7 czerwca 2018

Nie tylko Cosa Nostra! Włoskie mafie mają potężne wpływy na całym świecie – ostrzega szef DIA

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Szef walczącej z mafią włoskiej jednostki ostrzegł, że mafia stanowi problem nie tylko dla Włoch, ale to zjawisko „globalne”. Macki włoskich grup przestępczych przeniknęły do kilku krajów Europy, USA czy Australii.

 

– Zorganizowana przestępczość przenosi się za granicę, globalizując się – ubolewał Giuseppe Governale, szef włoskiej jednostki śledczej ds. zwalczania mafii (DIA) podczas spotkania z dziennikarzami zagranicznymi w Rzymie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Governale stwierdził, że chociaż słynna sycylijska Cosa Nostra „zawsze była obecna w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii”, to wpływ kalabryjskiej mafii znanej jako „Ndrangheta”, wciąż pozostaje „niedoceniany”.

 

– Ndrangheta to niezwykle potężna organizacja – ostrzegł Governale. Ta organizacja przestępcza ma kontakty na całym świecie. Jego zdaniem, „Ndrangheta ma tendencję do replikowania za granicą struktur, które ustanowiła w Kalabrii”. Na przykład w Brukseli „nie kupują pojedynczych budynków, ale całe osiedla”.

 

Ndrangheta działa niezależnie od sycylijskiej Cosa Nostry, chociaż istnieje między nimi kontakt. Rozprzestrzenia swoje wpływy na północy Włoch i na całym świecie od lat 50. XX wieku. Zajmuje się handlem narkotykami, wymuszeniami i praniem brudnych pieniędzy.

 

Podstawową działalnością Cosa Nostry stanowią: wymuszanie ochrony, arbitraż sporów między przestępcami oraz organizowanie i nadzorowanie nielegalnych umów i transakcji.

 

Governale dodał, że Cosa Nostra, bezwzględna organizacja przestępcza odpowiedzialna za brutalne morderstwa w przeszłości, przechodzi obecnie „wielkie organizacyjne trudności po ciężkich ciosach”.

 

Większość przestępców z tzw. górnej półki mafii została aresztowana – za wyjątkiem „króla” Matteo Messiny Denaro. Uciekinier Denaro ukrywa się od 1993 roku, ale – jak zapewnił szef jednostki DIA – policja zbliża się do jego najbliższych współpracowników. Governale dodał, że Messina Denaro nie jest już uważany za najwyższego przywódcę mafii.

 

Ostrzegł jednak, że śmierć w więzieniu w listopadzie 2017 roku byłego króla Cosa Nostry, Totò Riina może skłonić organizację do mianowania nowego szefa. Governale mówił, że Cosa Nostra została osłabiona, ale „niestety, warunki związane z jej otoczeniem i umożliwiające jej rozwój nadal istnieją”.

 

Mafia zostanie pokonana przez armię szkolnych nauczycieli – powiedział, nawiązując do relacji włoskiego poety i pisarza Gesualdo Bufalino, który zmarł w 1996 roku.

 

Na początku tego roku włoska policja przeprowadziła falę anty-mafijnych nalotów, aresztując dziesiątki podejrzanych w pobliżu Neapolu, Rzymu i Agrigento na Sycylii.

 

Narkotyki, handel bronią, wymuszenia, zabójstwa na zlecenie, przekupstwo polityczne, prostytucja, kradzieże dzieł sztuki – to tylko część długiej listy zarzutów, jakie postawiono aresztowanym osobom.

 

Sycylijskie gangi stworzyły model dla innych zorganizowanych grup przestępczych na całym świecie. Mafia, która bierze swoje początki w XIX wieku, na początku zajmowała się „wymierzaniem sprawiedliwości”. Z czasem przekształciła się w wyrafinowaną organizację przestępczą opartą na rodzinnych klanach, gdzie obowiązuje słynne „omerta” – wymagający skrajnej lojalności kod milczenia.

 

Nawet dziś „mafiosi” rozwiązują spory biznesowe i odzyskują ukradzione towary na Sycylii, podkopując sens istnienia wolno działających sądów włoskich.

 

Cosa Nostra swoje wpływy rozwinęła m.in. w Chicago, Nowym Jorku i kilku innych miastach USA, gdzie w erze prohibicji zajmowała się szmuglowaniem nielegalnego alkoholu.

 

Amerykańskie FBI twierdzi, że syndykat przestępczości w USA jest w dużej mierze oddzielony od klanów we Włoszech. Natomiast handel heroiną pozostaje podstawową działalnością Cosa Nostry.

 

Niektóre włoskie klany mafijne działają na całym świecie, konkurując z podobnie bezwzględnymi gangami „mafijnymi” z Rosji, Chin, Albanii i kilku innych krajów. Czasami te zwalczające się grupy koordynują przestępczą działalność, z której dzielą się łupem.

 

Cosa Nostra skutecznie infiltrowała lokalną i krajową politykę nie tylko we Włoszech, ale także w USA.

 

Dziś Cosa Nostra i trzy inne główne włoskie grupy mafijne: Camorra, Ndrangheta i Sacra Corona Unita – skupiają około 25 tys. członków. Należy do nich ponad 250 tys. osób stowarzyszonych jest na całym świecie – twierdzi amerykańska agencja FBI.

 

Cosa Nostra sprawnie wykorzystuje składki państw członkowskich UE na projekty realizowane na Sycylii, zastraszając lokalnych wykonawców. Okazuje się np., że farmy wiatrowe należą do grup przestępczych.

 

Profesor Federico Varese, ekspert od mafii z Uniwersytetu Oksfordzkiego, mówi, że Cosa Nostra wyłudza teraz „pizzo” od państwa na schroniska dla migrantów na Sycylii.

 

Niektóre tzw. gangi wędrowne rywalizują z mafią o środki z prostytucji.

 

Do Camorry w Neapolu i Casercie, na północ od miasta portowego, należy około 4,5 tys. osób. Ich głównym zajęciem jest handel narkotykami, czemu towarzyszą często wyjątkowo brutalne przestępstwa. Wyłudzają też pieniądze od firm budowlanych, zakładów utylizacji toksycznych odpadów i firm odzieżowych. Celują w zakłady prowadzone przez chińskich rzemieślników, podrabiających włoskie marki.

 

Ukrywający się przed mafią włoski reporter Roberto Savianob – autor książki „Gomorra” z 2006 roku, która stała się bestsellerem – w wywiadzie dla amerykańskiego nadawcy publicznego PBS powiedział, że Camorra i Ndrangheta są mniej zhierarchizowane niż Cosa Nostra. Są także silniejsze i mają młodszych przywódców. Towarzyszy im „dużo więcej krwi”. Są też mniej zaangażowane w politykę niż Cosa Nostra.

 

Camorra, której wpływy są widoczne m.in. w Hiszpanii, jest zakorzeniona na biednych przedmieściach Neapolu, takich jak Scampia i Secondigliano. W tej grupie kobiety często odgrywają ważną rolę jako posłańcy i księgowe, płacąc członkom klanu.

 

Ndrangheta z Kalabrii początkowo wyodrębniła się z Cosa Nostry. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „andragathia”, co oznacza odwagę lub lojalność. FBI szacuje liczbę członków Ndranghety na około 6 tys. osób. Mają siedzibę w jednym z najuboższych regionów Włoch.

 

Pasquale Condello – szef „Ndranghety” – został aresztowany w Kalabrii w 2008 roku. Grupa specjalizuje się w handlu kokainą i wedle prof. Varese ma bezpośrednie powiązania z gangami przestępczymi w Meksyku i Kolumbii. Uważa się, że kontroluje aż 80 proc. handlu kokainą w Europie. Jest również zakorzeniona w Turynie. Brutalność Ndranghety została zademonstrowana w niemieckim mieście Duisburg w 2007 roku, gdzie w krótkim czasie zastrzelono sześciu włoskich mężczyzn należących do syndykatu, a ich ciała pozostawiono w pojazdach w pobliżu włoskiej restauracji. Ndrangheta jest również oskarżana o przejmowanie państwowych funduszy przeznaczonych dla najuboższych w Kalabrii.

 

Sacra Corona Unita – najmniejszy z głównych włoskich syndykatów – ma siedzibę w Apulii i skupia około 2 tys. członków, specjalizując się w przemycie papierosów, broni, narkotyków i ludzi. Apulia jest naturalną bramą dla przemytu z Bałkanów. Uważa się, że klany z tego regionu mają silne powiązania z gangami przestępczymi z Europy Wschodniej.

 

 

Źródło: thelocal.it / bbc.com

AS

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 94 963 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram