DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 

Nie dla strajku nauczycieli w czasie egzaminów – protest przeciwko chaosowi w oświacie

Nie dla strajku nauczycieli w czasie egzaminów – protest przeciwko chaosowi w oświacie
Fot. Pixabay

Zaniepokojenie dużej części opinii publicznej wywołała zapowiedź Związku Nauczycielstwa Polskiego, że w czasie egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów może się odbyć strajk nauczycieli. Takie działanie mogłoby wywołać wiele negatywnych konsekwencji zarówno dla uczniów i rodziców, jak i samych pracowników oświaty. Instytut Ordo Iuris wraz z opozycjonistą z czasów PRL Andrzejem Rozpłochowskim apeluje o podpisanie petycji skierowanej do ZNP, by nie organizował strajku w tym terminie.

 

Akcja protestacyjna w czasie egzaminów znacznie utrudniłaby lub nawet uniemożliwiła pisanie sprawdzianów przez uczniów, którzy przygotowywali się do tego przez kilka lat. Stanowiłoby to też działanie niewychowawcze i nadszarpnęłoby wizerunek nauczycieli starających się dawać uczniom przykład sumienności i odpowiedzialności. Taka sytuacja mogłaby też negatywnie wpłynąć na relacje między gronem pedagogicznym, a rodzicami uczniów – podkreśla Ordo Iuris.

 

Nauczyciele mają, co prawda, konstytucyjne prawo do strajku w celu poprawy warunków pracy i uzyskania godnego wynagrodzenia. Staranie o to nie powinno jednak wiązać się z wyrządzeniem szkody uczniom. Organizacja strajku w czasie egzaminów mogłaby bowiem godzić w ich prawo do nauki zagwarantowane przez Konstytucję i inne akty prawne – czytamy w stanowisku instytutu.

 

Popieramy zasadny protest szerokich środowisk występujących do ZNP z apelem o zaniechanie akcji strajkowej w dni egzaminów ostatnich klas podstawówki, gimnazjalistów oraz w czasie matur. Dobro dzieci i ich prawo do spokojnego zakończenia etapu edukacji nie może stać się zakładnikiem interesu grupy zawodowej – komentuje mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes instytutu Ordo Iuris.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

 

PODPISZ PETYCJĘ

 

 


DATA: 2019-03-19 19:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Poparłbym głodówkę nauczycieli w wakacje, czy jakąkolwiek formę protestu, która by nie krzywdziła dzieci. Szkoła to nie obóz Al Kaidy na pustyni, więc dzieci powinny nie brać udziału w potyczkach dorosłych, ani służyć jako tarcze. To haniebne. Poza tym nauczyciele zapomnieli że zawarli umowy ustne z rodzicami, a takie umowy mają pełną moc prawną i nie powinny być zrywane bez konsultacji z rodzicami. Może to daje im też podstawy prawne do zerwania umów z operatorami sieci komórkowych, dostawcami energii itp? Ale dzieci się nie upomną. Wielu rodziców się nie upomni żeby nie zaszkodzić dziecku. Ale ten strach, mówi nam niestety ze nauczyciela trzeba się bać. Więc kim on jest? Terrorystą? Taki obraz wykreowało dawne PRL u taki nadal funkcjonuje. Niegdyś nauczyciel był najmądrzejszy we wsi, ale dzisiaj wielu rodziców znacznie przewyższa wiedzą, doświadczeniem i edukacją tych którym oddajemy pod opiekę nasze dzieci. Dlaczego więc ludzie milczą widząc ile tracą ich dzieci
6 miesięcy temu / Nilmo
 
Socjalizm, to system, który wymyśla tworzy nowe problemy i ciągle z nimi walczy z myśli Miltona Friedmana .
7 miesięcy temu / stanislavus
 
Protestowac każdy moze a ar gorzej zabronic to mozesz sobie robic cokolwiek
7 miesięcy temu / adamus
 
Ktoś kto nie dba o los powierzonych mu dzieci nie może być nauczycielem. Niestety jest wielu takich nauczycieli w Polsce co pokazały tegoroczne strajki. I to jest problem. Poza tym popatrzmy np na umiejętności uczniów w zakresie języków obcych po kilku latach nauki w szkole podstawowej. Są mizerne. Oczywiście zaraz odezwą się że dzieci się nie uczą że sa leniwe że rodzice nic nie robią itd. Ale jak dziecko chodzi na "korki" to pięknie mówi po angielsku, niemiecku itd. Tutaj łatwo zweryfikować efekty bo dziecko albo zna język albo nie. A jak wyglądają inne przedmioty - poczytajcie sobie w domu czytankę itd. Wynagrodzenie nauczycieli powinno być powiązane z efektami mierzonymi jako wzrost wiedzy i umiejętności uczniów. Pomiar na początku roku i na końcu. Tylko nie testem bo będą cały czas robić testy i nic nie nauczą. Normalny egzamin pisemny i ustny w starym stylu prowadzony przez kuratorium.
7 miesięcy temu / marek
 
@Hanka Nie tylko nauczycielka, większość żyje bardzo skromnie, by nide mówić w biedzie. Te kominowe dochody to właśnie skutki strajków z lat osiemdziesiątych i kolejnych reform.
7 miesięcy temu / Ryś
 
@Ewa. Skoro wg Ciebie nauczyciele dostają tyle, na ile zasługują, to czy przyboczne prezesa NBP, mające dochody rzędu 60 tys. miesięcznie, też dostają tyle, na ile zasługują? Jeśli tak, to dlaczego one zasługują na aż tyle, a nauczycielka opędza wydatki za np. 2 tys. miesięcznie?
7 miesięcy temu / Hanka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.