DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

„Newsweek”: Jan Tomasz Gross o alergii na endeków i „rozrywkowym” pozbawianiu go orderu

„Newsweek”: Jan Tomasz Gross o alergii na endeków i „rozrywkowym” pozbawianiu go orderu
Fot. Jan Rolke/FORUM

„Mam alergię na endeków” – deklaruje w rozmowie z „Newsweekiem” pochodzący z Polski amerykański historyk i socjolog żydowskiego pochodzenia Jan Tomasz Gross. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP Gross odniósł się również w wywiadzie do inicjatywy odebrania mu orderu.

 

Zdaniem Grossa „Odbieranie medalu jest elementem mało istotnym, wręcz rozrywkowym. To kamyczek w lawinie rujnującej kraj. Polska w ruinie to Polska PiS”.

 

Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zapytaniem, czy odebranie kontrowersyjnemu i antypolskiemu historykowi, Janowi Tomaszowi Grossowi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP jest zasadnym. Jako że o uhonorowanie Grossa wnioskował MSZ, Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy zwróciła się właśnie do tego resortu o opinię. Ustawa o orderach i odznaczeniach daje takie kompetencje głowie państwa.

 

Jak podkreśla rozmówca „Newsweeka” : „prezydent jest powołany do tego, aby strzec konstytucji. Prezydent Duda nie tylko konstytucji nie chroni, ale wręcz patronuje jej rozmontowywaniu”.

 

Na pytanie „Czy odda medal?”, Gross arogancko odpowiada: „ Jeśli dostanę poważne pismo od pana prezydenta  wystosowane na eleganckiej papeterii, to oprawię je sobie w ramki na ścianie i będzie to najbardziej intrygujący element wśród rozmaitych odznaczeń i dyplomów, które w życiu dostałem”.  

 

Jak dodaje „jeżeli prezydent Duda wraz z pismem przyśle ambasadora RP albo innego umyślnego uprawnionego do odbioru  odznaczenia państwowego, to naturalnie oddam”.

 

Gross zadeklarował, że „nie rozważa kwestii powrotu do Polski”. Dlaczego? „ Po pierwsze, ze względu na dzieci właśnie. Po drugie, okazało się, że endecki pierwiastek, od którego dostaję gęsiej skórki, jest w Polsce bardzo silnie obecny”.

 

 

 

luk
 


DATA: 2016-02-15 15:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

X, nie wiem czy ciągle będę taki. Gdy zaczynałem tu pisać byłem inny, ale długotrwale stosowana formuła dyskusji z wieloma osobami na tym forum (nie wszystkimi!) przeobraziła mnie w takiego jakim jestem. Mimo to nadal staram się dopasować formułę do wymagań interlokutora. Jeśli ktoś chce na spokojnie merytorycznie - tak dyskutuję. Jeśli ktoś woli ostry bełkot - ma co chce. Co do Grossa. Wobec jego (jak słusznie zauważasz) nieustępliwego, ukierunkowanego postępowania - proponuję walkę kpiną. Jeśli proponujesz coś bardziej efektywnego - słucham. Natomiast uważam że kultura wobec tego osobnika nic nie da.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Ejże,Rozczarowany, coś tu nie tak.Ciągle będziesz taki?.A z poważnych problemów nie przystoi szydzić.Tego wymaga kultura.Jak poważnym problem jest intryga Grossa to widać w różnych wypowiedziach.Jego nieustępliwe, ukierunkowane postępowanie daje ciągle znać.Pozą niektórymi internautami,inni widzą tu jednak problem znaczniejszej wagi,niż bezsensowne wynurzania, lub obraźliwe insynuacje.
ponad 4 lata temu / X
 
X, napisałem w pierwszym poście szyderstwo z wypowiedzi Grossa. Jeżeli z tego powodu puściły ci nerwy, to wypłacz się do NN jakimże to jestem antysemitą :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Fajne! To fajne! Rozczarowany mniema,że coś napisał.Puściły nerwy.Co!!!Tyle mądrych rzeczy pisze,a tu co klapa!Ktoś go odczytał po swojemu.
ponad 4 lata temu / X
 
Oj!Ten Rozczarowany.Zrozumiał jak zwykle po swojemu.Może należałoby zaprzestać kręcić się wokół Grossa,a na podstawie wpisów tu publikowanych wyciągnąć wnioski o antysemityzmie,jednak głęboko tkwiącym w Polskim społeczeństwie oraz wyszukiwaniu w każdej publikacji oceniającej negatywnie,często z dosadną prawdą,postępowanie tego społeczeństwa w działaniach w stosunkach międzyludzkich,przyjmowanie za obraźliwe.Może należałoby zaniechać być ciągle poza podejrzeniami i przyjąć z godnością zarzuty,bo to nas bezpośrednio nie dotyczy.A nie znamy realiów, które jednak często są niezbicie prawdziwe.Ten jazgot wcale o niczym nie świadczy.
ponad 4 lata temu / NN
 
KB zobaczyła mój post - i natychmiast zaczęła gdakać. To coś na kształt odruchu Pawłowa. Ten chory nielot widzi w komentarzach tylko jeden nick. Pod tekstem jest kilka innych postów innych forumowiczów - ale KB nie ma nic do powiedzenia. Tutaj napisałem swój nick - i achfilce KB natychmiast się uaktywniło pożądanie, zupełnie nie w normie :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.