DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

„Nie” dla bluźnierstwa. Radni piszą do dyrektora Festiwalu Malta

„Nie” dla bluźnierstwa. Radni piszą do dyrektora Festiwalu Malta

Podczas sesji rady miasta Poznania zostało odczytane oświadczenie wyrażające sprzeciw wobec spektaklu „Golgota Picnic”. „Spokojnie, ale też stanowczo, prosimy Pana o rezygnację z wystawienia tego spektaklu w Poznaniu” – czytamy w piśmie skierowanym do Michała Merczyńskiego, dyrektora Festiwalu Malta, w ramach którego ma być wystawiony bluźniercze widowisko.


Pod listem skierowanym do dyrektora Malta Festiwa  podpisało się 23 z 37 radnych. List został przedstawiony także do wiadomości: o wiadomości: dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa UM Roberta Kaźmierczaka, Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Dariusza Jaworskiego, Prezydent Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka  oraz Prezes Zarządu AQUANET S.A. Paweł Chudziński. Firma AQUANET S.A. jest sponsorem festiwalu.

 

„Ze smutkiem i niepokojem dowiedzieliśmy się o planowanych, w ramach Festiwalu Malta, w dniach 27. i 28. czerwca, przedstawieniach sztuki Rodrigo Garcii Golgota Picnic. Przedstawienie to wzbudziło we Francji i Hiszpanii falę protestów środowisk katolickich, które odczytały treści przedstawiane przez reżysera jako jednoznacznie bluźniercze.

 

Przypominając, że bluźnierstwem nazywamy słowa uwłaczające temu, co jest ogólnie poważane lub co jest przez religię uznane za święte, chcemy wskazać najistotniejszą przyczynę naszego niepokoju” – piszą radni.

 

Autorzy pisma zauważają, że „dodatkową okolicznością – być może niezauważoną przez organizatorów – jest fakt, że w dniach 27. i 28. czerwca będziemy obchodzić dwa katolickie święta: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Pamiętając o tym szczególnym czasie, w którym chcemy dziękować Bogu za Jego miłość – symbolizowaną przez te dwa Serca – musimy stwierdzić, że wystawianie wówczas sztuki, która przedstawia Chrystusa jako źródło zła – jest szczególnie bolesnym dysonansem”.

 

„Zdajemy sobie sprawę, że krzyż Chrystusa jest obrażany wielokrotnie – także przez ludzkie grzechy – i być może przez te zjawiska, które bulwersując Rodrigo Garcię, skłoniły go do stworzenia spektaklu. Jesteśmy jednak przekonani, że Festiwal Malta – finansowany w znacznej mierze z publicznych pieniędzy – nie powinien obrażać tego, co dla nas oraz dla wielu tysięcy mieszkańców Poznania (a zatem i mecenasów Festiwalu) – jest największą świętością. Dlatego spokojnie, ale też stanowczo, prosimy Pana o rezygnację z wystawienia tego spektaklu w Poznaniu” – czytamy w rezolucji.

 

Na posiedzeniu obecni byli również mieszkańcy Poznania, również ci związani z Krucjatą Różańcową za Ojczyznę oraz z Poznańskim Związkiem Patriotycznym - Wierni Polsce.


Korzystając ze strony protestuj.pl, przeciwko bluźnierczemu widowisku zaprotestowało już ponad 50 tys. internautów. Pseudosztuka zatytułowana „Golgota Picnic” ma zostać wystawiona w ramach poznańskiego Malta Festival. Spektakl hiszpańsko-argentyńskiego autora – Rodrigo Garcii, wyraża nienawiść do Chrystusa i zarzuca chrześcijaństwu sprzyjanie seksualnemu wykorzystywaniu nieletnich przez księży i zakonników, a także przemocy i w ogóle całemu złu, jakie jest na świecie.

 

Widowisko obfituje w groteskowe i lubieżne sceny, podczas których drwi się z Męki i Śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Ponadto sztuka jest wulgarna i pełna pornograficznych odniesień do Pisma Świętego, przedstawia groteskową wizję ukrzyżowania Chrystusa, ze scenami seksualnymi i obelgami pod Jego adresem. Chrystus w „sztuce” przedstawiany jest jako egoista i antyspołeczny oszust. Na scenie często padają pod jego adresem wulgarne określenia.

 

Wciąż można dołączyć do protestu!

 

Do wyrażenia swego sprzeciwu w dniach planowego bluźnierstwa wzywa także „Krucjata Różańcowa za Ojczyznę”.

 

Głosami oburzenia nie przejmują się organizatorzy spektaklu reagując na nie kpiną. Więcej czytaj tutajŹródło: FB/PCh24.pl

luk

 

 

 


DATA: 2014-06-10 14:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

OK. Niech bedzie i Neo. Tylko gdzie Oni sie ukrywaja? Czy nie mozna jakos ludzi zorganizowac, zebrac w "kupe" i zaprotestowac? Jakby tak 56000 osob zaprotestowalo FIZYCZNIE to byloby inaczej. A tak? Tylko "kibice" w Polsce moga sie zebrac "razem".
ponad 5 lat temu / Kargul
 
Proszę o udzielenie informacji gdzie napisać protest przeciwko temu żałosnemu "spektaklowi"?
ponad 5 lat temu / POLAK
 
Neokatolików jest tyle ile Poznań liczy(prawie). Rzymskich katolików troszkę mniej.
ponad 5 lat temu / Leo
 
Czas na manifestacje i protesty? Teraz potrzeba nam 20,000 ludzi na ulicach Poznania protestującym przeciwko temu bluźnierstwo. Może niech się tak skrzyknie kilka parafii z Poznania? Ile to TYSIĘCY Katolików jest w Poznaniu?
ponad 5 lat temu / Kargul
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.