DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

„Nie” dla religii na maturze, „tak” dla wychowania seksualnego w szkole

„Nie” dla religii na maturze, „tak” dla wychowania seksualnego w szkole
Joanna Kluzik-Rostkowska fot.Marek Lapis/FORUM

Joanna Kluzik-Rostkowska, która wkrótce ma zastąpić na fotelu szefa resortu edukacji Krystynę Szumilas, zapowiedziała, że „nie wolno mieszać nauki z wiarą” i dlatego religii na maturze nie będzie.

 

- Religia jest sferą ducha i wiary i absolutnie nie wyobrażam sobie, żeby była przedmiotem maturalnym – oświadczyła Joanna Kluzik-Rostkowska. - Jestem w stanie sobie wyobrazić (na maturze – przyp. red.) przedmiot taki jak historia religii, religioznawstwo, bo to jest jakaś wiedza, ale jak ocenić kwestie wiary? To są bardzo indywidualne sprawy – podkreśliła. Przyszła minister zaznaczyła, że religia nadal będzie nauczana w szkołach, ponieważ przyjęła się tam i niektórzy rodzice życzą sobie tego, by ich dzieci uczęszczały na takie zajęcia.

 

Równocześnie, zdaniem Kluzik-Rostkowskiej trzeba przemyśleć sprawę przedmiotu etyki w szkołach. Jej zdaniem takie zajęcia powinny być „bardziej realnym przedmiotem niż dotychczas”.

 

Kluzik-Rostkowska nie ma za to nic przeciwko wychowaniu seksualnemu w szkołach. W jej opinii ma to pomóc młodym ludziom zdobyć wiedzę o seksie, którą czerpią w zwulgaryzowanej formie z Internetu. - Byłoby więc dobrze, żeby ta zwulgaryzowana wiedza została uzupełniona o coś, co jest po prostu kompletem informacji – oceniła.

 

Nie chciała jednak powiedzieć od jakiego wieku dzieci powinny być edukowane seksualnie. Przyszła minister edukacji pozostawiła też niewiadomą w sprawie tego, kto w szkołach będzie przekazywał dzieciom wiedzę o seksie. - Wcale nie jestem przekonana, że powinni to robić nauczyciele. Bywają czasami takie sytuacje, że do szkoły przychodzą osób z zewnątrz, które są kompetentne w tej dziedzinie i są lepiej przyjmowane przez młodzież – zaznaczyła.

 

Joanna Kluzik-Rostkowska zostanie zaprzysiężona na ministra edukacji 27 listopada.

 

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

ged


DATA: 2013-11-21 14:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@MR - no cóż, to wina moich szkolnych politpoprawnych nauczycieli geografii, którzy wmówili mi, że istnienie Antarktydy jest udowodnione ! Natomiast co do Boga, to w Niego w i e r z ę, jak również wierzę, że jest Stwórcą tych wszystkich praw przyrody, które powoli odkrywamy (tzn. inni ludzie, nie ja osobiście, ale uważam je za przez nich u d o w o d n i o n e przy pomocy obiektywnego aparatu naukowego, wypracowanego przez ludzkość !).
ponad 5 lat temu / janusz
 
@ janusz: ciąg logicznych wniosków, których nie potrafisz racjonalnie kontrargumentować, nazywasz "robieniem wody z mózgu"??? Hmmm, no cóż, skoro efektem tej dyskusji ma być nawodnienie Twojego mózgu, to nie będę Cię "nawracać\' ;) Żyj sobie dalej w swoim zamkniętym politpoprawnym światku :)
ponad 5 lat temu / MR
 
@MR - ładnie piszesz, ale to jest klasyka "robienia ludziom wody z mózgu"! W dobie bezprzewodowej łączności międzykontynentalnej za pomocą smartfonu !
ponad 5 lat temu / janusz
 
@janusz: nic nie przegiąłem, tylko nie potrafisz wyjść poza ograniczenia narzucone Ci przez "poprawność polityczną". Pisałem wyraźnie o wierze w kwestie których osobiście nie możemy w danej chwili i sytuacji zweryfikować. To że 2+2=4 możesz zweryfikować osobiście, natychmiast i bezkosztowo. I zgoda - to akurat jest wiedza. A weź zweryfikuj, zmierz i zbadaj (zakładając że żyjesz w Europie i nie stać Cię na kosztowną ekspedycję) że istnieje Antarktyda! Możesz to w praktyce przyjąć WYŁĄCZNIE na wiarę. Wiarę w doświadczenia wykonane przez innych, i to że ci inni mówią prawdę. Natomiast, szczerze mówiąc, kwestia nieśmiertelności duszy jest łatwiejsza do weryfikacji niż kwestia istnienia Antarktydy - wystarczy umrzeć, co dla standardowego "badacza" jest szybsze i tańsze niż wyprawa na Antarktydę. Więc jeśli istnienie Antarktydy uważasz za wiedzę a nie za wiarę - to tym bardziej kwestię nieśmiertelności duszy powinieneś uznać za wiedzę ;)
ponad 5 lat temu / MR
 
@MR - przegiąłeś ! Wiedza naukowa polega na tym, że można ją zweryfikować, zmierzyć, zbadać. Zaczęło się od tego, że dwa jabłka dodać dwa jabłka, to cztery jabłka... i tak dalej. Tu nie ma żadnej wiary. Matematyka to nie wiara, fizyka, chemia, biologia też nie. Natomiast wiara w duszę nieśmiertelną - jak najbardziej.
ponad 5 lat temu / janusz
 
@DM - zgadzam się z Tobą, że sprawy dot. seksuologii człowieka mogą być nauczane na lekcji biologii. Ale nie wystarcza, wg mnie, wiedza o budowie ciała i zapłodnieniu, są to właśnie także kwestie natury medycznej i społecznej, do których mogą być zapraszani, na konkretne lekcje, na konkretne tematy, np. lekarze, np. tylko dla dziewcząt czy tylko dla chłopców, właśnie ze względu na intymność tych spraw. Absolutnie nie odmawiam rodzicom prawa do edukacji dzieci w tym temacie, ale wiem, że i dla rodziców i dla dzieci rozmowy na ten temat bywają niezwykle trudne. Seksualizacja życia obecnie jest o wiele większa, niż była w pokoleniu rodziców i dziadków obecnych nastolatków, przez dostępność treści seksualnych (a niekiedy pornografii) w telewizji i internecie, na skalę przedtem nieznaną, dlatego odpowiedzialna edukacja w tym temacie, w wieku dorastania, może uchronić chociaż część młodzieży od złych skutków niebezpiecznych, nieprzemyślanych zachowań.
ponad 5 lat temu / janusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.