DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

„Newsweek” poucza biskupów. Tygodnik Tomasza Lisa wie lepiej o czym powinny być kazania

„Newsweek” poucza biskupów. Tygodnik Tomasza Lisa wie lepiej o czym powinny być kazania
Fot. KEP

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia portal newsweek.pl opublikował tekst lewicowego „teologa” – Jarosława Makowskiego. Autor, w oparciu o wyrwane z kontekstu zdania z kazań polskich hierarchów wygłoszonych na Pasterkach i podczas bożonarodzeniowych orędzi, atakuje Kościół i jego przedstawicieli.

 

Już na samym początku tekstu dowiadujemy się od Jarosława Makowskiego, czego powinny dotyczyć pasterkowe kazania. Z jednej strony, powołując się na słowa papieża Franciszka o sytuacji w Aleppo i Betlejem, autor wyraża swoje ubolewania wynikające z faktu, iż nie znalazł w kazaniach polskich hierarchów niczego na temat „dramatu uchodźców” połączonego „z naszym chrześcijańskim obowiązkiem wobec cierpiących”. Z drugiej strony autor „Newsweeka” ubolewa, iż: „Nie było rutynowego piętnowania liberalizmu czy straszenia wiernych cywilizacją śmierci. Nie pojawił się chyba nawet gender. A i deklaracje polityczne, że Polsce nie mogło przytrafić się nic lepszego niż dobra zmiana, podane w sposób zawiły”.

 

Następnie Jarosław Makowski rozpoczyna atak personalny. W pierwszej kolejności na abpa Stanisława Gądeckiego i abpa Marka Jędraszewskiego. Pierwszemu zarzuca „pobożną retorykę religijną”, w dodatku „bez profetycznej przenikliwości, choć tyle ważnych rzeczy dzieje się wokół”. Drugiemu zaś „dywagacje filozoficzne” oraz czynny udział w głoszeniu „kultury post-prawdy”, czego dowodzić mają „dywagacje” arcybiskupa na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej.

 

Kolejni zaatakowani przez autora duchowni to kard. Stanisław Dziwisz oraz kard. Kazimierz Nycz.

 

Kard. Dziwisz, zdaniem Jarosława Makowskiego, nie ma moralnego prawa zwracać się do posłów , „którzy dziś w Sejmie dają świadectwo, że nie godzą się na kłamstwa i skandaliczny tryb uchwalania ustaw przez PiS”. Tego typu postawą Kościół „nagle zachęca posłów do oportunizmu i cynizmu”.

 

Kard. Nycz zaś został zaatakowany za to, że „obnażył swoje sympatie polityczne, krytykując protest opozycji w Sejmie”, do czego również, zdaniem autora, nie ma moralnego prawa.

 

Na końcu swojego felietonu Makowski przywołuje wypowiedź bpa Tadeusza Pieronka, która jego zdaniem jest „jak łyk zimnej wody po całym dniu spędzonym na pustyni”. Hierarcha w programie „Fakty po Faktach” skrytykował PiS i obecny sposób sprawowania władzy w Polsce. Zdaniem publicysty „słowa hierarchy brzmią jak objawienie” i dlatego strasznie ubolewa on nad faktem, iż „krakowski biskup nie ma realnego wpływu na linię ani polskiego Kościoła (nie jest biskupem diecezjalnym), ani episkopatu”.

 

Makowski na łamach liberalnego tygodnika podzielił hierarchów na „dobrych” i „złych”. Do „złych” niewątpliwie należą kardynałowie Dziwisz i Nycz oraz arcybiskupi Gądecki i Jędraszewski. „Dobrym” hierarchą jest, zdaniem publicysty „Newsweeka”, bp Pieronek, który nie dość, że krytykuje obóz rządzący, to z perspektywy mediów lewicowo-liberalnych ma słuszne poglądy w kwestii uchodźców.

 


Źródło: newsweek.pl

TG
  


DATA: 2016-12-27 12:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przecież to nie czasy ks.Piotra Skargi.
ponad 3 lata temu / NN
 
Dobrze, że przynajmniej nie ma słowa o tym, że kazania powinny opierać się o Biblię, bo mielibyśmy do czynienia z ohydnym atakiem na Kościół, gdyż takie kazania "biblijne" to znak rozpoznawczy protestanckich heretyków.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
To bp Pieronek był na Przystanku Woodstok u Owsiaka 2012 tam gdzie brylują lewicowi salonowcy, nie kryjący swoich antykościelnych poglądów i Komorowski? Czy poziom tych spotkań od Jego obecności stał się uduchowiony??
ponad 3 lata temu / Nuta
 
Czy oficer prowadzący Makowskiego będzie teraz zadowolony z wynurzeń swego podopiecznego? Resortowy szef - Lis też go zapewne pochwali. Czego się można było spodziewać od pracownika michnikowej Gazety Wyborczej?
ponad 3 lata temu / wmo
 
ciekawy tekst, ale mnie zaniepokoił; zaniepokoił mnie przede wszystkim stan umysłu tego p. Jarosława Makowskiego; wygląda na ciężki przypadek; i do tego coraz częstszy u lewaków; czyżby oderwanie od koryta i być może ubogie w witaminy jedzenie zaczęło im szkodzić? ale aż tak i do tego po tak krótkiej diecie?
ponad 3 lata temu / JARO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.