DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Nie będzie obowiązkowego „wychowania seksualnego” w rumuńskich szkołach. Zadecydowała presja Cerkwi?

Nie będzie obowiązkowego „wychowania seksualnego” w rumuńskich szkołach. Zadecydowała presja Cerkwi?

Rumuński parlament głosował nad korektą ustawy wprowadzającej obowiązek nauki tzw. wychowania seksualnego. Przed dwoma miesiącami przegłosowano zmianę w prawie zobowiązującą wszystkie szkoły, by przynajmniej raz na sześć miesięcy placówki szkolne organizowały zajęcia z przedmiotu o nazwie „wychowanie seksualne”.

 

Rumuński parlament głosował nad korektą ustawy wprowadzającej obowiązek nauki tzw. wychowania seksualnego. Przed dwoma miesiącami przegłosowano zmianę w prawie zobowiązującą

wszystkie szkoły, by przynajmniej raz na sześć miesięcy placówki szkolne organizowały zajęcia z przedmiotu o nazwie „wychowanie seksualne”.

 

Za poprawkami, które w konsekwencji na trwałe usuwają seksedukację z rumuńskich szkół głosowali zarówno przedstawiciele konserwatywnej Partii Narodowo-Liberalnej jak i największej obecnie w rumuńskim parlamencie Partii Socjaldemokratycznej.

 

Zdaniem najbardziej wpływowych rumuńskich duchownych „wychowanie seksualne to zamach na dziecięcą niewinność”. Rumuńska Cerkiew uważa też, że „wychowanie seksualne w tym kształcie, jaki proponowała władza uderzało w podstawowe prawa człowieka”.

 

Zamiast wychowania seksualnego, w rumuńskich szkołach pojawi się nowy przedmiot, którego nazwa i zakres wiedzy nie są jeszcze do końca znane. O tym, czy dziecko będzie uczęszczać na zajęcia z nowego przedmiotu decydować będzie zgoda rodziców.

 

Po 1989 r. wzrosła rola i znaczenie Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej. Szacuje się, że obecnie należy do niej ok. 85 proc procent społeczeństwa. Pozostałe 14 proc. to społeczności katolickie i protestanckie. Liczba ateistów jest dziś znikoma.

 

ChS

 

 


DATA: 2020-06-20 07:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nic dodać, nic ująć - gdzie jest i gdzie był KEP kiedy w ciasnych śrdokach komunikacji mogła jechac ilość osób równa połowie miejsc siedzących, a w tym czasie w kościele mogło przebywać max. 5 osób. Teraz wprowadzono w trybie ekspresowym opcję komunii na rękę! Kościół polski to już tylko cień tego co było kiedyś, a przecież w znaku krzyża zwyciężymy! In hoc signo vinces! Coraz bardziej aktualne.
5 miesięcy temu / anonim_galeon
 
Kochani bracia.no coz u nas w kraju nie ma wierzacych.gdyby byli nie wprowadziliby lgbt do naszej najjasniejszej polski.to smutne i juz sie zacznijcie bac narodzie.to plugastwo wejdzie do polskich szkol i przedszkoli od wrzesnia przyszlego roku.nie macie wiary i odwagi pasterze ciemnosci.za nasze chrzescijanskie dzieci odpowiedza wszyscy letni i leniwi by stanac po stronie samego Boga i dzieci niewinnych.Pan was wkrotce osadzi za demoralizacje czystych i niewinnych najslabszych.co sie z wami porobilo.przyjdz Panie jak najszybciej i ocal nasze dzieci.tylko Tys Najwyzszy Jezu Chryste.
5 miesięcy temu / Wioletta
 
Boże dziękuje ci że jestem prawosławny
5 miesięcy temu / Grisza 67
 
Ortodoksja, prawosławie, na Wschodzie te słowa coś jeszcze znaczą.
5 miesięcy temu / Ryś
 
Brawo dla Cerkwi. Potrafią się przeciwstawic złu. A nasi Hierarchowie Kościoła Katolickiego gdzie są? Pochowali się w swoich komnatach i ani myślą się narażać, poza nielicznymi wyjątkami. Pani Boże Stworzycielu świata dodaj im odwagi.
5 miesięcy temu / Remigiusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.