DZIŚ JEST:   29   WRZEŚNIA   2020 r.

Świętych Archaniołów
Michała, Gabriela i Rafała
 
 
 
 

Nie będzie rozliczeń za błędy popełnione w walce z pandemią? Takie rozwiązania forsuje PiS

Nie będzie rozliczeń za błędy popełnione w walce z pandemią? Takie rozwiązania forsuje PiS
fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w piątek projekt ustawy w sprawie „odpowiedzialności za działania w czasie epidemii”. Proponowane zmiany zakładają, że „nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy” pod warunkiem, że „działa w interesie społecznym, a bez tego naruszenia podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby utrudnione”.

 

Poseł Anna Milczanowska z PiS stwierdziła podczas prac komisji, że walka z COVID-19 wymaga „podejmowana działań niestandardowych i szybkich”. Przekonywała, że wiele osób mierzy się z problemem czy ściśle przestrzegać procedur, czy podjąć niestandardowe działania. Regulacja, jak przekonywała, ma m.in. wspomóc służbę zdrowia w walce z epidemią.

 

Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązania, które pozwoli wyłączyć bezprawność, a w konsekwencji przestępność, czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania choroby zakaźnej COVID-19 – przekonywała Milczanowska.

 

Przepis nie zwalania nikogo z odpowiedzialności, jeśli ma miejsce na przykład przestępstwo korupcji – przekonywał z kolei inny poseł PiS Kazimierz Smoliński. Zaznaczał, że każda z przesłanek będzie oceniana przez sąd.

 

Duże wątpliwości w sprawie projekty wyrazili sejmowi legislatorzy. – Biuro legislacyjne ma pewne wątpliwości co do sformułowania tego przepisu. Przepis został sformułowany w sposób bardzo ogólny i potencjalnie może działać w bardzo szerokim zakresie – przekazał w piątek podczas posiedzenia komisji przedstawiciel Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu.

 

Wskazał, że tempo przyjmowania projektu ustawy powoduje, że nie ma opinii organów, do których o nią wystąpiono m.in. do Sądu Najwyższego czy Prokuratora Generalnego. – Postulowalibyśmy zasięgniecie opinii BAS-u (Biura Analiz Sejmowych) na temat skutków tego przepisu, bo w naszej opinii przepis może doprowadzić do konsekwencji, które nie były zamiarem wnioskodawców m.in. szerokiego stosowania tych norm, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na praworządność i na odpowiedzialność karną. (…) Przepis powinien być skonstruowany z maksymalną precyzją i szczegółowością – wskazał przedstawiciel biura legislacyjnego.

 

Ostatecznie, mimo sprzeciwu opozycji sejmowa komisja stosunkiem głosów 26 do 21 przyjęła projekt i skierowała go do dalszych prac.

 

Źródło: polskieradio24.pl, DoRzeczy.pl

TK


DATA: 2020-08-14 20:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bolszewia PiS chroni swoje tyłki przed wiezieniem. Widać jeszcze są uczciwe sądy, nieskorumpowane ani przez PiS ani przez ich kumpli z PO. Po tym już nic uczciwy sąd nie zrobi.
1 miesiąc temu / gs
 
Jakoś w tej sprawie nie powołują się na demokratyczne sondaże. Totalitaryzm pełna gębą.
1 miesiąc temu / seg
 
Czyli lekarz, który nie udzieli pomocy choremu a skutkiem bezczynności jest śmierć pacjenta, nie ma odpowiedzialności.
1 miesiąc temu / Ula
 
to jest zwyciestwo elit powolanych tak jak marionetkowe rzady u Lenina Stalina a obecnie przez ich potomkow z WHO
1 miesiąc temu / zbigniew
 
Chroń nas Boże. Ten "projekt" to próba legalizacji bezprawia. Razem z zaostrzaniem rygorów związanych z coraz mniej wiarygodną pandemią i nadchodzącą recesją gospodarczą może się stać niebawem przyczyną społecznego buntu na dużą skalę.
1 miesiąc temu / moja opinia
 
Rzeczywiście wspomogą służbę zdrowia, bo jeżeli nie przyjmą kogoś do szpitala gdy będzie miał wysoką temperaturę z powodu innej nagłej choroby i nie zdąży mu nikt pomóc to nie poniesie szpital ani lekarze konsekwencji i prokuratura będzie miała związane ręce bo będą przeciwdziałać Covid 19.
1 miesiąc temu / Sara
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.