DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

„Nie przesadzaj” zabija wiarę

„Nie przesadzaj” zabija wiarę
fot. vivekchugh / FORUM

W ostatnim czasie zauważyłem, że polski katolicyzm (choć może nie tylko polski ale tego nie mogę sprawdzić) od środka zżera „choroba braku przesady”. Szczególnie mocno objawiło się mi to w święta. Większość ludzi których znam mówi do mnie – „nie przesadzaj”, w sytuacjach, w których katolik powinien zachować się jednoznacznie.


Owo nieprzesadzanie letnich katolików zauważyłem już dawno – najpierw zaproponowano mi zjedzenie obiadu – przygotowano wspaniały, dorodny stek. Podziękowałem, gdyż był to piątek, a w piątki poszczę, zresztą nie tylko od mięsa. Jestem przekonany, że ci sami ludzie u których wówczas jadłem, gdyby przyszedł do nich w gości muzułmanin, zrobiliby wszystko, by nie podać mu potrawy której nie je, i jeszcze pewnie ustawiliby mu talerz w kierunku Mekki.


Później przyszedł wielki piątek – nie przesadzaj padało na każdym kroku. Za długo klęczysz w kościele? Nie przesadzaj! Dramat…

 

Wielka sobota – szczególnie po lekturze waszego tekstu o „najciemniejszym dniu chrześcijaństwa” postanowiłem dalej pościć w ten szczególny dzień – nie przesadzaj nie było końca. Ze mną się nie napijesz?? Nie przesadzaj, to już prawie święta!

 

Rezurekcja – nie przesadzaj! Na szóstą? Drugi dzień świąt – nie przesadzaj! Do kościoła? Wczoraj byliśmy!

Zwracam uwagę, że dziecko niechlujnie wykonuje znak krzyża, lub w ogóle nie żegna się w świątyni, tylko wchodzi jak z przeproszeniem do obory… nie przesadzaj!

 

Mam dylemat w pracy, by bronić kolegi muszę kłamać, ale nie chcę grzeszyć, martwię się co zrobić –nie przesadzaj!

Bronię katolickiego systemu moralnego w sprawie antykoncepcji – nie przesadzaj! Uważam, że nie powinno się szydzić z księży – nie przesadzaj, ksiądz też człowiek, a Pan Bóg i tak wie swoje!

 

Wszystko to, co oczywiste, wśród katolików. Żadnego z tego „nie przesadzaj” nie usłyszałem od ateisty czy innowiercy, ale tylko i wyłącznie od katolików, chrzczonych, zwykle co niedziela będących w kościele.

 

Nie jestem teologiem, ale prostym chłopem z małego miasteczka. Wydaje mi się jednak, że jeśli szatan działa, to działa wśród nas właśnie tym „brakiem przesady”, tym argumentem, który nie dość, że w sercach wielu sieje zamęt, to jeszcze domaga się, by przekazywać go innym, zatruwać inne serca. Być może u człowieka można to wyjaśnić samym faktem natury, która nie chce widzieć czegoś w innych do czego sam nie jestem zdolny, ale u szatana, należy to chyba wyjaśnić czymś zupełnie innym.Władysław Drawski
Komentarz Czytelnika, przysłany na skrzynkę [email protected]

 


DATA: 2017-09-04 15:29
AUTOR: KOMENTARZ CZYTELNIKA, PRZYSŁANY NA SKRZYNKĘ [email protected]
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No cóż... słowa Jezusa mówią jednoznacznie: "...a ponieważ nieprawość się rozmnoży, miłość wielu oziębnie", nigdy przedtem nie żyliśmy w tak antychrześcijańskich, zdeprawowanych czasach, może to zbyt dosadne ale letni katolicy to już prawie nie chrześcijanie - nie można nie dążyć do świętości i uważać się za wyznawcę Chrystusa. Sam mam małe problemu w domu... bo modlitwa... bo post o chlebie i wodzie, ale dla Jezusa warto - jest się przecież zawsze szczęśliwym :)
ponad 8 lat temu / Goladkin
 
a ja od wlasnej siostry uslyszalem, ze co ja robie z wlanym zyciem, ze za czesto jestem w kosciele, ze sasiedzi o mnie juz gadaja, a ona ma do tego wlasciwy "racjonalny stosunek" czyli taki ze zamiast na Msze Sw w niedziele jedzie do supermarketu na szwedzkie klopsiki. Czasem chce sie walnac piescia w stół ale musze byc opanowany. :D
ponad 3 lata temu / Piotr
 
Artykuł mówi o współczesnym kościele i ludziach chodzących na Eucharystię. Nie jest o wiernych Kościoła Katolickiego uczestniczących we Mszy Św.[ Trydenckiej]. Jeśli w Kościele nie ma prawdziwej katechezy K.K. zaś wierni słyszą , że Pan Bóg kocha ich takimi jacy są ( im większy grzesznik tym bardziej trzeba go kochać) to oczywistym jest, że wszelkie próby cnotliwego i bogobojnego życia będą postrzegane jako przesada. Jeśli o przesadzie mówi świecki to drobiazg ale gdy ksiądz to tragedia. Żyjemy w czasach, gdzie Kościół zaprasza ludzi do "bratania", spoufalania , odkrywania. Nic dziwnego , że osoby świeckie naśladują swoich pasterzy , którzy w wielu przypadkach przesiąknięci są duchem świata i wraz z wiarą zatracili Bojaźń Bożą.
ponad 3 lata temu / Iskierka
 
Tych wszystkich katolików "nie przesadzaj" Pan Jezus widział w wizji w ogrójcu. I pocił się Krwią, zawahał się przez chwilę " Ojcze jeśli chcesz zabierz ode mnie ten kielich, jednak nie Moja lecz Twoja wola niech się stanie". Na szczęście zobaczył też dusze gorliwych jak wielu komentujących i jak autor tego listu.
ponad 3 lata temu / marco
 
Kilka lat temu leciałem Lot-em poprzez Atlantyk akurat w dniu Wielkiego Postu. W porze obiadowej podawano dwa dania do wyboru jedne z kurczakiem a drugie z wołowiną. Mój protest był oczywiście wzięty przez współpasażerów i załogę za przesadę. Wszyscy jak jeden mąż na pokładzie nie "przesadzali" i jedli owe mięsne dania. A przecież inne linie lotnicze podają koszerne dania dla żydów i muzułmanów i nikomu to nie przeszkadza. Tylko nam katolikom się odmawia a w szczególności na "polskich" liniach lotniczych.
ponad 3 lata temu / Niktoś
 
Nareszcie skończyły się moje wszystkie dylematy. Po szoku poznawczym, który trwał około 4 lat już jest ok. Lepsza najgorsza, straszliwa prawda niż słodkie kłamstwo. Prawda nas porani, a kłamstwo zabije i doprowadzi do piekła. Już mnie nikt nie popycha i nie tępi, że klękam przed Panem Jezusem przy Komunii św, nie słucham stu innych opinii na jeden temat od każdego innego duchownego, mam zdrową naukę rzymsko-katolicką i modlę się o odwagę, aby umieć umrzeć za prawdę, że zbawienie tylko w KK i tylko w Chrystusie i papież jest nieomylny i nie może nauczać błędu i prowadzić owiec do piekła. Kto zmienia Ewangelię niech będzie przeklęty. Dziś Watykan naucza herezji, a ludzie drepczą w miejscu i miotają się bezradni. Polecam wspaniałe kazania prawdziwego katolickiego biskupa Sanborna. Zanim go oplujecie, posłuchajcie co mówi i rozważcie w swoich sercach.
ponad 3 lata temu / ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.