DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 44  >   CREDO

Nie oddzielać miłosierdzia od prawdy!


Prawdziwe miłosierdzie względem drugiego człowieka musi uwzględniać nie tylko jego potrzeby materialne, ale przede wszystkim jego przeznaczenie do życia wiecznego – mówi arcybiskup Zbigniew Stankiewicz, metropolita Rygi w rozmowie z Valdisem Grinsteinsem.

 

Dzisiejszy świat tak chętnie powołuje się na pojęcie miłosierdzia, narzucając bardzo wybiórcze znaczenie temu słowu. Na czym polega chrześcijańskie rozumienie miłosierdzia i czym się różni od tego, które promuje świat?

Miłosierdzia nie wolno oddzielać od prawdy. Miłosierdzie oddzielone od prawdy staje się dogadzaniem ludzkim słabościom – zamienia się w permisywizm. Na dłuższą metę takie podejście nie służy prawdziwemu dobru i rozwojowi człowieka. A świat dąży właśnie do oderwania pojęcia miłosierdzia od prawdy.

 

Czy miłosierdzie Boże wyklucza Bożą sprawiedliwość?

Oczywiście, że nie. Boża sprawiedliwość stanowi niejako antidotum na zło. Przez cierpienie spowodowane grzechem człowiek sobie uświadamia, że grzech jest złem, i szuka drogi wyjścia z tego zła. Bardzo pomocny jest tu obraz biblijny: po spożyciu zakazanego owocu człowiekowi otwierają się oczy i widzi, że jest nagi. W ten sposób Boża sprawiedliwość toruje drogę Bożemu miłosierdziu, otwiera na nie. Gdy człowiek uświadomi sobie, że popełnił zło, którego nie jest w stanie naprawić, i według sprawiedliwości zasługuje na potępienie, staje się zdolny błagać Boga o miłosierdzie...

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

W kościele św. Franciszka z Asyżu w Bengaluru – stolicy stanu Karnataka w południowo-zachodnich Indich, doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Konsekrowane hostie zostały rozrzucone po posadzce. – Jestem zaszokowany i przepełniony bólem – powiedział metropolita tamtejszej archidiecezji abp Peter Machado na wieść o tym wydarzeniu.

 
 

Polacy to urodzeni insurgenci – śmiało można powiedzieć, że powstanie mamy we krwi. Ostatnie dwieście pięćdziesiąt lat naszej historii wypełnia dwadzieścia większych bądź mniejszych zrywów przeciwko okupującej polskie ziemie obcej władzy, w rozmaitych jej formach ustrojowych.

 

Aby zrealizować Europejski Zielony Ład należy wprowadzić nowe źródło dochodów do unijnego budżetu w formie podatku od emisji CO2 – pisze na portalu euractiv.com Iwajło Kałfin.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział, że weźmie udział w „Marszu dla życia”, który odbędzie się w Waszyngtonie. „Do zobaczenia w piątek” - napisał na Twitterze amerykański przywódca.

 

Po ataku terrorystycznym z 3 stycznia, gdy w podparyskim Villejuif islamista zabił nożem jedną osobę i ranił pięć innych, francuski minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner zwrόcił się do Dyrekcji Generalnej Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI) o opracowanie kartografii terenów opanowanych przez islamistów. Dane pokrywają się z wnioskami zawartymi w książce politologa Bernarda Rougiera i są przerażające. Okazuje się, że aż 150 miejskich dzielnic kontrolowanych jest przez skrajnych muzułmanów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.