DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 14  >   DOSSIER

Jacek Bartyzel

Nic bez Boga


Pośród ruchów tradycjonalistycznych i kontrrewolucyjnych w Europie Zachodniej szczególnie poetyczna i heroiczna aura owiewa od prawie dwóch już stuleci hiszpańskich „karlistów” (carlistos). Określenia „karliści” i „karlizm” (carlismo) to oczywiście nazwy potoczne, przybierane przez partyzantów infanta Don Carlosa i jego potomków walczących o należny im tron. Chociaż formalna strona – obserwacja reguł ­prawa sukcesyjnego – nie wyczerpuje ideowej treści karlizmu, słuszne będzie przedstawić naprzód ten aspekt.

 

29 września 1833 roku zmarł, nie pozostawiając męskiego potomka, król Hiszpanii Ferdynand VII. Jeszcze trzy lata wcześniej było rzeczą oczywistą, że po jego śmierci korona hiszpańska przypadnie jego młodszemu bratu, infantowi Karolowi Marii Izydorowi. Perspektywa ta bardzo jednak niepokoiła sfery liberalne, jako że powszechnie znana była pobożność infanta i jego przywiązanie do tradycji monarchii katolickiej. Ponieważ, szczęśliwie dla liberałów, Ferdynand owdowiał, sprokurowano pospiesznie jego drugie małżeństwo z neapolitańską księżniczką Marią Krystyną. Królowa powiła dwoje dzieci, ale oboje płci żeńskiej, co z punktu widzenia prawa sukcesyjnego niczego nie zmieniało, bowiem odkąd korona hiszpańska znalazła się we władaniu dynastii burbońskiej, obowiązywały zasady tzw. prawa salickiego, wykluczającego kobiety od sukcesji patrymonialnej. Jednakże Ferdynand zdecydował się na krok niesłychany – arbitralne przekreślenie prawa sukcesyjnego tzw. sankcją pragmatyczną, której mocą desygnował swoją starszą córkę Izabelę na następczynię, pozbawiając tym samym sukcesji swego brata. Ani jednak wydziedziczony infant, ani „partia katolicka”, nie pogodzili się z tym aktem królewskiej samowoli. Karliści protestowali przeciwko arbitralności suwerena, łamiącego zwyczaj nie jego wolą ustanowiony, któremu on sam winien być podporządkowany, a który w żadnym razie nie może zostać anulowany zwykłym ordonansem.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jeżeli wspólnota międzynarodowa nie pospieszy z natychmiastową pomocą, w ciągu najbliższych czterech lat przymusowa migracja może doprowadzić do zmniejszenia liczby chrześcijan w Iraku o 80 procent – alarmuje w specjalnym raporcie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dokument analizuje zagrożenia, przed którymi stają chrześcijanie iraccy powracający do swoich domów.

 
 

Cena uncji złota przekroczyła próg 1800 dolarów amerykańskich, a wiele osób twierdzi, że pobicie historycznego rekordu z września roku 2011 znajduje się w zasięgu ręki. Wtedy 31,1 gram czystego kruszcu wyceniano na 1920 dolarów. Dziś natomiast można spotkać się z opiniami sugerującymi „złamanie” przez surowiec psychologicznej granicy 2000 USD. Wszystko z powodu działań banków centralnych w wielu krajach świata.

 

Narracja o powstałym spontanicznie z inicjatywy trzech osób antyrasistowskim ruchu społecznym to bajka dla grzecznych i nieświadomych politycznie dzieci. Black Lives Matter – przemyślane rewolucyjne narzędzie, za którym stoją miliony dolarów, tylko wykorzystuje problem rasizmu jako przykrywkę dla osiągnięcia zupełnie innego celu.

 

Pierwsze analizy zdalnego nauczania jednoznacznie pokazują, że nauka na odległość nie wpływa najlepiej na dobrostan psychiczny jego uczestników.

 

Justin Trudeau ogłosił 6 lipca, że stanowisko kanadyjskiego ambasadora przy ONZ obejmie Bob Rae, dawni lider Partii Liberalnej i premier prowincji Ontario. Decyzja ta ma przykryć dotkliwą porażkę poniesioną przez Trudeau, który starał się dla Kanady o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa. Dotychczasowy ambasador zrezygnował ze stanowiska tłumacząc, że chciałby się skupić na życiu rodzinnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.