DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Nie chcemy seksualizacji dzieci? Zmobilizujmy posłów

Nie chcemy seksualizacji dzieci? Zmobilizujmy posłów
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.REUTERS/FORUM

Prezes PiS wszedł w typową przepychankę – „wara od naszych dzieci” – usłyszeliśmy. Ale nie poszły za tym żadne działania, by tę deklarację jakoś umocować w prawie – mówi w rozmowie z Marcinem Austynem poseł Jan Klawiter, koordynujący inicjatywę złożenia poselskiego wniosku o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny zapisów konwencji stambulskiej.

 

Zapisy obowiązującej w Polsce konwencji stambulskiej mogą być niezgodne z Konstytucją RP?

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie został przygotowany przy współudziale Instytutu Ordo Iuris. Dotyczy on właśnie zbadania zgodności zapisów wspomnianej umowy międzynarodowej z Konstytucją. Chodzi dokładnie o konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. We wniosku zostało wyszczególnionych sześć punktów, w których - w naszej ocenie - w sposób ewidentny konwencja jest niezgodna z polską Ustawą Zasadniczą.

 

Na jaki etapie jest ta sprawa?

Aktualnie zbieram podpisy posłów pod wnioskiem do Trybunału. W pierwszej kolejności zwróciłem się do posłów, którzy byli członkami Akcji Katolickiej, stowarzyszeń rodzin itp. Z tej 40-osobowej grupy na razie zdobyłem poparcie około 10 osób. Projekt oczywiście podpisało dotąd więcej posłów – jest w tej grupie kilku posłów niezrzeszonych – lista poparcia liczy obecnie 20 osób. Mam też nadzieję na poparcie wniosku przez parlamentarzystów z klubu Kuki’15. Sądzę, że tu zdobędę około 15 głosów.

 

To wciąż za mało…

Tak, do złożenia wniosku w Trybunale potrzebne jest poparcie do przez 50 posłów, zatem będę musiał poszukać wsparcia wśród innych parlamentarzystów. Nie będzie to łatwe, gdyż PiS nie chce otwierać nowego sporu – w tym przypadku de facto już na forum europejskim – bo taki wniosek zapewne spowodowałby jakaś reakcję ze strony UE, która jest wrażliwa na tego rodzaju kwestie (szczególnie, gdy idzie o kwestie aborcji czy gender). Martwi mnie też odpowiedź Adama Lipińskiego, pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, skierowaną do jednego z posłów, który uznał, że konwencja jest w kilku miejscach niezgodna z Konstytucją, ale tam gdzie nie ma tej zgodności, obowiązuje zastrzeżenie, że zapisy te nie będą realizowane. Idzie za tym przesłanie, że póki istnieje ten rząd, to jesteśmy bezpieczni. No nie jest to właściwa odpowiedź. Obawiam się też, że jest to postawa zapowiadająca to, by i w przyszłym parlamencie tą sprawą się nie zajmować.

 

Potrzeba zatem mocnego nacisku, by PiS zrozumiało, że wszelkie sprawy takie jak stołeczna Karta LGBT+, to co dzieje się w samorządach jak np. w Gdańsku, bazuje na odwołaniach do konwencji stambulskiej, która nas obowiązuje.

 

Co mówią posłowie PiS, szczególnie ta grupa, która odwołuje się do „chrześcijańskich korzeni”? Opinia publiczna słyszy od nich, że w sprawach światopoglądowych są po tej katolickiej stronie, tylko gdy przychodzi do czynów… zaczynają się problemy.

Przesłanie jest dokładnie takie samo jak w przypadku prawnego ograniczenia aborcji. Podkomisja sejmowa powołana do rozpatrzenia projektu nie zebrała się ani razu i nie zamierza się spotkać. Wszystko po to, by nie obniżać szansy wyborczej PiS. Ugrupowanie to „gra słupkami” poparcia. Ich zdaniem większość obywateli nie chce zmian w ustawie, zatem nie zamierzają – przynajmniej obecnie, a może i wcale – ruszać tematu obrony życia.

 

Temat seksualizacji dzieci w szkołach, przeciwdziałania ideologii gender ma ogromne poparcie społeczne. Konwencja stambulska odnosi się do tych spraw. Mówimy zatem o zupełnie innej płaszczyźnie.

To prawda, ale Jarosław Kaczyński wszedł w ten temat genderowy i zabrał głos, ale nie uwzględnił tego, że podstawowym działaniem winno być zanegowanie tej genderowej konwencji. Prezes PiS wszedł w typową przepychankę – „wara od naszych dzieci” – usłyszeliśmy. Ale nie poszły za tym żadne działania, by tę deklarację jakoś umocować w prawie.

 

Czy postrzeganie sprawy wypowiedzenia konwencji jako wojny ideologicznej nie jest błędem logicznym? Przecież mowa tu o sprawdzeniu zgodności przyjętych zapisów z Konstytucją. Zatem to nie o ideologię idzie, ale o praworządność.

Tak. Tylko partia rządząca obawia się, że jeśli Trybunał Konstytucyjny zająłby się sprawą i orzekł o niezgodności wskazywanych zapisów konwencji, to stanie przed koniecznością podjęcia konkretnych działań. Tu pojawia się ewentualna wizja wypowiedzenia konwencji. Oczywiście, podzielam pana pogląd, że jest tu błąd logiczny. My pytamy o zgodność konkretnych zapisów z Konstytucją, ale PiS kalkuluje kilka kroków do przodu i myśli o tym co będzie dalej.

 

Jak obywatele mogą pomóc w mobilizacji posłów?

Sprawa jest niezwykle prosta i obywatele mogą wywierać nacisk na swoich posłów, szczególnie, że jesteśmy w okresie wyborczym. Prośmy parlamentarzystów, by pokazali jakie jest ich stanowisko w sprawie genderowej konwencji, pytajmy o to co zamierzają zrobić. Dobrze byłoby, gdyby przed wyborami parlamentarnymi obywatele podeszli do posłów i kandydatów do Sejmu, i poprosili ich o jasne deklaracje. Proszę pytać o to, czy podpiszą wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie konwencji stambulskiej, czy poprą zmiany mające na celu poprawę ochrony życia w Polsce w nowej kadencji Sejmu…

 

Trzeba bowiem mieć świadomość tego, że jeśli uda się skierować wniosek do TK jeszcze w tej kadencji, to będzie miał on znaczenie polityczne. Chodzi o podkreślenie wagi problemu. Albowiem, gdy obecny parlament zakończy kadencję, wniosek zostaje w Trybunale automatycznie zamknięty. Trzeba będzie go ponowić.

 

Dotyczy to nie tylko kwestii konwencji stambulskiej, ale też przepisów dotyczących tzw. aborcji eugenicznej, którymi niby zajmuje się Trybunał Konstytucyjny…

Te wnioski wraz z zakończeniem kadencji Sejmu niestety zostaną wygaszone. Namawiam jednak, by dopytywać posłów o te sprawy już dzisiaj – trzeba pytać o to, czy posłowie będą skłonni ponowić takie wnioski do TK w przyszłości. Chodzi o to, by można było takiego przyszłego posła rozliczyć ze składanych obietnic lub nakłonić do wypełnienia złożonych zobowiązań.

 

Dziękuję za rozmowę

Marcin Austyn


DATA: 2019-05-08 08:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do niegdyś rozbaw: Módl się tak jakby wszystko zależało od Boga, działaj pracuj tak jakby wszystko zależało od Ciebie. Nie można liczyć że Bóg za nas coś załatwi albo raczej bez naszego działania. Muszą być odpowiedni ludzie którzy z pomocą modlitwy i Boga zrobią to co trzeba. Żyjemy w systemie w którym rządzą przedstawiciele obywateli więc musimy mieć odpowiednich przedstawicieli. No chyba że wprowadzimy inny system tylko nie wiem jaki. Bo w Polsce są dwie metody rozwiązywania problemów: normalna - siedzimy i liczymy na cud oraz metoda cudowna - bierzemy się do roboty. No i na koniec napisane jest że przyzwalanie na grzech też jest grzechem czyli niedziałanie zaniechanie jest jak współdziałanie.
ponad 1 rok temu / marek
 
Przez odpowiednich ludzi ta ideologia się rozprzestrzenia.Jest na to kasa z zagranicy.Teraz daje się kasę na LGBT.Można produkować specjalną odzież dla homo,kosmetyki,itd.
ponad 1 rok temu / Johny Mnemonic
 
@marek: Pokłada Pan naddzieję w ludziach, tymczasem JEDYNĄ naszą nadzieją jest Pan Bóg i Matka Boża. Nic innego. Jeśli zaczniemy od siebie, od modlitwy każdego z nas, prawdziwego szturmu do Nieba, to Miłosierny Pan Bóg może się ulituje i nas uratuje.
ponad 1 rok temu / niegdyś rozbaw
 
wychowanie jest w domu ,cały PRL byliśmy wychowywani dwutorowo w szkole i w domu i jakoś miał kto powitać JPII teraz potrzebujecie zewnętrznych zakazów i nakazów, w domu wychowujcie dzieci tak żeby na zewnątrz nic na nich nie miało wpływu
ponad 1 rok temu / chichot
 
Bez szturmu modlitewnego w Polsce w odważnych i częstych procesjach z Najświętszym Sakramentem po ulicach miast, nie ma co liczyć na zwycięstwo nad tęczowymi zboczeńcami którzy opanowują świat, bo wspierani są przez rządy, agendy, korporacje,"sztukę", oraz antykościół masoński z ich purpuratami i pucybutami. Grzech zaniedbania dorosłych spowoduje oddanie niewinnych dzieci na łup zboczeńcom. Czas udać się do biskupów i zmobilizować ich do dobrej woli w działaniu. Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / ry.janszarmach3
 
Żadna mobilizacja posłów nie pomoże bo obecni posłowie się realizują, robią kariery itp. Potrzebujemy własnych posłów. Miejscowość kilka osiedli około 20 30 tys ludzi a wystawić na posła zwykłego człowieka o którym wiadomo że jet przyzwoity. Nie takiego który się pcha ale takiego który jest uczciwy i nawet nie bardzo chce. Niechby każdy powiat w Polsce miał takiego kandydata to część z nich "przedarłaby" się do Sejmu i zrobiła porządek.
ponad 1 rok temu / marek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.