DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

„New York Times”: USA oddały Rosjanom Europę Wschodnią w zamian za porozumienie z Iranem?

„New York Times”: USA oddały Rosjanom Europę Wschodnią w zamian za porozumienie z Iranem?
fot. POOL/REUTERS/FORUM

Stany Zjednoczone mogą przymknąć oko na wielkie nagromadzenie rosyjskiego wojska na granicy z Ukrainą w zamian za pomoc Moskwy w negocjacjach nuklearnych z Iranem – ostrzega komentator „The New York Timesa”, Roger Cohen.

 

Według Cohena – który pracował jako korespondent zagraniczny w piętnastu krajach na świecie – cała Europa Wschodnia, w tym także kraje bałtyckie, nie powinny zdawać się na gwarancje NATO.

 

„Czy słyszeliście o aferze Iran – Ukraina?" – pyta Cohen w pierwszym akapicie swojego komentarza na łamach „The New York Timesa”. Wyjaśnia, że prezydent Obama jest zdeterminowany, by doprowadzić do zawarcia porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia rozwoju technologii nuklearnej. Amerykański prezydent pilnie potrzebuje sukcesu w dziedzinie polityki zagranicznej. Według Cohena, Obama – w zamian za pomoc Putina w doprowadzeniu do porozumienia nuklearnego z Teheranem – przymknie oko na wielkie nagromadzenie sił rosyjskich na granicy z Ukrainą i działania separatystów w krajach byłego bloku sowieckiego.

 

Cohen zastrzega, że naturalnie nie może potwierdzić, iż doszło do amerykańsko-rosyjskiego „dealu”. Sugeruje jednak, że – znając wyczucie czasu wytrawnie orientującego się w słabościach amerykańskiej polityki Putina – takie porozumienie jest wielce prawdopodobne. Rosyjski przywódca właśnie teraz zaproponował Amerykanom pomoc w sprawie utemperowania Iranu, tuż przed rozmowami, które mają się odbyć 24 listopada. To nie przypadek – podkreśla były korespondent zagraniczny „New York Timesa”. Taka jest strategia i rozgrywka rosyjska, na którą godzą się Amerykanie.

 

Cohen zapewnia, że mylą się ci, którzy nie wierzą, iż Rosja chce stworzyć „Związek Radziecki w nowym przebraniu”. „Wzór ukraiński” ma być powielany w innych państwach Europy Wschodniej.

 

Publicysta zauważa, że Rosja na naszych oczach przygotowuje się do wielkiej ofensywy na Ukrainie, tymczasem odpowiedź Zachodu nie jest wystarczająca. Na granicy z Ukrainą Rosjanie zgromadzili duże, nieoznakowane konwoje ciężkiej broni i czołgów obsługiwanych przez personel bez insygniów na mundurach, nowoczesne systemy artyleryjskie z rakietami ziemia-powietrze itp.

 

„W odpowiedzi na młotem przez Putina, Zachód wyraził zaniepokojenie” – pisze Cohen z ironią. „Nikt jednak nie myśli, by zatrzymać młot Putina” – dodaje korespondent, krytykując politykę Białego Domu. Uważa on, że USA powinny pomóc prezydentowi Ukrainy, Petro Poroszence.

 

Cohen dodaje, że gdy świat zachodni utraci Ukrainę, kraje bałtyckie nie będą mogły liczyć na skuteczną obronę NATO. „Rzeczywistość jest niebezpieczna. Ćwierć wieku po upadku muru berlińskiego, gdy balony wzbijają się w górę w stolicy Niemiec, czterdziestopięciomilionowy naród, który chce korzystać z owoców europejskiej wolności, jest przeznaczony na rozczłonkowanie przez Rosjan. Jeśli Ukraina zostanie utracona, obietnice Ameryki złożone sojusznikom z NATO z krajów bałtyckich i Europy Wschodniej nie będą postrzegane jako wiarygodne. Rosyjski cel strategiczny wyznaczony już w 1945 r., tj. rozbicie amerykańsko-europejskiej obrony, będzie mógł być zrealizowany” – pisze Cohen.

 

Publicysta wyraził nadzieję, że w Białym Domu przestanie wreszcie być powtarzany refren: „Nie możemy drażnić Rosjan na Ukrainie. Oni  są nam potrzebni do zawarcia porozumienia z Iranem”.

 

Z prognozami Cohena nie zgadza się litewski politolog Girnius, który uważa, że państwa bałtyckie nie muszą podzielić losu Ukrainy. Jego zdaniem, Cohen przywołuje teorię domina z czasów zimnej wojny, która – jak pokazała historia – nie jest słuszna.

 

Girnius jest przekonany, że nawet jeśli Waszyngton odmówi pomocy zagrożonym krajom z Europy Wschodniej, to bardziej skuteczna może okazać się UE. Bruksela pozostawiona sama sobie – w opinii Girniusa – może próbować znaleźć modus vivendi z Rosją.

 

Pod koniec listopada USA, Rosja, Niemcy, Chiny, Francja i Wielka Brytania zamierzają osiągnąć porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. Zachód chce, aby Teheran zagwarantował, że program nuklearny nie będzie wykorzystywany do rozwoju broni jądrowej. Iran żąda za ustępstwa zniesienia wszystkich sankcji.

 

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow wyraził w środę nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte 24 listopada.

 

 

Źródło: nytimes.com, en.delfi.lt, Agnieszka Stelmach.


DATA: 2014-11-14 07:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

w historii świata nie było takiej potęgi czy to ekonomicznej czy militarnej która by nie upadła . Tak więc czas na każdego przychodzi. Nie myślałam tylko że za mojego życia doczekam upadku i Rosji Stanów
ponad 3 lata temu / [email protected]
 
Dlaczego nie jestem zaskoczony? Polska racja stanu musi wrócić do Warszawy.
ponad 4 lata temu / Leo
 
Z USA różne układy, porozumienia itd. to lepiej nie robić...
ponad 4 lata temu / Alek
 
litewski politolog Girnius jest idiota, albo sie pociesza, lub to agent wplywu - Rosja metoda malych kroczkow oskubie kraje baltyckie, a ponadto jednym rzutem odetnie Ukraine od Morza Czarnego i zacznie planowac marsz na Balkany
ponad 4 lata temu / razorrr
 
Obama ma jeszcze lepsze prezenty jak n.p. "TPP". Poszukajcie w necie: "Nowy wspaniały świat ---> kolejny prezent Obamy: "Transpacific Partnership" (TPP) Prawica.net Fenom"
ponad 4 lata temu / Tiberias
 
"Girnius jest przekonany, że nawet jeśli Waszyngton odmówi pomocy zagrożonym krajom z Europy Wschodniej, to bardziej skuteczna może okazać się UE" - buahahaha! Ale naiwniak. Gnijąca od wewnątrz UE może okazać się skuteczna jedynie w czczym gadaniu.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.