DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   KOŚCIÓŁ

Krystian Kratiuk

Nie reformacja, lecz deformacja


Luter był rewolucjonistą i pierwszym twórcą ideologii. Trzeba więc mówić o nim nie tylko jako o teologu-heretyku, ale i o polityku, który doprowadził Kościół na skraj katastrofy. Ci, którzy chcą go dziś rehabilitować, są jego duchowymi dziećmi – mówi profesor John Rao z nowojorskiego Uniwersytetu Świętego Jana, w rozmowie z Krystianem Kratiukiem.

 

W łonie Kościoła coraz częściej słychać, że reformacja była procesem raczej błogosławionym niźli groźnym. Pan jednak głosi wykłady zatytułowane Reformacja czy deformacja? Jak to więc jest z ruchem zapoczątkowanym przez Marcina Lutra?

– Odpowiedź na to pytanie jest oczywista: był to proces okropnej deformacji Kościoła – jego wiary i nauki. Zacytujmy jednego z największych angielskich historyków Kościoła Philipa Hughesa, który udowodnił, że Luter zebrał różne idee późnego średniowiecza, którym powinno się sprzeciwiać zarówno wtedy, jak i dziś, i dał im możliwość zaistnienia w życiu Zachodu. Miał przebiegłą metodę – przedstawiał swoje własne pomysły jako oczywiste nauczanie wynikające z Biblii. Szukał więc tylko takich cytatów, które pasowałyby do jego poglądów. Kontekst słów z Pisma nie był już dla niego tak ważny.

 

Jakie to były idee?

– Bardzo różne, jednak najgroźniejszą spośród nich było przede wszystkim totalne zdeprawowanie człowieka i poniżenie istoty ludzkiej. Według Lutra bowiem zbawienie zawdzięczamy samej tylko łasce Bożej, a nasze uczynki nie mają ze zbawieniem nic wspólnego. To suma kilku herezji plus kilka własnych, głupich poglądów. Wszystkie pomysły Lutra opierały się właśnie na tym – to istna deprawacja; tak to nazwałem w tytule swej książki.

 

Deprawacja? Użył Pan aż tak mocnego słowa?

– Tak. W naszej zbiorowej publikacji przypominamy, dlaczego Lutrowi udało się zaimplementować swe heretyckie teorie w wielu kuriach biskupich. Otóż stało się tak dlatego, że za czasów owego augustianina wśród wysokich warstw duchowieństwa panowała totalna niewiedza teologiczna. Ktoś, kto taką sytuację wykorzystuje, moim zdaniem jest deprawatorem.

 

Szokujące słowa w dobie ekumenizmu…

– No cóż, skoro Pan mnie w taki sposób prowokuje, to znaczy, że Pan doskonale zdaje sobie sprawę z naszej dzisiejszej sytuacji. A jest ona podobna do tej sprzed pięciuset lat. Teologiczna, filozoficzna i historyczna wiedza katolickich autorytetów jest tak niska, że uniemożliwia im zrozumienie ogromnych problemów teologicznych dzisiejszego ekumenizmu. Hierarchowie nie są w stanie tych problemów zauważyć czy uznać je za ważne.

 

Czyli dzisiaj Kościół również może się podzielić pod wpływem jakiegoś nowego Lutra albo błędnie pojmowanej idei odnowy?

– Obawiam się, że tak. Ale przecież Kościół to instytucja stale się reformująca – nie jest przecież projektem ukończonym. Zawsze będą w nim elementy podatne na nadużycia, zawsze więc może dojść do różnego rodzaju zamieszania. A dziś zmiany w Kościele są wręcz desperacko konieczne! W przeciągu ostatnich dziesięcioleci zaczął się kierować „duchem świata”, a przecież jego zadaniem – danym mu bezpośrednio przez Założyciela – jest bycie solą tej ziemi! Musimy powrócić do swojej misji! Ale nie wolno próbować naprawiać Kościoła w duchu rewolucyjnym – jak Marcin Luter, który przecież działał w takim właśnie duchu.

 

Rewolucja nie kojarzy się z teologią, ale raczej z polityką…

– Owszem. W książce European Reformations Carter Lindberg pisze o europejskich reformacjach, używając liczby mnogiej – analizuje bowiem różne historyczne podziały. W dziełach Marcina Lutra po raz pierwszy w historii możemy zauważyć realne zaistnienie ideologii. Właśnie ideologii, a nie religii! Luter bowiem wybierał jakąś ideę i odczytywał ją w świetle całego Pisma Świętego i chrześcijaństwa. Chodziło tu o ideę totalnego zdeprawowania człowieka – niemożliwości zbawienia inną drogą niż wyłącznie dzięki działaniu z zewnątrz.

Idea ta (a więc próba pokazania, że człowiek i jego uczynki w ogóle się w Bożym planie zbawienia nie liczą) posłużyła do wyrugowania wszystkiego, co do tej pory istniało, i przebudowania doktryny tak, by pasowała do tej idei. Nie chodziło więc o wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego, lecz o narzucanie własnego partykularnego punktu widzenia. Luter używa nawet terminologii potwierdzającej tę tezę – w jego tekstach znajdujemy takie oto frazy: zamierzam zmusić Pismo, by mówiło to, co chcę. Czyli Pismo zdaje się nie potwierdzać tego, co on uważa, ale on tego żąda, a zatem interpretuje to po swojemu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Wielkanoc to niezwykły czas dla każdego katolika, co w niedościgniony sposób przedstawia liturgia. Jednak nasi przodkowie nie zamykali wielkanocnego nastroju w murach kościoła. Przepajał on całe ich życie. W efekcie wszystkie obyczaje – od poważnych modlitw rodzinnych – po śmigus-dyngus i szukanie zajączka przypominały o wyjątkowości wielkanocnego czasu. Niektóre z nich  trwają po dziś dzień, inne zostały zapomniane. Tym bardziej zatem warto je poznać – i odnowić.

 
 

 Jezus Chrystus po męce i śmierci zstąpił do piekieł – jak głosi piąty artykuł apostolskiego wyznania wiary. Wydarzenie owo teologia chrześcijańska od najdawniejszych czasów uznaje za jeden z kluczowych elementów historii zbawienia. Mesjasz bowiem przyszedł otworzyć bramy Raju, zamknięte przez grzech Adama i Ewy, nie tylko dla swoich wyznawców, ale również dla tych, którzy od tysięcy lat oczekiwali wyzwolenia z okowów śmierci

 

W Wielką Sobotę my, kapłani, duszpasterze stajemy w obliczu wielkiego dylematu. Nasze kościoły zapełniają się wiernymi i rytualistami. Przychodzą ludzie wierzący i ludzie, którzy traktują życie magicznie, wykazując niezwykły jak na ten etap cywilizacji prymitywizm myślenia. Ludzie wierzący w zajączka, w święconkę, w rytuał, obrzędowość... To bardzo przejmujący i bolesny widok. Dodatkowo bolesny, że nie uświadamiany sobie przez tych rytualistów – mówi w rozmowie z PCh24.pl ks. Paweł Bortkiewicz, profesor nauk teologicznych.

 

Dzięki swojemu Zmartwychwstaniu Pan Jezus dał nam nadzieję na wieczne życie, a naszą doczesność wypełnił szczęściem i radością. W szczególny sposób dzielimy się nimi z naszymi najbliższymi w trakcie uroczystego Śniadania Wielkanocnego spożywanego po Rezurekcji. Jako że jest ono silnie wpisane w nasza wiarę, należy się przed nim pomodlić, dziękując Chrystusowi za Jego zbawczą mękę. Jak to robić?

 

Artykuł Benedykta XVI o kryzysie nadużyć w Kościele katolickim ma olbrzymią wagę. Papież-emeryt wskazał, że gdy w naszym życiu brakuje wiary w realną obecność Boga, do głosu dochodzi subiektywizm. Wiara traci wówczas swoją istotę, którą jest gotowość do męczeństwa – pisze bp Stefan Oster, biskup niemieckiej Pasawy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.