DZIŚ JEST:   06   GRUDNIA   2019 r.

Pierwszy Piątek
Św. MIkołaja z Miry
Św. Marii Carmen Sallés y Barangueras
 
 
 
 

Nianiu, porzuć szarą strefę!

Nianiu, porzuć szarą strefę!

Według informacji dziennika "Rzeczpospolita", resort pracy planuje legalizację pracy dorywczej. Plan ministerialny zakłada, iż osobom, które aktualnie pracują "na czarno" nie więcej, niż 20 godzin tygodniowo, zapewniona zostałaby możliwość opuszczenia niewielkim kosztem szarej strefy.


Pracownicy dorywczy nie musieliby rejestrować się w urzędach pracy, a zamiast tego w specjalnych rejestrach prowadzonych przez centra aktywizacji zawodowej. Przejmą one, jeśli zmiany w prawie wejdą w życie, wszystkie sprawy formalne związane z pracą dorywczą. Zatrudnieni będą musieli zapłacić jedynie "niewielką", jak to określa resort, zryczałtowaną składkę.

 

Propozycja skierowana jest głównie do pomocy domowych, z których usług korzysta coraz więcej Polaków. Chodzi tu o opiekunki do dzieci i osób starszych, sprzątaczek, czy osób pomagających w gospodarstwach rolnych. Liczbę osób pracujących w ten sposób dorywczo w szarej strefie szacuje się na 100 tysięcy.

 

Ministerstwo nie podało jednak, skąd weźmie pieniądze na utrzymanie "centrów aktywizacji zawodowej", ani na co miałyby w zasadzie pójść składki płacone przez "ujawniających się". Istnieje też obawa, iż owe niskie składki mogą być tylko zachętą ze strony państwa, by ujawnić fakt zarobkowania, zaś nie od dziś wiadomo, iż każdy, kto raz dostanie się do ewidencji, nie będzie mógł tak łatwo jej opuścić, zwłaszcza, iż urzędy skarbowe kontrolują również firmy, które zawiesiły działalność, by sprawdzić, czy z tym zawieszeniem to aby nie bajka dla fiskusa. Dlatego każdy, kto poczuje w sobie zew uczciwości, powinien też zastanowić się, czy po początkowym okresie "ulgowym" nie poczuje na sobie stalowego wzroku urzędu skarbowego wespół z lodowatym dotknięciem wijącego się w agonii ZUS-u. I dopiero zaczną się kłopoty dla niani.

 

 

Piotr Toboła


DATA: 2012-07-03 11:26
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.