DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Nie rezygnujmy z gotówki


Strona główna   >   PCH

Nie rezygnujmy z gotówki
fot. pixabay

Likwidacja obrotu gotówkowego może ułatwić ludziom życie, ale z drugiej strony przynosi cały szereg niebezpieczeństw – z absolutną kontrolą ze strony państwa włącznie. Dlatego musi istnieć gotówkowy wentyl.

 

Zwolennikiem obrotu bezgotówkowego jest minister finansów Tadeusz Kościński, który podkreśla jednak, że nie ma zamiaru likwidować gotówki. Tymczasem już w styczniu 2018 roku uruchomiony został program Polska bezgotówkowa. To wspólna inicjatywa Związku Banków Polskich, ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Jest on adresowany do małych i średnich przedsiębiorców, by rozliczali sprzedaż swoich towarów i usług w formie bezgotówkowej. Z kolei w październiku 2019 roku Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego przeprowadziła akcję mającą na celu zachęcenie do przyjmowania płatności bezgotówkowych przez jednostki samorządu terytorialnego.

 

Rosną płatności kartami

Obrót bezgotówkowy cały czas rośnie. Według danych NBP w 2004 roku zanotowano w Polsce 193 mln transakcji bezgotówkowych kartami płatniczymi i stanowiły one 30 proc. wszystkich transakcji, podczas gdy w 2018 roku transakcji bezgotówkowych kartami płatniczymi było już 4,5 mld i stanowiły one 86 proc. ogółu transakcji. Oznacza to, że liczba transakcji bezgotówkowych kartami płatniczymi w ciągu 14 lat wzrosła 23 razy. Wzrasta równocześnie wartość transakcji bezgotówkowych kartami płatniczymi. W 2004 roku było to 23,6 mld zł i stanowiło 15 proc. wartości wszystkich transakcji, podczas gdy w 2018 roku – już 282 mld zł, co stanowiło 41 proc. ogółu wartości transakcji. Ten dwunastokrotny wzrost nie byłby możliwy bez coraz większej liczby placówek, w których można dokonywać płatności bezgotówkowych. Podczas gdy na koniec 2003 roku było ich około 100 tys., to w trzecim kwartale 2019 roku – już ponad 670 tys. Ale obrót bezgotówkowy to nie tylko płatności kartą płatniczą. To także przelewy, polecenia zapłaty czy czeki. Jednocześnie spada liczba bankomatów. W trzecim kwartale 2017 roku było ich ponad 23,3 tys., a w trzecim kwartale roku 2019 – niecałe 22,6 tys.

 

W 2017 roku limit płatności gotówką dla przedsiębiorców został obniżony z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Teraz Ministerstwo Finansów chce zredukowania tego limitu do 8 tys. zł. Resort konsultował pomysł z członkami Rady Przedsiębiorców przy rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców, ale już nie ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców, który jest krytykiem zmniejszenia limitu.

 

Jednocześnie za pomocą prawa próbuje się z jednej strony zachęcać do obrotu bezgotówkowego, a z drugiej – zniechęcać do gotówki. W czerwcu 2018 roku zaczęła obowiązywać w Polsce unijna dyrektywa PSD2, która zakazuje stosowania przez placówki handlowe i usługowe dodatkowych opłat za przyjmowanie kart płatniczych czy limitów, powyżej których można płacić kartą. Od początku 2019 roku w prawie pracy wprowadzono zasadę wypłaty wynagrodzenia na rachunek bankowy, a wypłata w gotówce jest możliwa tylko na specjalny wniosek pracownika. Z kolei pod koniec 2019 roku minister Kościński poinformował, że jego resort chce w 2020 roku wprowadzić obowiązek posiadania przez sklepy terminali do obsługi transakcji bezgotówkowych.

 

Obrót bezgotówkowy pojawił się również w niektórych urzędach – na przykład w styczniu 2020 roku w UM w podpoznańskiej Mosinie czy w urzędzie zachodniopomorskiej gminy Przybiernów – a także w… Kościele. Pierwsze w Polsce ofiaromaty funkcjonują już w lubelskiej archikatedrze czy w kościele Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach. Takie podejście do sprawy wzbudza jednak sprzeciw niektórych księży.

 

W imię obrony własności prywatnej i naszej prywatności Kościół powinien być przeciwko wycofaniu gotówki z obiegu i przede wszystkim nie korzystać z darmowych terminali Fundacji Polska Bezgotówkowa. Nie wysyła to dobrego sygnału do wiernych. Czy ofiara nie zakłada anonimowości? – napisał na FB ksiądz Jacek Gniadek SVD.

 

Niebezpieczeństwa braku gotówki

Trzeba odróżnić dwie rzeczy: rozszerzenie obrotu bezgotówkowego (co nie musi być czymś nagannym, dopóki nikogo się do tego nie zmusza i istnieje alternatywa gotówkowa) od całkowitej likwidacji obrotu gotówkowego, co jest absolutnie nie do zaakceptowania z wielu powodów. Niestety, niebezpieczeństwo polega na tym, że zainteresowane organizacje i politycy mogą potraktować rozszerzanie obrotu bezgotówkowego jako fazę przejściową do tego, by w kolejnym etapie całkowicie wyeliminować gotówkę. A to niesie ze sobą cały szereg zagrożeń.

 

Przede wszystkim gotówka zapewnia anonimowość, a obrót bezgotówkowy to ingerencja w prywatność i pełna kontrola przez państwo wszystkich dochodów oraz wydatków, i w rezultacie również podatków, które trzeba płacić państwu. Pełna inwigilacja jest olbrzymim zagrożeniem dla wolności i praw obywatelskich. Wielkim niebezpieczeństwem jest też to, że osoby posiadające dostęp do wiedzy o finansach poszczególnych osób mogą tę wiedzę wykorzystać przeciwko nim.

– To jest bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla praw człowieka (…), ale także dla praw przedsiębiorców, dla ich możliwości działania, dla ich pracy. Dlaczego? Bo wyobraźmy sobie, że jakiś urząd popełnia błąd. Przy likwidacji obrotu gotówkowego już nie ma żadnej możliwości funkcjonowania tej firmy poza systemem bezgotówkowym. A takich błędów jest mnóstwo – tłumaczy Piotr Barełkowski, prezes Izby Polskich Przedsiębiorców.

 

Likwidacja gotówki oznacza uderzenie w czarny rynek, ale i w szarą strefę. O ile czarny rynek (obrót nielegalnymi towarami i usługami) nie jest zjawiskiem pozytywnym, to już inaczej sprawa się ma z szarą strefą, czyli ukrywaniem przed państwem obrotu legalnymi towarami i usługami. Niejednokrotnie nieoficjalny obrót gospodarczy może stanowić obronę społeczeństwa przed nieudolną polityką władz. Brak alternatywy w postaci gotówki oznacza uzależnienie konsumentów od bezgotówkowej formy płatności, a tym samym od systemu bankowego oraz takich instytucji, jak Visa czy Mastercard, które już teraz mają olbrzymią władzę i dochody.

 

– Te firmy właściwie będą zarządzały naszym losem. (…) Przy braku tego swoistego wentyla bezpieczeństwa, tego elementu wolności, jakim jest obrót gotówkowy, te korporacje będą nas całkowicie kontrolowały i będą całkowicie zarządzały naszym życiem, naszym obrotem, naszymi pieniędzmi – uważa prezes Barełkowski. Nie mając dostępu do gotówki, ludzie utracą władzę nad swoimi pieniędzmi, które w każdej chwili mogą zostać zablokowane.

 

– Zagrożeniem, oprócz braku prywatności jest też możliwość zablokowania wszystkich prywatnych pieniędzy przez państwo – mówi Jacek Sierpiński, znany obrońca wolności i wolnego rynku.

Przedsmak takiej sytuacji można było zaobserwować podczas kryzysu finansowego w Grecji i na Cyprze. Ludzie stali w długich kolejkach do banków i nie mogli wypłacić własnych pieniędzy. Jeśli trzyma się je w przysłowiowej skarpecie, zawsze są one dostępne.

 

A jeszcze jednym niebezpieczeństwem jest możliwość zaistnienia awarii całego systemu finansowego czy uszkodzenia systemu energetycznego kraju albo masowego ataku hakerskiego. Jak wtedy ludzie kupią żywność i inne podstawowe produkty? A co w sytuacji wojny, kiedy wróg przejmie system finansowy i znajdujące się tam pieniądze?

 

Całkowite wyeliminowanie gotówki z obrotu rodzi jeszcze inne problemy. Z płatnościami elektronicznymi mogą sobie słabo radzić osoby starsze czy niepełnosprawne. I to nie tylko jako klienci, ale także jako przedsiębiorcy – na przykład babunia nie sprzeda już na ulicy przysłowiowej pietruszki. Ale dotyczy to także takich sytuacji, jak kupowanie nadmiernej ilości produktów. Płacąc wyłącznie kartą, część ludzi nie zwraca tak bardzo uwagi na wysokość wydatków, jak w przypadku znikających z portfela banknotów.

 

Obrót bezgotówkowy może być korzystny dla społeczeństwa i państwa, ale pod warunkiem, że nie będzie on obligatoryjny i jednocześnie nie dojdzie do całkowitej likwidacji gotówki. Ta forma płatności ma być jedną z możliwych opcji, a nie przymusem. Każdy przedsiębiorca i konsument powinien móc samemu decydować i wybrać bardziej odpowiednią dla niego formę operacji finansowej.

 

Tomasz Cukiernik – publicysta i podróżnik, autor książek: Prawicowa koncepcja państwa, Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa i Socjalizm według Unii.

 

TEKST ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY W 73. NUMERZE MAGAZYNU POLONIA CHRISTIANA

 


DATA: 2020-03-18 10:08
AUTOR: TOMASZ CUKIERNIK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jedyna nadzieja na wstrzymanie tego postępu jest Konfederacja. Jedyna gwarancja polskości.
16 dni temu / Rocky
 
A potem od płatności bezgotówkowej już tylko krok do chipowania ludzi i płatności chipem.
17 dni temu / Ad
 
Warto wspomnieć o kryptowalutach - tutaj mamy połączenie wygody płatności bezgotówkowych oraz bezpieczeństwa i prywatności płatności gotówkowych.
17 dni temu / Atos
 
13 grudnia br. w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się debata p.t. ?Transakcje bezgotówkowe w Kościele ? czy to możliwe?? W spotkaniu zorganizowanym przez Katolicką Agencję Informacyjną i Fundację Polska Bezgotówkowa udział wzięli abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; Tadeusz Kościński, Minister Finansów; dr Mieczysław Groszek, Prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa; prof. Michał Polasik, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz ks. Jarosław Stefaniak, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie. Spotkanie poprowadził Marcin Przeciszewski, Prezes KAI. Uczestnicy debaty dyskutowali na tematy związane z upowszechnianiem transakcji bezgotówkowych w Kościele. Wspominali o wygodzie, bezpieczeństwie i transparentności takich form płatności.
17 dni temu / panMarek
 
W Szwecji pewien jegomość dostał zaproszenie na kurację antyalkoholową gdyż... kupował duże ilości alkoholu płacąc oczywiście kartą.Inwigilacja jest już więc bardzo dobrze rozwinięta,a przy braku gotówki będzie totalna.Obrona gotówki to obywatelski obowiązek każdego wolnego człowieka.
17 dni temu / pies ogrodnika
 
Janusz Zajdel 40 lat temu napisał powieść-antyutopię "Limes inferior", w której przestrzegał przed taką formą totalitaryzmu. Ukazała się w 1982 r.
17 dni temu / K.J.Turzyński
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.