DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Nie ma alternatywy dla „okien życia”

Nie ma alternatywy dla „okien życia”
Fot. M. Walczak/Forum/Rzepa

- Co jest alternatywą? Aborcja? – tak komentuje ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska propozycję ONZ w sprawie likwidacji „okien życia”.

 

ONZ – organizacja, która słynie m.in. z promowania aborcji i antykoncepcji zapowiedziała skierowanie do Unii Europejskiej apelu, by ta zakazała „okien życia” w Europie. Od kilku dni sprawa wywołuje głębokie poruszenie. Tylko w Polsce dzięki „oknom życia” udało się już uratować 50 małych istnień ludzkich.

 

- Mamy nadzieję, że ten absurdalny pomysł nie zostanie wprowadzony, zwłaszcza, że protesty przeciwko niemu płyną nie tylko ze środowisk katolickich, ale także ze strony osób kierujących się rozsądkiem, a przede wszystkim humanizmem – mówi ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

 

Są dwa argumenty, którymi w zajmowanym stanowisku posługuje się ONZ. Po pierwsze, "okna życia" mają rzekomo łamać prawa dziecka do poznania swoich rodziców, i po drugie, mają zachęcać matki do porzucania swoich dzieci. - Z części I Konwencji o Prawach Dziecka ONZ stawia wyżej prawo do życia dziecka, niż prawo poznania przez niego rodziców. „Okna życia” powstały właśnie po to, by ratować życie – mówi Agnieszka Homan, pracownik krakowskiego oddziału Caritas. Ks. Subocz: - Prawo do poznania tożsamości nie może być ważniejsze od prawa do życia. ONZ sugeruje, że życie bez znajomości własnych rodziców nie ma sensu. Przecież takie myślenie nie mieści się w głowie!

 

Gdy krakowski Caritas uruchamiał „okno życia” przeprowadził specjalną kampanię informacyjną, w której przypominał, że najbezpieczniej dla matki jest pozostawić dziecko w szpitalu. - Jednak „okno życia” powstało głównie z myślą o tych kobietach, które ukrywają ciążę i nie chcą rodzić w szpitalu. Caritas nikogo nie namawia do porzucania dzieci, a tylko stwarza możliwość pozostawienia dziecka w bezpiecznym miejscu, bez narażenia jego życia na niebezpieczeństwo. To ważne nie tylko dla dziecka, ale i dla matki: jej komfortu psychicznego, jej sumienia – wyjaśnia Homan.

 

ONZ w swojej argumentacji bagatelizuje jednak, że porzucone przez matkę dziecko w „oknie życia” otrzymuje specjalistyczną opiekę medyczną i w niedługim czasie trafia do adopcji. - Takie dziecko zostaje otoczone przez adopcyjnych rodziców miłością i troską – mówi ks. Subocz. - Problem braku tożsamości to kwestia zastępcza, bo musimy pamiętać co jest alternatywą. Aborcja? Zabicie noworodka? – pyta dyrektor Caritas Polska.

 

Jaki jest więc sens apelu ONZ? Przecież w przypadku krajów, w których stosowana jest metoda sztucznego zapłodnienia organizacja nie wskazuje na łamanie prawa nienaturalnie poczętego dziecka do poznania swoich rodziców. Czy chodzi o to, by promowane przez tę organizację zabijanie nienarodzonych było jedyną opcją dla matki, która nie chce, lub z różnych powodów nie może unieść obowiązku macierzyństwa?

 

- Dla „okna życia” alternatywą stać się może śmietnik, klatka schodowa lub śmierć w męczarniach w wyniku „aborcji”. Okno życia daje szanse na wychowanie i miłość troskliwych ludzi. Sama świadomość, że takie okna są, prawdopodobnie ocaliły niejedno życie. Propozycje ONZ są tym bardziej bulwersujące, że ta organizacja ma na swoim koncie proaborcyjne wystąpienia i nie wykazuje takiej aktywności np. wobec zbrodniczej polityki jednego dziecka, realizowanej w Chinach – twierdzi Arkadiusz Stelmach, wiceprezes Instytutu ks. Piotra Skargi.

 

- Trudno jest zrozumieć sens apelu o zamknięcie okien życia i dopatrzyć się w nim logiki lub obrony interesów matek i dzieci. Chyba rozumiemy je zupełnie inaczej – zastanawia się Homan. A ks. Subocz uzupełnia: - Szczerze ufam, że zamknięcie „okien życia” nie mieści się w tej logice. W przeciwnym razie czeka nas ciężka walka.

 

Choć nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje w sprawie „okien życia”, w Polsce słychać już głosy sprzeciwu wobec propozycji ONZ. Profil na Facebooku „Ratujmy okna życia” ma już blisko 8,4 tys. fanów. -To bardzo pocieszające, że „okna życia” mają tylu obrońców. Będziemy się do nich odwoływać, jeśli groźba ich zamknięcia stanie się realna – komentuje ks. dyrektor Caritas Polska.

  

Krzysztof Gędłek, Łukasz Karpiel


DATA: 2012-12-06 00:07
AUTOR: KRZYSZTOF GĘDŁEK, ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przecież ta cała organizacja (ONZ) już wiele razy pokazała swoją prawdziwą, zatwardziałą, cyniczną twarz.
ponad 7 lat temu / marekb54
 
Jest - zostawić dziecko w szpitalu. Przynajmniej nie będzie problemu z ustaleniem tożsamości malucha, a właśnie od tego powinna zacząć się droga do adopcji.
ponad 7 lat temu / margeritta
 
ONZ, Unia Europejska i wszystkie tego typu organizacje, to ramiona antychrysta. Już dawno, czyli zaraz po starcie, straciły swoje idee, ideały, założenia, wzniosłe cele, czy jak to tam nazwać. Na polu krajowym dochodzi do tej listy jeszcze ZUS. Świat byłby zdrowszy bez tych wynalazków złego.
ponad 7 lat temu / Christophoros
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.