DZIŚ JEST:   16   SIERPNIA   2018 r.

Św. Stefana, króla
Św. Rocha
 
 
 
 

Nie ma miejsca na zakłamywanie historii. IPN negatywnie o nowym pomniku w Rząbcu

Nie ma miejsca na zakłamywanie historii. IPN negatywnie o nowym pomniku w Rząbcu
fot. IPN/wikipedia.pl

IPN wydał negatywną opinię o nowej, zmienionej tablicy umieszczonej na pomniku w Rząbcu. Chcąc uratować komunistyczny pomnik przed usunięciem, część mieszkańców zmieniła tablicę z napisami. IPN pozostał jednak nieprzejednany.

 

„Pamięć nie umiera. Zabiła ich nienawiść. Pamięci 74 partyzantów – jeńców rozstrzelanych 8 września 1944 r. Pokój ich duszy” - napis o takiej treści widniał na nowej tablicy. Pomnik upamiętniał rozstrzelanie przez żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ radzieckich skoczków spadochronowych i partyzantów z Armii Ludowej. Niepodległościowcy ukazani byli jako okrutni mordercy, a komuniści jako bohaterowie walczący o Polskę.

 

IPN wydał negatywną opinię o nowym napisie, uznał że inskrypcja „w sposób oczywisty upamiętnia wydarzenie, które miało miejsce na tym terenie”. Dodatkowo zaznaczył, że nowa tablica „nie zmienia przeznaczenia pomnika, który wciąż upamiętnia sowieckich funkcjonariuszy grupy dywersyjno -wywiadowczej”.

 

„Gazeta Wyborcza” ubolewa, przytaczając słowa sołtysa Rząbca. – Co to dla nas oznacza? Klęskę. Jestem za młody żeby o tym pamiętać, ale uważam, że rodzice i inni świadkowie nas nie okłamywali (…) o historii będziemy pamiętać – mówił sołtys, ukazując jednocześnie zakorzenioną w  świadomości miejscowej ludności propagandę sowiecką szkalującą żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ.  

 

Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych zarzucano między innymi: niesłuszne egzekucje, kolaborację z hitlerowcami czy wykorzystywanie miejscowej ludności. Większość tego typu zarzutów to pokłosie sowieckiej powojennej propagandy, mającej  zantagonizować miejscową ludność wobec działań niepodległościowych partyzantów.

 

- W czasie PRL – u Polacy byli poddani indoktrynacji, silnemu wpływowi propagandy, która podporządkowała sposób myślenia o rzeczywistości pod jej cele, jakie stawiała partia. Ustawa (dekomunizacyjna – przyp. red.) zmusza teraz do pewnej refleksji – tłumaczyła Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik kieleckiego IPN.

 

W marcu 2018 r. sąd uniewinnił sprawców dewastacji pomnika, którzy nie godzili się na upamiętnienie komunistycznych partyzantów na polskiej ziemi. 

 

Więcej o całej sprawie:

Sprawa pomnika w Rząbcu: sąd umorzył postępowanie i „odebrał ochronę komunistycznym obeliskom”

 

 

PR


DATA: 2018-04-19 10:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Śmierć Wrogom Ojczyzny nikt normalny nie stawia pomników zdrajcą ojczyzny komunistom upadlińcom nazistom syjonistom itp.
3 miesiące temu / pol
 
Gen zdrady narodowej, zaszczepiony przez sowietów, nadal jest w narodzie obecny. Choć z drugiej strony patrząc, czy obrońcy sowietów faktycznie utożsamiają się z polskim narodem?
3 miesiące temu / Harcerz
 
asdf - Dlaczego uważasz, że Brygada Świętokrzyska to nie bohaterowie?
3 miesiące temu / Kolega
 
Przepraszam, ale na serio uważacie, że można o Brygadzie Świętokrzyskiej powiedzieć coś szkalującego? To są wasi bohaterowie?
3 miesiące temu / asdf
 
Kropla normalności .
3 miesiące temu / Wojciech
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.