DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Nie tylko Komunia. Synod Amazoński planuje wprowadzenie szafarzy chrztu i małżeństwa

Nie tylko Komunia. Synod Amazoński planuje wprowadzenie szafarzy chrztu i małżeństwa
fot. pixabay.com

Nowe idee duszpasterskie w rzeczywistości amazońskiej w kontekście przygotowań do tegorocznego Synodu Biskupów przedstawił 3 maja przełożony prałatury terytorialnej Itaituba bp Wilmar Santin. W przemówieniu na 57. zebraniu ogólnym Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) poruszył on zagadnienia związane z Synodem o Amazonii, zwołanym przez Franciszka na październik br. Wezmą w nim udział przedstawiciele Kościoła z 9 krajów tworzących ten region oraz z Kurii Rzymskiej i inni delegaci.

 

Biskup poruszył m.in. temat braku wyświęconych kapłanów w tym rozległym regionie geograficznym i o dużych odległościach między miejscowościami, zazwyczaj trudnych do przebycia. Zdaniem biskupa w tej sytuacji konieczna jest posługa świeckich. Bp Santin przypomniał dokument CNBB nr 62 z 1999 roku „Misja i posługa chrześcijan świeckich”, mówiący o nowych formach działalności świeckich we współpracy z władzą kościelną.Według prefekta Itaituby istnieją cztery rodzaje planowanych posług: uznana, zaufana, ustanowiona i wyświęcona.

 

Pierwszą grupę tworzą posługi, istniejące w danej wspólnocie, ale nie mające właściwego obrządku instytucjonalnego. Posługa zaufana to taka, w której istnieje prosty gest liturgiczny lub forma kanoniczna, np. nadzwyczajni szafarze Eucharystii, z oficjalnym mandatem, nadanym w czasie Mszy św.

 

Urząd ustanowiony to funkcja nadana przez Kościół przez tzw. obrzęd instytucji, taki jak akolita czy lektor i wreszcie posługa wyświęcona to trzy stopnie przewidziane w sakramencie święceń: diakonat, kapłaństwo i biskupstwo.Z powodu dużych odległości i małej liczby księży istnieje potrzeba przygotowania ludzi świeckich, aby uczynić ich nadzwyczajnymi szafarzami nie tylko Eucharystii.

 

57. zebranie ogólne episkopatu Brazylii odbywa się od 1 do 10 maja w w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Aparecidzie. Zgodnie ze statutem CNBB bierze w nim udział 309 biskupów czynnych (z prawem głosu) i 171 biskupów emerytowanych, jak również administratorzy apostolscy oraz przedstawiciele organów i duszpasterstwa Kościoła.Uczestnicy obrad mają przede wszystkim uaktualnić Ogólne Wytyczne dla Akcji Ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii na lata 2019-23 oraz wybrać nowe Prezydium CNBB. 259 członków episkopatu (83 proc.) jest pochodzenia miejscowego, a 51 pochodzi z 12 innych krajów. Najwięcej, bo 21, biskupów to Włosi, a po 6 przybyło z Hiszpanii i Polski.

 

KAI


DATA: 2019-05-06 11:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zważywszy, że prawo kościelne dopuszcza w szczególnych sytuacjach udzielenie obu tych sakramentów przez świeckich katolików, to akurat nic zaskakującego. Udzielanie komunii jest większą kontrowersją, a przyjęło się powszechnie, mimo że udzielanie komunii podczas mszy świętej w żaden sposób znamion nadzwyczajności szafarze nadzwyczajni nie wyczerpuje.
2 miesiące temu / kskiba19
 
@rozbawiony. Masz rację, zbyt to skomplikowane i wymaga za dużo zachodu. Kursiki podważają autorytet wszystkich tych "krynic mondrości" i "mendrców" przez en. Hm... najlepiej jakby taka piguła przenosiła w religijnego Matrixa. Każdy by miał swojego. To by miało "branie" w tych fatalnych czasach.
2 miesiące temu / agricola
 
We Włoszech już kilkanaście lat temu widziałam zbiorowe chrzty dzieci udzielane przez świeckich szafarzy, kobiety udzielające Komunii św......świeccy szafarze także wizytują rodziny w ramach >kolędy
2 miesiące temu / viva italia
 
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Następnymi krokami będzie wyświęcanie kapłanów przez świeckie szafarki, wybór kobiety na papieża, zlikwidowanie odwoływania się do imienia Jezus, Wielki Synod Ogniska... Króluj nam Chryste!
2 miesiące temu / Yamamoto
 
Nupturienci są szafarzami sakramentu małżeństwa zawsze. Kapłan tylko jest jednym ze świadków w imieniu Kościoła, i tym, który w imieniu Kościoła błogosławi zawierany związek. Szafarzem sakramentu chrztu w szczególnych sytuacjach może też być każdy chrześcijanin Henryk Sienkiewicz wzruszająco opisał w takiej roli Stanisława Tarkowskiego jako bohatera powieści "W pustyni i w puszczy".
2 miesiące temu / Konrad Turzyńs
 
Co w tym dziwnego? Masa świętego oburzenia a u nas jest tak samo.
2 miesiące temu / Nexus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.