DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   TEMAT NUMERU: Wierność Kościołowi

Rozmowa z Robertem Rauhutem

Nie można niczego kochać, nie chcąc tego poznać


W Piśmie Świętym nie ma nic o ochronie klimatu, o zakazie używania klimatyzatorów czy paleniu węglem. Ludzie, którzy to promują, okaleczają Kościół. Ale okaleczamy go też my, skupiając się wyłącznie na błędach tych ludzi, bo Kościół to nie tylko oni – mówi Robert Rauhut, watykanista, dziennikarz niemieckiego EWTN, w rozmowie z Krystianem Kratiukiem.

 


Co to znaczy kochać Kościół, zwłaszcza dziś w XXI wieku?

– Aby odpowiedzieć na tak zadane pytanie, musimy najpierw ustalić, co rozumiemy pod pojęciem „Kościół”, a co pod pojęciem „kochać”, czy szerzej pod pojęciem „miłość”. Zacznijmy zatem od miłości – święty Augustyn mówił, że powiedzenie komuś: Kocham znaczy Chcę, żebyś był. A Kościół? To wspólnota wiernych, Mistyczne Ciało Chrystusa. Chcemy więc, ażeby trwało, żeby Kościół był – aż do końca czasów.

 

Czy jednak dziś owa miłość do Kościoła oznacza to samo co dawniej?

– Nigdzie nie jest napisane, że gdy przyjdą czasy ostateczne, Kościół będzie nadal trwał w znanej nam obecnie formie, jednak pragniemy, by Kościół Chrystusowy był. W tym sensie człowiek współczesny nadal kocha Kościół tak samo, jak żyjący niegdyś, mamy wszak to samo zadanie. Ale nie chciałbym popełnić dość popularnego błędu wchodzenia w buty ludzi żyjących w czasach innych niż ja.

Żyjemy bowiem w zupełnie innych czasach niż chociażby chrześcijanie doby Imperium Rzymskiego. Z czym oni się wówczas borykali? Z politeizmem, a więc z wiarą w wielu bogów, z wiarą w kogoś innego niż Jezus Chrystus. Ówczesny Kościół w jakiś sposób musiał sobie z tym radzić. Nowym faktem, z którym zmagamy się obecnie, jest islam, którego wówczas nikt nie znał ani nawet nie przewidywał. A islam to już nie jest religia politeistyczna, ale – tak jak nasza – monoteistyczna. I sposób obcowania z nią musi być z gruntu rzeczy inny. Zupełnym novum zdaje się także agnostycyzm i ateizm, które cechują coraz szersze kręgi osób. Kościołowi jednak każdy czas jest zadany, w każdym czasie jako Kościół mamy swoje zadania, i choć nie jest oczywiste, że nasza miłość do Kościoła przybiera te same formy co niegdyś, to z pewnością musi nadal trwać i umiejętnie odpowiadać na wyzwania współczesności.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Rozpoczęło się wszystko u grobu Chrystusowego. Zmarł, nie żyje, consummatum est, dokonało się, wszystko się skończyło – wołali triumfalnie jedni, szeptali ze smutkiem inni. Odzywali się z radością Piłat i Herod, Sanhedryn i wszystkie wrogie Chrystusowi duchy, bo wreszcie usunął im się z drogi ten, który wnosił niepokój w ich własne dusze i rwał za sobą tłumy.

 
 

1547 - w bitwie pod Mühlbergiem armia cesarska, pod dowództwem samego Karola V Habsburga i księcia Alby, rozbiła wojska protestanckiego związku szmalkaldzkiego. Dysponujące prawie dwukrotną przewagą wojska cesarskie zadały przeciwnikowi ogromne straty (ok. 8 tys. zabitych i rannych) przy minimalnych własnych (ok. 200 żołnierzy). Wódz armii protestanckiej elektor saski Jan Fryderyk Wspaniałomyślny ranny dostał się do niewoli.

 

Ujawnienie przez brytyjski „The Sunday Times” zarzutów o zaangażowanie Fundacji Otwarty Dialog w pranie pieniędzy zbiegło się w czasie z obarczeniem opozycyjnego bloku wyborczego ACUM przez prezydenta Mołdawii winą za brak zawiązania koalicji parlamentarnej. Wcześniej powołana przez parlament specjalna komisja stwierdziła, że fundacja wspierała dwoje liderów ACUM – Maię Sandu i Andreia Năstase.

 

Z najnowszego badania Centrum Badań Socjologicznych (CIS) w Madrycie wynika, że w hiszpańskich kościołach sporadycznie pojawia się na Mszach świętych lub w ogóle w nich nie uczestniczy ponad 62 procent obywateli Hiszpanii. Eksperci państwowego ośrodka badawczego wskazują, że nigdy w historii tego kraju tak wysoki odsetek populacji deklarował absencję na uroczystościach religijnych.

 

Chcąc przeprowadzić ogromne zmiany społeczno-ekonomiczne, brytyjscy radykałowie, którzy bezwstydnie wykorzystują dzieci do swoich protestów w obronie klimatu, wezwali do zorganizowania „zgromadzenia obywateli”, podobnego do tego, jakie przygotowało projekt zmiany konstytucji w sprawie aborcji na terenie Irlandii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.