DZIŚ JEST:   17   LISTOPADA   2019 r.

XXXIII Niedziela zwykła
Św. Grzegorza z Tours
Św. Elżbiety Węgierskiej
Św. Grzegorza Cudotwórcy
 
 
 
 

Nie ma innej Polski niż Polska chrześcijańska! 1053 lata temu Mieszko I przyjął chrzest

Nie ma innej Polski niż Polska chrześcijańska! 1053 lata temu Mieszko I przyjął chrzest

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy narodowe Święto Chrztu Polski. Upamiętnia ono początek polskiej państwowości związanej z chrztem Mieszka I, który odbył się 14 kwietnia 966 roku.

 

„Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny”, czytamy w uzasadnieniu sejmowym przyjętym 22 lutego bieżącego roku.

 

W rozmowie z Polskim Radiem Ks. prof. Waldemar Chrostowski powiedział, że Chrzest określał polską państwowość i tożsamość. – Polski innej niż chrześcijańska po prostu nie było, Polska zaistniała wraz z Chrztem i wraz z chrztem pojawiła się na mapach Europy – podkreślił duchowny.

 

Ks. Chrostowski zwrócił uwagę na ponad 1050-letnią historię Polski, która bez Kościoła „byłaby radykalnie inna”. – Kto wie, czy w ogóle byśmy zaistnieli i kto wie, czy byśmy przetrwali – zaznaczył, po czym dodał, że historii Polski było wiele „różnych kryzysów, z których wychodziliśmy w dużej mierze dzięki wierze chrześcijańskiej i zasadom”. W jego ocenie bardzo często nie zdajemy sobie sprawy „jak wiele zawdzięczamy Kościołowi, który konsolidował scalał naród w trudnych okresach historii”.

 

Autorzy projektu ustanowienia Święta Chrztu Polski wyrazili nadzieję, że dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za przyszłość Polski wszystkich obywateli, w tym szczególnie polityków. Ksiądz profesor Chrostowski powiedział, że wdzięczność wobec dziedzictwa pokoleń zobowiązuje nas do pracy dla ojczyzny. Zwrócił uwagę, że szczególnie potrzebna jest organiczna, wytrwała praca, a także przywracanie zgody społecznej i pojednania.

 

Źródło: Polskie Radio / polskieradio24.pl

TK

 

ZOBACZ TEŻ:

Najważniejsza data w polskiej historii

 


DATA: 2019-04-14 10:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gall Anonim wspominając postrzyżynach Mieszka I pisze: chłopiec od urodzenia niewidomy, w czasie obrzędu przejrzał na oczy. Nasuwa się analogia pomiędzy przejrzeniem w czasie postrzyżyn Mieszka a przejrzeniem w czasie chrztu Włodzimierza Wielkiego, co w obu wypadkach może się tłumaczyć tym, że chrzest nazywa się w kościele greckim "photismos", czyli przejrzenie, oświecenie.\\ W czasie obrzędu chrztu wschodniego istniał rytuał postrzyżyn włosów rodzaj tonsury dla wszystkich, dlatego dwa razy opisywane przez Galia "postrzyżyny" Ziemowita i Mieszka nie muszą być wcale postrzyżynami pogańskimi, ale zachowaną pamięcią o nieco odmiennym chrzcie słowiańskim.\\ Ks. Józef Umiński 1888?1954: Obrządek słowiański w Polsce IX-XI wieku i zagadnienie drugiej metropolii polskiej w czasach Bolesława Chrobrego, ?Roczniki Humanistyczne KUL?, 1954, zeszyt 4, str. 10?11.
6 miesięcy temu / Ryś
 
Oficjalna historia przemilcza fakt, że ok. 100 lat przed Mieszkiem I dotarli na ziemie polskie okolice Krakowa pierwsi misjonarze chrześcijańscy obrządku wschodniego od Cyryla i Metodego. To oni pierwsi chrzcili naszych rodaków. Kroniki zanotowały imiona dwóch ówczesnych biskupów: Prochora i Prokopa. Mogło ich być więcej. Chrześcijaństwo obrządku wschodniego rozszerzyło się na inne ziemie polskie: Wielkopolskę i Małopolskę. Potem, za Mieszka II i Kazimierza Odnowiciela, zostało wyparte przez Kościół obrządku łacińskiego. Nie obyło się bez oporu wiernych, co w polskiej historiografii przedstawiane jest błędnie jako "reakcja pogańska". Niektórzy historycy na podstawie zanotowanych w kronice Wincentego Kadłubka słów króla Bolesława Śmiałego, skierowanych do wojów, a odnoszących się do biskupa św. Stanisława Szczepanowskiego: "Co, popa się boicie?", przypuszczają, że i on mógł być biskupem obrządku wschodniego.
7 miesięcy temu / TZ.
 
Był to tylko chrzest Mieszka I. Możliwe, że chrzest już ochrzczonego w obrządku wschodnim, podobnie jak czterysta lat potem chrzest prawosławnego Władyslawa Jagiełły.\\ Polska chrześcijańska jest o wiele starsza niż te 1053 lata.
7 miesięcy temu / Ryś
 
ano nie ma innej ,nie zdążyła zaistnieć ,za sto lat ktoś powie ,"nie było innej Polski niż Polska unijna -to i to akt polityczny
7 miesięcy temu / ojj
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.