał rolę miasta w walkach o wolność Ojczyzny. Po uroczystości w katedrze uczestnicy obchodów przejechali na Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie przy zbiorowej mogile nieznanych żołnierzy harcerze i strzelcy wystawili wartę honorową, a od strony Pomnika Chwały stanęły liczne poczty sztandarowe z polskich szkół i organizacji społecznych.

 

Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz oraz konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur przypomnieli znaczenie zrywów niepodległościowych i dnia 11 listopada w dziejach Polski po czym przystąpiono do składania wieńców przyniesionych przez liczne delegacje. Pamięć poległym w obronie Lwowa oddali pracownicy konsulatu generalnego RP we Lwowie, delegacje polskich szkół i organizacji pozarządowych działających na Ukrainie a także reprezentanci wielu środowisk i samorządów przybyli na Święto Niepodległości specjalnie do Lwowa, by w tym dniu wspólnie uczcić pamięć walczących o niepodległość Polski bohaterów. Wbrew jesiennej szarości Cmentarz Obrońców Lwowa ubarwiły biało–czerwone kolory wieńców złożonych na zbiorowej mogile oraz chorągiewki na licznych grobach żołnierzy walczących o polskość Ziemi Lwowskiej. Najmłodszy z nich – Janek Kukawski – miał 9 lat gdy oddał życie za Ojczyznę.

 

Artystyczna część świętowania dnia 11 listopada zorganizowana została w Państwowym Pałacu Młodzieży. Rozpoczęto ją odegraniem hymnu Ukrainy i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” po czym w krótkim wystąpieniu gospodarz uroczystości prezes Emil Legowicz podkreślił przywiązanie wszystkich Polaków do wolności i miłość do Rzeczpospolitej, nawet w trudnych 123 latach niewoli zaborczej.

 

Żołnierze wierni swej Ojczyźnie swą krwią zapisywali chlubne karty historii, historii narodu, który pokazał światu, że niepodległość zawdzięczamy swemu męstwu, swemu uporowi w dążeniu do wolności. Pokazali, że Orzeł Biały schyla swą dumną, uwieńczoną koroną głowę tylko przed Bogiem. My zaś, wspominając te minione wydarzenia, schylamy głowy przed tymi, którzy wysoko nieśli sztandar zwycięstwa, sztandar wolności. Schylamy swe głowy przed ich nieśmiertelnością – mówił Emil Legowicz. Duży entuzjazm Polaków wzbudziła informacja dająca nadzieję na oddanie na 100. rocznicę odzyskania niepodległości długo oczekiwanego Domu Polskiego, który stanowiłby bazę lokalową dla środowisk polskich.

 

Święto Niepodległości było okazją do zaprezentowania dorobku systematycznej pracy, jaką polskie organizacje na Ziemi Lwowskiej wykonują na co dzień. Zespoły taneczne, chóry, orkiestry i uczniowie polskich szkół przygotowali widowisko, które widzowie nagradzali gromkimi brawami, ciesząc się chwilą spotkania w gronie rodaków, ale też wysokim poziomem artystycznym, dowodzącym potencjału, jaki tkwi nadal w polskich środowiskach w wielu miastach i miasteczkach Małopolski Wschodniej.

 

Licznej widowni zaproponowano urozmaicony program, w którym nie zabrakło pieśni wykonywanych przez chór („Echo” działający przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej), ludowych tańców, młodzieżowego wykonania rytmicznych piosenek („Raj” z Sambora i „Lilia” z Sądowej Wiszni) oraz innych form muzycznych i tanecznych, przygotowanych przez artystów z Lwowa, Sokala, Drohobycza, Jaworowa, Czerwonogradu i Łanowic. Występy muzyczne przedzielane były recytacjami wierszy w wykonaniu młodzieży z polskich szkół. Program koncertu wzbogaciły również zespoły ukraińskie z Państwowego Pałacu Młodzieży i Miejskiego Pałacu Kultury im. Chotkiewicza z Lwowa.

 

Obchody przygotowane na Święto Niepodległości nie były jedynymi polskimi akcentami w życiu Lwowa w listopadzie. Ważnym wydarzeniem kulturalnym, budującym wiedzę o polskiej kulturze był V Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” – Lwów, trwający w dniach 10 – 14 listopada. Jej organizatorem głównym była Polsko – Ukraińska Fundacja im. I. J. Paderewskiego, a współorganizatorami Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Filharmonia Lwowska.

 


Jan Bereza
  


DATA: 2016-11-16 09:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy w rocznicę 100-lecia odzyskania Niepodległości na wojskowy cmentarz Obrońców Lwowa będzie możną już wchodzić przez wejście (obecnie zamurowane) a nie przez wyłupioną dziurę w murze oddzielającym wojskowy cmentarz od cmentarza komunalnego? Co w tej sprawie mogą powiedzieć organizatorzy przyszłych uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości w szczególność prezydent RP inicjator takich obchodów ? Jak on widzi los tej dziury w murze, w roku 100-lecia?.
ponad 4 lata temu / Ciekawy
 
Ale dużo tych Polakow, wycieczka jakaś?
ponad 4 lata temu / panda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.