DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Nie będzie „Fortu Trump”, a jedynie zwiększona obecność rotacyjna o około tysiąc żołnierzy?

Nie będzie „Fortu Trump”, a jedynie zwiększona obecność rotacyjna o około tysiąc żołnierzy?
Fot. Michal Dyjuk / FORUM

Nie będzie „Fortu Trump”, a jedynie zwiększona obecność rotacyjna żołnierzy amerykańskich w Polsce - informuje agencja Reutersa powołująca się na źródła w Białym Domu. Władze naszego kraju mają rozbudować starą i wybudować nową infrastrukturę na potrzeby wojska amerykańskiego.

 

12 czerwca do Waszyngtonu udaje się prezydent Andrzej Duda, gdzie ma rozmawiać z przywódcą amerykańskim o zwiększonej liczbie żołnierzy amerykańskich, stacjonujących w naszym kraju. Poruszone będą także kwestie gospodarcze i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie w związku z rosnącym napięciem relacji amerykańsko-irańskich.

 

Jeśli chodzi o stałą bazę wojsk USA w Polsce, od samego początku było wiadomo, że taka opcja nie wchodzi w grę. Amerykanie opowiadają się za zwiększoną rotacyjną obecnością.

 

Na obecnym etapie wciąż pozostaje różnica zdań na temat tego, kto zapłaci za każdą nową konstrukcję infrastrukturalną dla Amerykanów i – co szczególnie istotne – jak długo potrwa zobowiązanie amerykańskie.

 

Urzędnicy polscy i amerykańscy mają nadzieję, że umowa, którą po raz pierwszy zaproponowała Warszawa we wrześniu ub. roku, zostanie zatwierdzona podczas podróży prezydenta Dudy.

 

Z założenia miałaby ona wzmocnić transatlantyckie relacje i wysiłki na rzecz odstraszania Rosji, która w 2014 r. zaanektowała Krym od wschodniego sąsiada Polski.

 

Po miesiącach rozmów prowadzonych na niższych szczeblach obu administracji, już wiadomo, że Waszyngton nie przychylił się do prośby prezydenta Dudy w sprawie stałej bazy.

 

„Nie będzie Fortu Trump” – miał powiedzieć agencji Reutera jeden z amerykańskich urzędników, pod warunkiem zachowania anonimowości.

 

Zamiast tego, Waszyngton i Warszawa zmierzają w kierunku umowy o zwiększeniu liczby niestałych amerykańskich żołnierzy w kraju od 1 000 do 1 500. Obecnie w naszym kraju jest około 4 500 żołnierzy amerykańskich w ramach sił NATO.

 

Zamiast nowej amerykańskiej bazy, Stany Zjednoczone zmodernizują albo zbudują nowe obiekty na istniejących polskich bazach - powiedzieli Reuterowi urzędnicy amerykańscy i polscy.

 

– Nie ma znaczenia, czy będzie to jedna baza, czy wiele baz ... czasami nawet z punktu widzenia odstraszania i logistyki lepiej jest mieć wiele lokalizacji – miał mówić polski urzędnik zaangażowany w prowadzenie rozmów ze stroną amerykańską.

 

Urzędnicy amerykańscy zdradzili, że toczą się dyskusje na temat budowy pasa powietrznego dla amerykańskich nieuzbrojonych dronów. Nie wyklucza się także budowy pasa lotniczego.

 

Czterostronicowy dokument roboczy opisany Reuterowi przez jednego z amerykańskich urzędników początkowo mówił o obecności amerykańskiej w Polsce przez „kilka dekad”. Trwają jednak zabiegi, by wpisać do porozumienia „trwałą” obecność amerykańską.

 

Amerykańscy i polscy urzędnicy debatują również na temat tego, kto poniesie koszty budowy i utrzymania wojsk. Polscy urzędnicy niechętnie chcą przystać na ponoszenie większości kosztów utrzymania amerykańskiego personelu wojskowego. We wrześniu prezydent Duda oferował ponad 2 miliardy dolarów na budowę stałej bazy.

 

Poszukiwanie wsparcia USA, nawet w kontekście stosunków dwustronnych poza zakresem NATO, jest kluczową częścią polskiej strategii powstrzymywania Rosji.

 

Polskie siły zbrojne, które rząd od dawna obiecał zmodernizować, ucierpiały na skutek dziesięcioleci niedoinwestowania, a około dwie trzecie wyposażenia naszej armii pochodzi z czasów sowieckich.

 

Źródło: reuters.com

AS


DATA: 2019-05-23 14:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Max03. Tylko 38 000 zł na głowę? Daniny są na takim poziomie, że powinniśmy chodzić po złotych chodnikach i mieć złote deski w miejskich kiblach. Gdzie więc ta forsa? Lichwa wypłukuje ją z rządowych długów. Te 38 000 zł dostają lichwiarze w "prezencie" co 21 sekund. Czy Polaczki zdają sobie sprawę, że wytrąbienie tych 330 miliardów dolarów nastąpi już za ok 20 - 25 lat? Jeśli tempo zadłużenia nie wzrośnie. Nawet bez realizacji ani szekla roszczeń.
5 miesięcy temu / agricola
 
No, bo i po co Fort Trump? Ten dodatkowy tysiąc Marines starczy by wytresować "Aborygenów" w poddaństwie "Eskimosom".
5 miesięcy temu / agricola
 
Ustawa 447 blokuj "Fort" u nas. Starsi Braci nie pozwolą !
5 miesięcy temu / non paevalebunt
 
Ostatnie miesiące dobrego samopoczucia. Czas wyciągać z pawlaczy i strychów czerwone flagi, towarzysze!
5 miesięcy temu / Tom Bombadil
 
juz niech przestana straszyc ta Rosja. Nie ma tu znaczacej mniejszosci rosyjskiej, ludnosc jest anty od zawsze, nigdy nie bylismy czescia ZSRR. Chyba jakis glupek wierzy w agresje Rosji na Polske ot tak. Istnieje zagrozenie natomiast ze strony Żymian, ktorzy maja dobre stosunki z Rosja a w USA maja decydujacy glos. I tu noga owszem cudzymi rekoma namieszac aby zdobyc cos dla siebie ale żadna z drugiej strony palcem nie kiwnie. Teraz liczy sie miec wszystko bez wystrzalu, po co niszczyc mienie i zabijac niewolnikow?
5 miesięcy temu / hetman
 
Głosując na PO lub PiS = zdrada interesów POLSKI I POLAKÓW ,zgoda na rabunek majątku narodowego,zgoda na wymuszenie rozbójnicze IZRAELA I USA 330.000.000 US $. Wypada to na głowę 1 POLAKA 38.000,00 zł. Czy dobrowolnie chcesz dać się okraść z kasy ???? Jeżeli nie to glosuj tylko na KONFEDERACJĘ !!!!!
5 miesięcy temu / Max03
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.