DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Nie musicie być jak Holandia. Nie idźcie na kompromisy!

Nie musicie być jak Holandia. Nie idźcie na kompromisy!
PCh TV

Zło trzeba ucinać u samego korzenia, zaraz gdy tylko się pojawi. Nie warto liczyć na to, że jeżeli ustąpimy choćby na mały krok, to uspokoimy sytuację i cokolwiek zabezpieczymy. Wręcz przeciwnie. Trzeba od początku starać się przewidywać dalszy rozwój wypadków i dawać silny odpór zagrożeniom – mówi Hugo Bos, dyrektor generalny fundacji „Civitas Christiana”, holenderskiej organizacji działającej na rzecz życia i rodziny.

 

W zakresie zmagań na rzecz obrony cywilizacji chrześcijańskiej Polska postępuje kilka kroków za Zachodem, gdzie rewolucja obyczajowa odbywa się szybciej. Spoglądając na sytuację w innych krajach, możemy zatem poznać te wyzwania i, przynajmniej w pewnym stopniu, zawczasu na nie odpowiedzieć. Na co szczególnie uczuliłby Pan Polaków w tym kontekście?

 

Patrząc z perspektywy holenderskiej, w pierwszej kolejności zwróciłbym chyba uwagę na znaczenie takich czynników jak wytrwałość i wiara. Kiedy w moim kraju, w latach 70. zeszłego wieku  zalegalizowana została aborcja, spotkało się to z ogromnym sprzeciwem, szczególnie ze strony społeczności chrześcijańskiej. Protesty trwały do lat 80., może 90., a później wygasły. Pozostało około tysiąca uczestników corocznego marszu w obronie życia, i to wszystko. Taki stan rzeczy mógł być dla wielu doświadczeniem frustrującym, działanie – wobec braku jakiegokolwiek wymiernego efektu – mogło wydawać się pozbawione nasze sensu. Jednak Pan Bóg, jeżeli Mu zaufamy, docenia cierpliwość. W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost zainteresowania kwestią pro-life w naszym narodzie. Liczba demonstrujących w obronie nienarodzonych wzrosła rok po roku najpierw do 2,5  tysiąca, potem do sześciu, a w ubiegłym roku maszerowało już 13 tysięcy. Pierwszym wnioskiem jest zatem potrzeba wytrwałości i zaufania.

 

Drugą rzeczą, do której starałbym się zachęcać Polaków, to żeby nie szli na żadne kompromisy. Zło trzeba ucinać u samego korzenia, zaraz gdy tylko się pojawi. Nie warto liczyć na to, że jeżeli ustąpimy choćby na mały krok, to uspokoimy sytuację i cokolwiek zabezpieczymy. Wręcz przeciwnie. Trzeba od początku, na samym starcie działalności starać się przewidywać dalszy rozwój wypadków i dawać silny odpór zagrożeniom.

 

Być może jednym z powodów, dla których zainteresowanie działaniem na rzecz rodziny w Holandii zwiększa się, jest poszerzenie pola walki? Oprócz kwestii zabijania dzieci nienarodzonych, w ostatnich latach narasta na przykład oddziaływanie lobby LGBT, wspieranego przez wpływowe instytucje międzynarodowe i możnych sponsorów.

 

Myślę, że w jakiejś mierze tak. W pewnym momencie część ludzi poczuła się boleśnie dotknięta w swoim poczuciu wolności poprzez te różne próby narzucania im różnych rozwiązań światopoglądowych – coraz bardziej, coraz szerzej, coraz to w nowych dziedzinach. To wywołało odruch obronny i przyczyniło się do większej krystalizacji poglądów oraz nasilonej aktywności społecznej, przynajmniej pośród niektórych grup czy osób.

 

Warto też dodać jeszcze jedną rzecz. Przez lata idee prawicowe były przez prasę, media zasadniczo ignorowane. Nie wydawało się by te małe, niezbyt silne środowiska stwarzały dla establishmentu jakiekolwiek zagrożenie, w związku z czym nie były dla środków przekazu w ogóle interesujące. Dla mediów lepiej było w ogóle zamieść je pod dywan. Natomiast w ostatnich latach, między innymi ze względu na zwycięstwo w Stanach Zjednoczonych Donalda Trumpa, bardzo znienawidzonego przez lewicowe media, te ostatnie nauczyły się, że muszą brać jednak pod uwagę prawicowe wartości. Mają one bowiem wciąż duży odzew w społeczeństwie i stanowią dla mainstreamu duże zagrożenie.

 

Kto jest sprzymierzeńcem Pańskiej organizacji, Civitas Christiana, w Holandii? Czy mogą Państwo w ogóle liczyć na jakichś sojuszników na polu obrony rodziny?

 

Naszym głównym sprzymierzeńcem jest Matka Najświętsza. Po drugie zaś – zwykli ludzie, żadna organizacja. Żeby to jakoś zilustrować: jeden z najbardziej dostrzegalnych i docenianych portali po tak zwanej prawej stronie, poruszający na co dzień wszystkie kwestie drażliwe dla lewicy, multikulturalizm, imigrację, i tak dalej, zaczął się w pewnym momencie skarżyć na utratę środków potrzebnych do prowadzenia swojej działalności. Powodem był fakt, że organizacje lewicowe, liberalne, czy też powiązany z nimi biznes, zaczęły rezygnować z reklam na tym portalu. Napisaliśmy więc do tej redakcji, że bardzo chętnie będziemy ją wspierać. Okazaliśmy się jednak dla nich „zbyt ekstremalnie” konserwatywni i prawicowi. Nasza oferta nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem.

 

Kiedy byliśmy jeszcze dość młodą, nieznaną organizacją, zdecydowaliśmy się umieścić w konserwatywnym piśmie protestanckim 40 tysięcy ulotek. Aż 13,5 procent czytelników, do których dotarł nasz komunikat, wyraziło poparcie dla kampanii, która wówczas prowadziliśmy. Było to dla nas bardzo pozytywne zaskoczenie.

 

Matka Najświętsza prowadzi więc katolików nawet na tak trudnym terenie jak w Holandii. Wiem, że w Polsce również korzystacie z Jej pomocy. Nigdy z tego nie rezygnujcie.

 

Dziękuję za rozmowę

Roman Motoła


DATA: 2018-09-30 09:19
AUTOR: HUGO BOS DLA PCH24.PL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie chce srebrników niech sobie lewacko liberalne państwa zachodnie je zeźrą.
8 miesięcy temu / Konik
 
Odnoszę wrażenie, że Kościół katolicki w Polsce jest zbyt nieśmiały, tak jakby przyjął postawę wyczekującą i oglądał się na kogoś innego. Duch Święty nie może zastąpić Kościoła instytucjonalnego, On go wspiera ale nie zastępuje. Trzeba przeciwstawić się rewolucji obyczajowej która stuka do serc katolików w Polsce. Niedługo może być tak jak w Holandii, vide casus Irlandii. Kraj który przez okres jednego pokolenia zmienił się z "twierdzy" katolickiej na kraj "opanowany" przez postępowy progresywizm. Nie można scedować walki z szatanem na katolików świeckich. Kościół musi zrozumieć,że jest to być albo nie być katolicyzmu w Polsce.Sytuacja jest całkiem inna niż w PRL.W ciągu pokolenia albo dwóch, mogą nastąpić zmiany nieodwracalne w narodzie, jego obyczajowości, w jego wierze.Trzeba umieć dostosować się do nowych okoliczności, trzeba umieć korzystać z możliwości jakie stwarza demokracja.Wydaje się,że Kościół w Polsce zasnął, ogląda się i czeka. Co z tego wyniknie ?
8 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
@ Edek Nie liberałowe, a chyba libertyni. Widać można współpracować. Biskup dał ogłoszenie do protestanckiego czasopisma i był odzew. Jak widać w paru kwestiach można się dogadać.
8 miesięcy temu / trooper
 
Czas na legalizację pedofilii. To proste: dzieci mają prawo do seksu, dzieci od np. 7 roku życia mogą podejmować współżycie płciowe. Uchwalamy takie prawa i ..... problem rozwiązany. Liberałowie rozwiążą wszystko.
8 miesięcy temu / Edek
 
Dziś nie piszcie o tęczowych, tylko białoczerwonych Herosach, którzy pokonali USA i są w finale. Brawo Polska !Genialni Siatkarze. Kurek, Kubiak, Drzyzga i inni! Oczywiście chwała też super trenerowi Vitalowi. Będziemy Mistrzami Świata! Kto oglądał wczorajszy mecz to wie jak znakomice zagraliśmy i jak potwornie silną ekipę USA ograliśmy. Brawo Polska!
8 miesięcy temu / Michu.
 
Kto się odda w niewolę MAryi nie zginie. Zostanie okryty Jej płaszczem. To o czym mówi Ksiądz Piotr Glas jest dzisiaj tak aktualne jak nigdy. Toczy się potężna bitwa na poziomie duchowym. A więc jak Ksiądz Glas mówi tylko Konsekracja - powierzenie się Jezusowi przez ręce Maryi (według Św Ludwika Grignion de Montfort, poprzedzone 33 dniami przygotowania do tego aktu) są dla nas ratunkiem. Kto jeszcze tego nie uczynił, niech uczyni czym prędzej. Dostępne w internecie w pliku pdf.
8 miesięcy temu / Tomek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "63130"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.