DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Nie płakali po Fidelu – kubańscy emigranci po śmierci komunistycznego dyktatora

Nie płakali po Fidelu – kubańscy emigranci po śmierci komunistycznego dyktatora
fot. jim / commons.wikimedia.org, licencja cc

Kubańscy imigranci mieszkający w Stanach Zjednoczonych z optymizmem patrzą na przyszłość kraju po śmierci Fidela Castro. Jego śmierć w niektórych zaludnionych przez nich miejscach wywołała całodzienne imprezy. Gdzie indziej reakcje były bardziej stonowane. W jednym z popularnych wśród Kubańczyków kościołów modlono się o zakończenie komunizmu.


Podczas Mszy w katolickiej świątyni pod wezwaniem świętego Brendanda w Wenchester na przedmieściu Miami o Fidelu Castro wspomniano tylko na modlitwie wiernych. Jeden z koncelebransów przedstawił Bogu prośbę o „koniec komunizmu, zwłaszcza na Kubie i w Wenezueli". „Wysłuchaj nas Panie" - odpowiedzieli uczestnicy Mszy. Jednak członek chóru przed Mszą świętą przeczytał oświadczenie arcybiskupa Thomasa Wenskiego na temat śmierci Castro.

 

Pochodzący z polskiej rodziny hierarcha przypomniał w nim, że Fidela Castro czeka sąd Boga - jednocześnie sprawiedliwego i miłosiernego. „Fidel Castro nie żyje. (...) Jego śmierć wzbudza wiele emocji, tak na wyspie, jak i poza nią. Jednak, ponad wszystkimi możliwymi emocjami, odejście tej postaci powinno prowadzić nas do wezwania Patronki Kuby, Matki Miłosierdzia i próśb o pokój dla Kuby i jej ludu".

 

Po Liturgii wierni przyznawali, że spodziewali się braku bezpośredniego wspomnienia zmarłego w piątek Fidela Castro podczas samej Mszy. Podkreślali, że Kościół w Miami, gdzie mieszkają liczni emigranci z Kuby starał się pełnić rolę mediatora między nimi, a rodakami pozostałymi na wyspie.

 

Z kolei na ulicach Miami odbywały się wręcz obchody śmierci znienawidzonego dyktatora. W niedzielę wybuchy radości trwały cały dzień. Jeden ze sprzedawców samochodów, aby okazać pogardę dla popieranego przez dyktatora modelu gospodarczego, zaoferował specjalną zniżkę na luksusowe pojazdy. Jednak w innych siedliskach mieszkających w USA Kubańczyków nastroje były znacznie spokojniejsze. Kubańscy przybysze żyli własnym życiem, jak gdyby nic się nie wydarzyło.

 

W ostrych słowach o kubańskim dyktatorze wypowiedział się amerykański prezydent-elekt. „Fidel Castro nie żyje!", napisał Donald Trump na Twitterze 26 listopada. „Jeśli Kuba nie zechce zawrzeć lepszego układu dla Kubańczyków, amerykańskich Kubańczyków i Stanów Zjednoczonych jako całości, ja zakończę porozumienie” – dodał prezydent elekt dwa dni później. Także ludzie z jego otoczenia podkreślali, że sprzeciwia się on polityce ustępstw wobec latynoamerykańskiego kraju.

 

 

Źródła: cruxnow.com / twitter.com / miamiarch.org

mjend

DATA: 2016-11-30 07:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tu nie ma co płakać, tylko Bogu dziękować i świętować. Jeszce kilku przywódców czerwonego reżimu na świecie dołączy do Fidela, a komunizm zostanie unicestwiony. Pozostanie światowy system socjalistyczny. Z nim będzie trudniej...
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.