DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Nie liczmy na system

Nie liczmy na system
fot.apujol/sxc.hu

O ile podwyższenie wieku emerytalnego wzbudziło powszechne zainteresowanie i kontrowersje, niewielu przyszłych emerytów martwi się natomiast tym, że po przejściu na emeryturę ich poziom życia drastycznie się pogorszy. Świadczenie emerytalne wystarczy bowiem jedynie na najbardziej podstawowe potrzeby - zwracają uwagę analitycy portalu Expander.pl. Uważają wręcz, że jeśli sami nie zgromadzimy wcześniej odpowiednich oszczędności, możemy zapomnieć o godziwym życiu na emeryturze. Wydaje się zatem, iż jedyną zaletą wieku emerytalnego będzie to, że nie będziemy musieli chodzić do pracy... Będziemy musieli natomiast przeżyć za świadczenie, które w przyszłości będzie wynosiło zaledwie 1/3 ostatniej pensji.

 

Ludzie w średnim wieku, a jeszcze bardziej obecni młodzi powinni jak najszybciej sobie uświadomić, że emerytura z powszechnego systemu zapewni im środki jedynie na najbardziej podstawowe potrzeby. Jeśli marzą o emeryturze spędzanej "pod palmami" lub przynajmniej o w miarę wygodnym życiu, sami muszą zatroszczyć się o zebranie odpowiednich oszczędności. Wbrew pozorom wcale nie jest to jednak bardzo trudne, ale pod warunkiem, że wytrwa się w postanowieniu, aby co miesiąc coś odłożyć.

 

Z wyliczeń portalu Expander wynika, że aby na emeryturze osoba mająca obecnie ok. 30 lat utrzymała obecny poziom życia, powinna na oszczędności przeznaczać 10% swojego wynagrodzenia. Tak więc jeśli dla przykładu małżonkowie razem zarabiają np. 5000 zł, to kwota oszczędności na emeryturę powinna wynieść ok. 500 zł miesięcznie. Im wcześniej zacznie się oszczędzać, tym więcej uda się zebrać. Osoby, które wcześniej rozpoczną oszczędzanie lub, które będą odkładały więcej niż wyliczone minimum, będą mogły sobie pozwolić nawet na rezygnację z pracy jeszcze przed uzyskaniem wieku emerytalnego.

 

Z oszczędzaniem na emeryturę nie należy zwlekać. Im mniej czasu do emerytury, tym więcej trzeba odkładać, aby zebrać odpowiednio wysoką kwotę. Dziesięć lat zwłoki bowiem powoduje, że potrzebna kwota oszczędności wzrasta aż dwukrotnie.

 

Nie jest chyba przypadkiem, iż tzw. mainstreamowe media nie poświęciły zbyt wiele czasu temu akurat aspektowi działania państwowego systemu emerytalnego, tego bismarckowskiego koszmaru, w którego oparach tkwimy od pokoleń bez szans na wyzwolenie się od niego.

 

Piotr Toboła


DATA: 2012-08-20 18:26
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mój znajomy zakładając książeczkę oszczędnościową dla swojego synka wpłacił na początek kwotę, za którą można wtedy było kupić rower. Następnie systematycznie przez dziesięć lat wpłacał określoną kwotę na tą książeczkę. Gdy upłynął określony czas, poszedł z synem do sklepu i kupił mu wymarzony rower. Ojciec był zadowolony, bo nie musiał dużo dopłacić. Ja przeszedłem przez podobną historię finansową. Moja książeczka mieszkaniowa z pełnym wkładem(kawalerka) po pewnym czasie miała wartość paczki papierosów.
ponad 7 lat temu / marekb54
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.