DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Nie będzie zmian w ordynacji wyborczej do PE! Weto prezydenta Andrzeja Dudy

Nie będzie zmian w ordynacji wyborczej do PE! Weto prezydenta Andrzeja Dudy
Fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację kodeksu wyborczego dotyczącą ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Teraz dokument wróci do Sejmu. Nie wiadomo jednak, czy zostanie ponownie rozpatrzony.

 

W ocenie prezydenta przegłosowana przez polski parlament nowelizacja kodeksu wyborczego zbyt mocno odbiega „od zasady proporcjonalności”. – W naszym prawie wyborczym, jak również w akcie dotyczącym wyboru członków Parlamentu Europejskiego przyjętym przez Radę, a więc akcie prawa europejskiego, jest jasno określony próg 5-procentowy, jeżeli chodzi o dostępność do europarlamentu. (…) Zmiana, która została dokonana tą ustawą, powoduje, jak pokazują analizy prawne i politologiczne, że efektywny próg wyborczy będzie co najmniej kilkunastoprocentowy. Analiza senacka pokazuje, że nawet będzie to 16,5 proc. – tłumaczył.

 

Nigdy nie zobowiązywałem się do tego, że będę jako prezydent dokonywał jakichkolwiek zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Nigdy się też nie zobowiązywałem, że będę tutaj dokonywał jakichkolwiek zmian w systemie wyborczym. (…) Jeżeli się do czegoś zobowiązywałem, to do tego, że będę słuchał ludzi i do tego, że będę się starał realizować moje zobowiązania wyborcze. Jednym z tych zobowiązań było to, że ludzie powinni mieć w Polsce jak najwięcej do powiedzenia i to oni powinni - w jak najbardziej demokratyczny sposób – decydować o naszym życiu politycznym – oświadczył prezydent.

 

Na koniec stwierdził, że w jego ocenie zaproponowane zmiany w ordynacji wyborczej doprowadziłyby do „jeszcze większego spadku zainteresowania wyborami do Parlamentu Europejskiego”, a ponadto „ogromna część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE”.

 

Źródło: Polsat News / wpolityce.pl

TK


DATA: 2018-08-16 13:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W pierwszych wyborach do PE frekwencja wynosiła 20,9% , w następnych 24,53% i ostatnich 23,83%. Wczorajsze weto PAD-a to pochwała lenistwa wyborczego. Małe partie nie potrafią przekonać do siebie wystarczającej liczby wyborców, więc zostający w domu oddają swoje prawa tym 20%, biorącym udział w głosowaniach.
ponad 1 rok temu / Stefan Jr
 
no, pan Duda - Prezydent, zrobił dobry ruch; zablokował nam, pytanie na jak długo, próby aPaS-u zrobienia drugiej Hameryki z Polski w sprawie dwupartyjności; pytanie czy w końcu pomyślał, czy mu tak przypadkiem wyszło jako "mała zemsta" za ostatnie odrzucenie Jego "wielkiej" inicjatywy konstytucyjnej? ale na razie dobrze; dodam, że nie łudzę się, że gdyby jednak do tego doszło (przegłosowanie dwupartyjności), to prawdziwa prawa strona się by zjednoczyła i została przeciwwagą dla tych zlewaczałych "elit" politycznych Polski; w te bajki już raczej nie wierzę; za dużo tam "Napoleonów"; nadzieja tylko w Bogu i naszej, Polaków, postawie; szansa jest; a NMP na pewno nas nie zostawi na pastwę losu; ale powtarzam, to my musimy coś dobrego chcieć zrobić i o to bardzo, ale to bardzo "zabiegać";
ponad 1 rok temu / JARO
 
Można się załamać. Najnowsza wersja propagandy brzmi "nie możemy wyjść z UE bo musimy ją ratować". Ratować komunizm. Kiedy Komorowski ogłosił referendum i można było wprowadzić JOWy Pisowska propaganda skutecznie to zablokowała. Zrobili ludziom taka wodę z mózgu, że żal bulo patrzeć. Kiedy Duda zrobi coś dobrego PiSowcy jadą po nim jak po Łysej kobyle. Ludzie, zacznijcie myśleć. PiS złożył ten projekt aby zamknąć dostęp do Sejmu narodowcom i wszelkim ludziom niezależnym od nich.
ponad 1 rok temu / cc
 
Bardzo dobre posunięcie tak jak weto w sprawie reformy sadownictwa ukłon w mniejsze ugrupowania oni z pewnością pomogą w wyborze P Pr na druga kadencje tylko co z twardym elektoratem PIS ja osobiście juz się nie dam nabrać po raz trzeci raz P Wałęsa teraz P Pr Duda wystarczy niech sobie głosują na P Pr Kukiz 15 Nowoczesna SLD ZSL
ponad 1 rok temu / Kazimierz
 
Duda poparł lewą nogę, podobnie jak z sądami. Stracił moje poparcie.
ponad 1 rok temu / wyborca
 
Jeden głos mniej !!!!!
ponad 1 rok temu / Raf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.