DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Nie będzie soboru wszechprawosławnego. Kilka wspólnot zbojkotowało spotkanie

Nie będzie soboru wszechprawosławnego. Kilka wspólnot zbojkotowało spotkanie
Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola

Planowany od prawie 50 lat wszeprawosławny sobór odbędzie się jedynie w bardzo ograniczonym gronie. Obok Cerkwii bułgarskiej, serbskiej i gruzińskiej, swoją nieobecność zapowiedział też patriarchat Antiochii.


Dodatkowo bojkotem zgromadzenia grożą Cerkwie Cypru i Albanię. Oznacza to, że w najlepszym przypadku w soborze mającym zgromadzić się na Krecie obecnych będzie zamiast 14 tylko 10 prawosławnych Kościołów.

Niewykluczone jednak, że na greckiej wyspie nie pojawi się też cerkiew rosyjska. Jak powiedział arcybiskup rosyjskiej Cerkwii w Niemczech i Wielkiej Brytanii Mark Arndt, nieobecność Rosjan jest „wyobrażalna”, a to ze względu na „olbrzymie problemy”, z którymi spotyka się organizacja zgromadzenia.


Działań na rzecz rozwiązania tych problemów zresztą nie podjęto. Patriarchat moskiewski proponował przedsoborowe spotkanie przedstawicieli wszystkich Kościołów celem ich zażegnania, ale nie odbyło się ono ze względu na brak zainteresowania patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, który jako noszący tytuł patriarchy ekumenicznego koordynuje prace nad otwarciem soboru.


Jak informuje niemiecka Katolicka Agencja Informacyjna, nie brakuje podstaw do sporów. Część prawosławnych odrzuca treść tekstów, jakie mają zostać przyjęte przez sobór. Chodzi przede wszystkim o kwestie ekumeniczne, które w ocenie niektórych środowisk są zbyt pojednawcze choćby względem katolików. Z drugiej strony nie ma też zgody w takich sprawach jak posty, podejście do małżeństw „mieszanych” czy organizacja wspólnot prawosławnych na zachodzie i w innych częściach świata. Problemem są dodatkowo kwestie proceduralne i dawne spory między poszczególnymi Kościołami. W tej sytuacji nie ma mowy o umocnieniu jedności prawosławia, co miało być jednym z głównych celów kreteńskiego zgromadzenia.


Według KNA spotkanie mimo wszystko się odbędzie, o czym zdecydowanie zapewnił w ubiegłym tygodniu patriarcha Konstantynopola. Ze względu na bojkot nie ma już jednak mowy o „soborze wszechprawosławnym”. Część prawosławnych chciałaby zmiany statusu zgromadzenia. Serbowie zaproponowali na przykład, by uznać je za „zgromadzenie przedsoborowe” i zadeklarowali, że w takim wypadku na pewno by się na nim pojawili.


Według KNA jest możliwe, że na udział w takim spotkaniu zdecydowałyby się także inne wspólnoty. W ten sposób udałoby się przeprowadzić zgromadzenie choć nie będące formalnie soborem, to jednak noszące jego cechy. Dodatkowo takie spotkanie umożliwiłoby swobodną dyskusję, która obecnie nie jest przewidziana.

Zdaniem KNA wszystko zależy od patriarchatów Konstantynopola i Moskwy. Jeżeli nie zaakceptują formuły zgromadzenia „przedsoborowego” i w efekcie na Krecie zabraknie także Rosjan, to przyświecający inicjatywie zamysł zostanie całkowicie zaprzepaszczony.Pach

Źródło: Katholisch.de, pch24.pl
DATA: 2016-06-14 13:35
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgodnie z Tradycją po obradach i po odśpiewaniu akatystu ku czci np św Fiodora mnisi powinni się pobić i obłożyć anatemami. Taka jest Tradycja.
ponad 4 lata temu / Stiopa PL
 
"Apostaci więc, heretycy i schizmatycy przestają być członkami Kościoła, choćby Kościół wyraźnie ich nie wyklinał, gdyż odłączenie ich dobrowolnym jest i od Kościoła niezależnym; dlatego to nigdy zdarzyć się nie może, że apostatów, heretyków i schizmatyków za wyłączonych ze społeczności swojej Kościół uważać nie będzie; w przeciwnym razie Kościół przestałby być Kościołem, cios śmiertelny sam boskiemu swojemu ustrojowi, jedności wiary i jedności głowy, wymierzają" Ks. Jan Nepomucen Opieliński. Komentarz do cenzur kościelnych po dziś dzień obowiązujących.
ponad 4 lata temu / Radykalny
 
To prawosławie jest również podzielone jak tzw. KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, gdzie miasto czy wioska to różne interpretacje Pisma Świętego? A może bardziej chodzi nie o wiarę i religię, a o politykę i podporządkowanie CAŁEGO PRAWOSŁAWIA zwierzchności w Moskwie czytaj na Kremlu. Przypominam, że ok. 2 tygodni temu Putin był w Gracji i odwiedził Republikę Zakonników Prawosławnych. I już mamy tego efekty? Jak nie patrzeć i nie słuchając mamy już III wojnę światową i początek KOŃCA ŚWIATA. Zostaje modlitwa o zbawienie i odkupienie indywidualne, każdego z nas.
ponad 4 lata temu / to prawosławie również jest podzielone?
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.