DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Nie będzie już nowych świadczeń socjalnych? „GDP”: teraz PiS chce obniżać podatki

Nie będzie już nowych świadczeń socjalnych? „GDP”: teraz PiS chce obniżać podatki
Mateusz Morawiecki. Mueller/MSC/Wikimedia

„W PiS panuje przekonanie, że socjalnych bonusów już wystarczy. Teraz trzeba wyciągnąć rękę do pracujących” – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Rozwiązania bliższe wolnemu rynkowi niż socjalizmowi mają stać się nowymi obietnicami wyborczymi. Pomysły trafiają do szefa rządu od stycznia.

 

Z doniesień dziennika wynika, że w tym roku budżetowym rząd może pozwolić sobie na koszty rzędu 8-10 mld zł. Informator „GDP” podaje, że minister finansów Teresa Czerwińska przygotowała dwie propozycje. Pierwsza dotyczy podniesienia kosztów uzyskania przychodów. W ten sposób pracujący Polacy zachowają około 10 mld zł. Drugi pomysł to nowa ulga PIT. Skierowana byłaby wyłącznie do osób pracujących. Koszt jest trudny do oszacowania, ale mowa o kilku miliardach złotych.

 

Politycy PiS są obecnie niechętni do wprowadzaniach nowych świadczeń. Wiedzą, że programy socjalne skierowano już do rodzin z dziećmi (500 plus) i emerytów (wzrost świadczeń minimalnych, niższy wiek emerytalny) – zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”. Niższy CIT i mały ZUS to z kolei zmiany, jakie mogą chwalić przedstawiciele małego biznesu. Tymczasem ludzie pracujący nadal czekają na swoje „plusy”.

 

Dziennik przy okazji przypomina słowa szefa rządowego Centrum Analiz Strategicznych Waldemara Parucha, który niedawno mówił gazecie, że „dalsza polityka redystrybucji byłaby już nieefektywna, cele zostały osiągnięte”. Dlatego też teraz rządzący chcą podjąć działania wspierające budowę klasy średniej oraz aktywizujące zawodowo, co jest szczególnie istotne w sytuacji jednoczesnego braku pracowników i szybkiego rozwoju gospodarczego.

 

Podniesienie kosztów uzyskania przychodu byłoby szczególnie korzystne dla osób zarabiających najmniej. „Według naszych szacunków pracujący na etacie, otrzymujący wynagrodzenie minimalne dzięki pięciokrotnemu zwiększeniu kosztów uzyskania przychodów w ciągu roku dostałby na rękę o ok. 1000 zł więcej. Dziś płaca minimalna to 2250 zł brutto, czyli 1634 zł na rękę. Gdyby propozycje MF przeszły, wówczas pensja netto wzrosłaby do 1714 zł” – czytamy na gazetaprawna.pl. Serwis odnotowuje, że wysokie opodatkowanie płacy minimalnej wpycha wiele osób do szarej strefy, rodzi patologiczny proceder „płacenia pod stołem” lub zwiększa popularność „elastycznych” form zatrudnienia.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

MWł

 

 


DATA: 2019-02-11 09:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I znowu ta gęba...litości!
9 miesięcy temu / agricola
 
Dzięki takim decyzjom Polska naprawdę się rozwija. Wg mnie dużo osób na tym skorzysta więc myślę, że zmierzamy w dobrym kierunku.
9 miesięcy temu / Przemo
 
bardzo dobrze panie Morawiecki, oby tak dalej z polskim rządem
9 miesięcy temu / Aga
 
Popieram w stu procentach - coraz lepiej się żyje w naszym kraju. Wsparcie pracujących powinno być głównym zadaniem rządu. Jeśli ludzie będą czuli się docenieni za ciężką pracę to będą ją lepiej i uczciwiej wykonywali.
9 miesięcy temu / Brajan
 
Ja uważam, że to dobra decyzja. Ludzie zasługują na niższe podatki. Poprzednie rządy tylko je podwyższały, a najbogatsi mieli ulgi. Pora skończyć z tym systemem i wyciągnąć rękę do ludzi.
9 miesięcy temu / Heniek
 
Krok w bardzo dobrą stronę. Wcześniej zapewniono pomoc biedniejszym, teraz rozwoj.
9 miesięcy temu / Klara
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.