DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Nie tylko Greta Thunberg. O czym rozmawiano w szwajcarskim Davos?

Nie tylko Greta Thunberg. O czym rozmawiano w szwajcarskim Davos?
fot. fot. REUTERS/Ruben Sprich/File Photo/FORUM

Kolejna edycja Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos dobiegła końca. Możni tego świata, mądre głowy i zwykli celebryci omawiali kwestie począwszy od podatku cyfrowego i ceł, przez demografię po problemy ekologiczne.

 

Wielu zainteresowanych odetchnęło z ulgą, gdy Stany Zjednoczone dogadały się z Francją. 22 stycznia francuski minister finansów Bruno Le Maire zapowiedział wstrzymanie przez Francję pobierania podatku internetowego. Chodzi o uchwalone w 2019 roku przepisy nakładające 3-procentowy podatek od dochodów uzyskanych przez firmy internetowe z przychodem przekraczającym 750 milionów euro rocznie (a minimum 25 milionów euro we Francji). Byłoby to znaczne uderzenie po kieszeni amerykańskich gigantów takich jaj Google, Facebook, Amazon czy Apple.

 

Sprawa znalazła się na ostrzu noża, gdyż Stany Zjednoczone zagroziły wprowadzeniem ceł na sztandarowe produkty francuskie, takie jak wino czy sery. Ponadto jeszcze 22 stycznia media podały, że podczas szczytu w Davos amerykański sekretarz stanu Steve Mnuchin zagroził wprowadzeniem ceł na europejskie firmy samochodowe. Niekorzystny rozwój wydarzeń mógł doprowadzić wręcz do wszczęcia wojny celnej, nieco podobnej do tej amerykańsko-chińskiej.

Na razie jednak spór został zawieszony.

 

Prawdopodobnie jednak nie uchroni to całkiem internetowych gigantów przed zwiększonymi podatkami i to na szerszą (geograficznie, bo niekoniecznie finansowo) skalę. Trwają bowiem prace nad rozwiązaniem podatkowym wprowadzonym przez OECD, o czym mówił w Davos szef tej instytucji. Popiera je 137 państw świata.

 

Jak podaje Marek Pielach na łamach Obserwatora Finansowego, w Davos rozmawiano również o problemach demograficznych. Ludzie masowo przechodzący na emeryturę potrzebują bezpiecznych aktywów. Jednak popyt na nie stanowi jeden z czynników spadku ich oprocentowania. W efekcie coraz więcej osób gotowych jest nabywać papiery wartościowe czy przechowywać pieniądze na kontach, nawet jeśli na tym tracą (wskutek inflacji). To cena, jaką płacą za bezpieczeństwo. Dla całej gospodarki stanowi to jednak poważny problem.

 

Media obiegły cytaty nastoletniej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg. Wzywała ona do zakończenia emisji CO2. Jej zdaniem „zerowa emisja” dwutlenku węgla to jedyna szansa na zrealizowanie celu porozumienia paryskiego. 

 

Aktywistka skrytykowała państwa, które wprawdzie nie wypowiedziały otwarcie porozumienia paryskiego (jak Donald Trump), lecz nie realizują jego postulatów. Słowa aktywistki spotkały się z reprymendą sekretarza skarbu Stanów Zjednoczych Steve Mnuchina, który wysłał nastolatkę na studia ekonomiczne. Do wypowiedzi aktywistki odniósł się prawdopodobnie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Skrytykował on nadmierny pesymizm w sprawie klimatu. Z kolei do słów amerykańskiego prezydenta krytycznie odniosła się kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

Swą inicjatywę walki ze zmianami klimatu zapowiedział także walijski książę Karol. Prowadzona we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym akcja posłuży do połączenia przywódców sektora publicznego i prywatnego w celu stworzenia „negatywnej węglowo przyszłości”.

 

W Davos wypowiedział się także Izraelski historyk Yuval Noah Harari. Stwierdził on, że o ile w Stanach Zjednoczonych obywatele podlegają inwigilacji przez firmy prywatne, o tyle w Chinach przez państwo. To między tymi dwoma systemami toczy się obecnie gra o władzę nad światem. 

 

Przed szczytem w Davos organizatorzy opublikowali raport „Global Risks Report”. W jego ramach 750 rządzących, ekspertów, biznesmenów i przywódców organizacji pozarządowych ułożyło ranking największych zagrożeń. Główne obawy dotyczyły spraw środowiska i ekologicznej katastrofy.

 

Szczyt w Davos trwał od 21 do 24 stycznia.

 

 

Źródła: forsal.pl / obserwatorfinansowy.pl / rp.pl / thehill.com / theverge.com / oko.press

mjend


DATA: 2020-01-24 18:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy szanowni zebrani z dostateczną estymą wysłuchali połajanek wielkiej Grety?
7 miesięcy temu / panda
 
Czy na Światowym Forum Ekonomicznym nie wspomniano o Broniarzu i jego organizowanych strajkach nauczycieli w okresie egzaminów???. Czy wiele rodziców nie pracuje 5 nawet więcej dni w tygodniu a nie tyle ile nauczyciele???
7 miesięcy temu / jak
 
Najprościej fotosynteza: 6CO2 + 6H2O + energia słoneczna-> C6H12O6 + 6O2. Dbajmy o zielone ogrody, lasy, parki, skwerki, walczmy o zieloną przyrodę a mniej o zabetonowane osiedla, nie niszczmy beztrosko a czasem jak wandale trawników, drzew. Dużo, dużo zieleni i czystej wody. Bez specjalnej propagandy, wystarczy solidna wiedza wyniesiona ze szkoły i dobre wychowanie wyniesione z domu pokazujące jak szanować człowieka i otaczające środowisko.Pamiętam z dzieciństwa jak rodzice upominali by szanować przyrodę, argumentując racjonalnie i zdroworozsądkowo taką potrzebę. Lata 50-te XX w., kto wtedy słyszał o ekologii? Bez specjalnego zadęcia, wystarczy być człowiekiem, który myśli i ma zdolność reflektowania, ma wolną wolę, dobrze ukształtowane sumienie to podstawa harmonii w świecie
7 miesięcy temu / ol
 
Najczęściej substratami fotosyntezy są dwutlenek węgla i woda, produktem ? węglowodan i tlen jako produkt uboczny, a źródłem światła ? słońce. Od słońca jesteśmy odgradzani chemicznymi chmurami, dwutlenek węgla chcą zredukować prawie całkowicie, o co w tym tak naprawdę, oprócz pieniędzy, chodzi?
7 miesięcy temu / ?
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.