DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Nie ma podstaw do niepokojów, gdy chodzi o bezpieczeństwo ŚDM – zapewnia rzecznik Watykanu

Nie ma podstaw do niepokojów, gdy chodzi o bezpieczeństwo ŚDM – zapewnia rzecznik Watykanu
Fot. Marian Zubrzycki/FORUM

Gdy chodzi o bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, to wszystkie doniesienia, jakie mam, świadczą o spokoju. W Polsce nie ma szczególnych podstaw do niepokoju pod tym względem - takie zapewnienie złożył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI 20 lipca w Watykanie w czasie konferencji poświęconej zbliżającej się podróży papieża do Polski i Światowym Dniom Młodzieży.

 

Na wstępie włoski jezuita bardzo szczegółowo przedstawił program pobytu Franciszka w naszym kraju, nie tylko omawiając poszczególne jego punkty, ale także zapoznając obecnych w Biurze Prasowym dziennikarzy z wieloma danymi historycznymi i ze znaczeniem miejsc, które odwiedzi Ojciec Święty. Wspomniał np. o tym, czy jest dla Polski Wawel, przypomniał, kim był i co robił św. Maksymilian M. Kolbe oraz mówił o kulcie Miłosierdzia Bożego.

 

Następnie dyrektor Biura odpowiadał na pytania przedstawicieli mediów, przy czym towarzyszył mu w tym rzecznik episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, udzielając wielu dodatkowych wyjaśnień.

 

Mówiąc o zapewnieniu bezpieczeństwa w czasie wizyty papieskiej i ŚDM, ks. Lombardi przypomniał, że w Warszawie odbyło się niedawno spotkanie na szczycie NATO i „przebiegło ono całkowicie spokojnie i normalnie, pokazując, że ważne wydarzenia międzynarodowe w Polsce toczą się spokojnie”.

 

Zdaniem ks. Lombardiego, „nie widać, aby wycofały się w ostatnich dniach jakieś grupy z powodu zagrożenia bezpieczeństwa”. „Wydaje mi się, że panujący tam klimat, po ostatnich kontrolach, jest w najwyższym stopniu normalny i spokojny” – dodał ojciec dyrektor. Wyraził przekonanie, że „wszystko będzie mogło się rozwijać dobrze i dalej tak będzie”.

 

Na pytanie, ile osób zgłosiło dotychczas swój udział w spotkaniu krakowskim, włoski jezuita oświadczył, że zapisało się na razie 335 437 osób, ale organizatorzy na miejscu oczekują, że na Campus Misericordiae, gdzie odbędą się główne uroczystości ŚDM, zgromadzi się półtora do 1,8 mln uczestników. Do Częstochowy na spotkanie z papieżem ma przybyć – według mówcy – 300-500 tysięcy osób.

 

Ks. Rytel- Andrianik oznajmił ze swej strony, że w czasie Dni i wizyty Franciszka w Polsce obecnych ma być ok. tysiąca biskupów, w tym prawie 70 kardynałów z całego świata, a to oznacza, że będzie to największe skupisko biskupów katolickich w jednym miejscu od czasów Soboru Watykańskiego II (wzięło w nim udział jednorazowo ok. 2,2-2,4 tys. hierarchów). Kraków stanie się w tym czasie światową „stolicą miłosierdzia” – dodał ks. Lombardi.

 

Jedno z pytań dotyczyło stosunku Kościoła katolickiego w Polsce do problemu uchodźców i migrantów. Rzecznik episkopatu wyjaśnił, że niektórzy biskupi w naszym kraju, m.in. w diecezji pelplińskiej, jeszcze przed apelem Franciszka o włączenie się parafii i diecezji w całej Europie w przyjmowanie u siebie przybyszów, podjęli takie działania. Kapłan zwrócił uwagę na wielką hojność Polaków w odpowiedzi na wszelkie prośby ze strony Kościoła i Caritas o materialne wsparcie uchodźców.

 

Podkreślił, że przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odwiedził niedawno Syrię, gdzie rozmawiał zarówno z uchodźcami, jak i z miejscowymi władzami i chrześcijanami, okazując nie tylko słowami, ale również konkretnymi czynami i gestami swoją solidarność z potrzebującymi. Ks. rzecznik przypomniał ponadto, że w Polsce przebywa obecnie ok. miliona uchodźców z Ukrainy a Kościół i władze państwowe pomagają wszystkim przybywającym do naszego kraju, niezależnie od narodowości i religii.

 

Uzupełniając tę wypowiedź ks. Lombardi przytoczył oficjalne dane, z których wynika, że w ub.r. w Polsce załatwiono pozytywnie ponad 12,3 tys. podań o azyl zarówno z krajów sąsiednich, jak i z Bliskiego Wschodu i z innych regionów świata.

 

W odpowiedzi na inne pytania dyrektor Biura Prasowego zapewnił, że Ojciec Święty, tak jak Jan Paweł II, bardzo dokładnie przygotowuje się do tej podróży, zresztą tak jak do wszystkich poprzednich, np. do Albanii czy Armenii; zapoznaje się z historią i dniem dzisiejszym Polski i jej narodu, z jej sytuacją polityczną i społeczną itp. A nawiązując do uwagi, że jest to już ostatnie jego wystąpienie w tej roli, gdyż 1 sierpnia nastąpi zmiana na stanowisku dyrektora Biura Prasowego, zapewnił, że podejmie wszelkie nowe zadania, jakie otrzyma. „Robię to, co robię, dziś to, jutro co innego” – dodał z uśmiechem ks. F. Lombardi.

 


KAI

MWł
  


DATA: 2016-07-21 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tytanic też miał być niezatapialny, najgorzej gdy ktoś chce udowodnić Pamu Bogu , że coś jest nie...
ponad 3 lata temu / mucha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.