DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Nie masz maseczki - nie obsłużą cię w sklepie. Minister Szumowski zapowiada zmiany w prawie

Nie masz maseczki - nie obsłużą cię w sklepie. Minister Szumowski zapowiada zmiany w prawie
Minister zdrowia Łukasz Szumowski. FOT.Adam Chelstowski/FORUM

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że rząd chce wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, aby „miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek”. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu – poinformował w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

 

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną" minister Szumowski powiedział, że podczas ostatniego posiedzenia sztabu kryzysowego rozmawiano o możliwych obostrzeniach i rekomendacjach dla premiera.

 

Po pierwsze, proponujemy regionalizację powiatową, czyli wprowadzanie restrykcji w powiatach z dużą liczbą zakażeń. Po drugie, nie wykluczamy zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel. Chcemy wprowadzić wymóg ich rejestracji i podawanie dokładnej listy gości. Nie wykluczamy, że zostanie obniżony limit osób, które biorą udział w takiej uroczystości (obecnie jest to 150 osób – red.). Wtedy będziemy mogli lepiej kontrolować takie masowe wydarzenia – wskazywał szef resortu zdrowia. Dodał, że jeśli wesele byłoby zarejestrowane, odpowiednie służby mogłyby pojechać na taką uroczystość, sprawdzić, ilu faktycznie jest gości i czy jest zachowany reżim sanitarny.

 

Szumowski był również pytany o ewentualne wprowadzenie kwarantanny dla powracających z zagranicy. – Niemcy zdecydowali się np. na wykonywanie testów u podróżnych. Być może pójdziemy ich śladem. Oczywiście wprowadzenie kwarantanny także bierzemy pod uwagę – powiedział. Zaznaczył, że obecnie chorych powracających z zagranicy jest stosunkowo niewielu, więc teraz jeszcze nie ma takiej potrzeby, „ale co będzie się działo za kilka tygodni – trudno powiedzieć”.

 

Minister zwrócił uwagę, że osoby nienoszące maseczek często wymawiają się przeciwwskazaniami medycznymi. Podkreślił, że takie sytuacje są bardzo rzadkie, a jeżeli ktoś naprawdę nie może nosić maseczki, bo ma trudności z oddychaniem, zawsze może zastąpić ją przyłbicą.

 

Mówiąc o zbliżającym się nowym roku szkolnym, minister ocenił, że „szkoły trzeba będzie w końcu otworzyć”. – Ich zamknięcie powoduje, że de facto 2 mln dorosłych jest wyłączonych z aktywności zawodowej. Na to nie możemy już sobie pozwolić. Nie da się funkcjonować przez cały rok w warunkach zamknięcia całego kraju – stwierdził.

 

Szumowski odniósł się również do sprawy szczepionki na koronawirusa. Zaznaczył, że pierwszą zaszczepioną grupą będą medycy, potem wszelkie inne służby, np. policja. Priorytetowi są też pacjenci z immunosupresją, onkologiczni, osoby starsze. Pytany, czy te szczepienia będą obowiązkowe, Szumowski powiedział, że „o tym zdecydują eksperci”.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-08-04 20:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jak długo będziecie pisać o maseczkach ,maseczki robi się u kosmetyczki----- na twarz karzą nam zakładać maski.
7 dni temu / adam
 
Europa jak Obóz koncentracyjny ?!
17 dni temu / antyDEMONkrata
 
podsumowaniem tego artykułu niech będzie informacja z dzisiaj - sąd w suwałkach ukarał sprzedawcę, który odmówił sprzedaży osobie bez maseczki, no i co fani maseczek, jednak rację mieli ci co pisali, że to bezprawie, nie ma obowiązku noszenia maseczek, jest tylko zalecenie, i tyle w tym temacie
19 dni temu / anty
 
@nie kłamać jak premier każe założyć na twarz stringi to też założysz ??albo jak każą chodzić po czworakach ?????
20 dni temu / Tomasz
 
do NIE KŁAMAĆ - powiem Ci że uległeś kłamstwom TVP oraz tzw"ekspertom" - skorumpowanym politykom oraz lekarzom. Pierwsze kłamstwo to istnienie epidemii, drugie kłamstwo to liczba chorych i zmarłych na covida, trzecie kłamstwo: skuteczność maseczek, kolejne kłamstwo: konieczność szczepień na covida. Tkwisz w kłamstwach po uszy. Obawiam się, że nic Ci już nie pomoże....
21 dni temu / gośc
 
Zachęcam też do przeczytania publikacji pt Noszenie masek kluczowe dla powstrzymania pandemii covid19 na stronie pulsmedycyny.pl autorzy badania to prof.Zhang i prof. Molina - noblista.
21 dni temu / NIE KŁAMAĆ
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.