DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Nie homozwiązki, a los wyrzucanych dzieci. Komentatorzy o znaczeniu słów Franciszka

Nie homozwiązki, a los wyrzucanych dzieci. Komentatorzy o znaczeniu słów Franciszka
źródło: pixabay.com

Wypowiedź papieża odebrana jako głos za homoseksualnymi związkami parterskimi nie jest prawidłowym odczytaniem słów Franciszka. Użyte sformułowanie wskazywałoby raczej na troskę o los dzieci z zaburzoną tożsamością płciową, które są wyrzucane z domu lub są wydziedziczane przez rodziców pozostających w związkach niemałżeńskich.

 

Słowa papieża wyjęte z szerszego kontekstu i nadinterpretowane zostały wykorzystane do nakreślenia relacji jakoby papież opowiedział się za legalizacją homoseksualnych związków partnerskich. Franciszek tymczasem nie zgłosił takiego postulatu, a co najwyżej „zasugerował wyjątkowe prawne rozpoznawanie stanu faktycznego w imię obrony wyższego dobra” – uważają komentatorzy.

 

Idąc tym śladem należałoby przyjąć, że Franciszkowi nie chodziło o związki homoseksualne, ale o dzieci o skłonnościach homoseksualnych, które wyrzucane są z domu lub są wydziedziczane przez rodziców pozostających w związkach niemałżeńskich.

 

„Kontekstem tej wypowiedzi o konieczności prawnego rozpoznania wspólnego pożycia w pewnych sytuacjach nie jest bynajmniej chęć instytucjonalizacji związków, ale ochrona praw dziecka wychowywanego w tych związkach, zrównania ich z dziećmi wychowywanymi w małżeństwach. Papież Franciszek już dwukrotnie w 2019 r. użył identycznych słów jak tutaj, opisując problem wyrzucania z domów przez rodziców (lub wydziedziczania) dzieci o skłonnościach homoseksualnych. Z tego należy wnioskować, że i teraz miał na myśli ten właśnie problem, a nie homozwiązki” – sugeruje Nikodem Bernaciak z Instytutu Ordo Iuris.

 

Z kolei ks. prof. Paweł Bortkiewicz w rozmowie z wpolityce.pl zauważył, że środowiska liberalne starają się z nauczania papieża Franciszka wydobyć i nagłośnić takie słowa, które mogą być intepretowane w oczekiwany przez nie sposób. - Gdy pojawiają się wypowiedzi papieża, które mogą być dwuznacznie rozumiane, nie od razu ze strony Franciszka, albo jego otoczenia mamy do czynienia z doprecyzowaniem wypowiedzi. Mamy więc do czynienia z sugestiami dotyczącymi zmiany nauczania Kościoła. Wystarczyłoby doprecyzować, że ochrona prawna, nie oznacza legalizacji związków partnerskich. Franciszek zawsze z otwartością i szacunkiem traktował osoby LGBT, ale to nie znaczy, że można z tego wyciągać wniosek o zmianie doktryny Kościoła - powiedział.

 

MA

Czytaj także:
DATA: 2020-10-22 14:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Drogi DNA. Nawracajmy się i wierzymy w ewangelię. Ja i Ty. Tak zmienimy świat.
1 miesiąc temu / Dziecko boże
 
Szanowne Dziecko boż[email protected] Szacunek to trzebamieć do papieża jako osoby, ale nie do jego nieodpowiedzialnych działań i błędów, które wywołują ogromne zamieszanie i brak zaufania. Komu więcej dano. od tego się wiecej wymaga. A papież popełnia kardynalne blędy a potem udaje że nic się ne stało i nie raczy nawet sam tego zdementować. O czym to świadczy?
1 miesiąc temu / DNA
 
Szum medialny, wszczęty wokół osoby Papieża Franciszka, zmierzający do jego dyskredytacji, okazał się kolejnym pomówieniem. Trzeba się uderzyć w piersi. Przydałoby się trochę pokory i szacunku dla sukcesji Piotrowej.
1 miesiąc temu / Dziecko boże
 
Zastraszające ile zamieszania w wierze robi ten papież! Po co?
1 miesiąc temu / DNA
 
Nauczanie Kościoła w sprawie praktyk homoseksualnych jest jasne. Pismo Święte w tym temacie jest jednoznaczne. Wiemy, czego się trzymać! Nie dajmy sobie namieszać "pod kopułką". Prywatne wypowiedzi księdza, biskupa, a nawet papieża niczego w tych kwestiach nie zmieniają.
1 miesiąc temu / Czytelniczka
 
Liczy się tylko to, co Papież powie "z katedry" jako Głowa Kościoła. To znaczy, kiedy w sposób definitywny głosi obowiązującą naukę w sprawach wiary i obyczajów. Nauczanie ex cathedra musi zawierać wszystkie te elementy: 1. Przywołanie urzędu Następcy Piotra ? Biskupa Rzymu stąd nauczanie z katedry; 2. Określenie definitywności danego nauczania; 3. Nauczanie wypływa z Objawienia Bożego; 4. Nauczanie dotyczy spraw wiary i obyczajów, czyli moralności. Brak nawet jednego z tych elementów powoduje, że nie można mówić o spełnieniu warunków do zakwalifikowania takiego nauczania jako ex cathedra ? czyli nauczania nieomylnego ogłoszonego w formie dogmatu. Prywatne wypowiedzi Papieża - takie, jak ta - nie wchodzą w skład nauczania Kościoła.
1 miesiąc temu / Czytelniczka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.