9 stycznia 2020

Prawo do samoobrony. Tak ambasador USA przy ONZ uzasadniła zabójstwo Sulejmaniego

(Tasnim News Agency [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)])

W środę ambasador USA przy ONZ Kelly Craft w liście przesłanym do Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych tłumaczyła, że zabójstwo irańskiego dowódcy gen. Kasima Sulejmaniego stanowiło akt „samoobrony”. Dała do zrozumienia, że ​​na Bliskim Wschodzie mogą być podjęte inne dodatkowe działania „w razie potrzeby” w celu ochrony personelu i interesów Stanów Zjednoczonych.

 

W liście, z którym zapoznała się agencja Reutera, ambasador USA Kelly Craft wskazała, że ​​Stany Zjednoczone są również „gotowe do podjęcia bez warunków wstępnych poważnych negocjacji z Iranem, aby zapobiec dalszemu zagrożeniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa lub eskalacji przez reżim irański”. Zabójstwo gen. Sulejmaniego w Bagdadzie było uzasadnione na podstawie art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych – napisała Craft. Dodała, że ​​„Stany Zjednoczone są przygotowane do podjęcia dodatkowych działań w regionie, jeśli będzie to konieczne, aby nadal chronić personel i interesy Stanów Zjednoczonych”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Art. 51 Karty NZ mówi o prawie do samoobrony indywidualnej i zbiorowej. „Nic w niniejszej Karcie nie może uchybiać niezbywalnemu prawu do samoobrony indywidualnej lub zbiorowej w przypadku napaści zbrojnej na któregokolwiek członka Narodów Zjednoczonych, zanim Rada Bezpieczeństwa nie podejmie niezbędnych zarządzeń w celu utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Środki podjęte przez członków w wykonaniu tego prawa do samoobrony będą natychmiast podane do wiadomości Radzie Bezpieczeństwa i w niczym nie mogą uszczuplać władzy i odpowiedzialności Rady Bezpieczeństwa, wynikających z niniejszej Karty, do podejmowania w każdym czasie takiej akcji, jaką ona uzna za niezbędną do utrzymania lub przywrócenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” – czytamy.

 

Kraje są zobowiązane do „niezwłocznego zgłoszenia” 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa wszelkich środków podjętych w ramach wykonywania prawa do samoobrony. USA wykorzystały art. 51 Karty NZ, aby uzasadnić podjęcie działań w Syrii przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w 2014 r.

 

Również w środę Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabu mówił o irańskim odwecie za zabójstwo Sulejmaniego i ostrzale baz w Iraku. Milley ocenił, że atak miał na celu zabicie personelu USA, a także spowodowanie poważnych szkód w bazie lotniczej al-Asad, skąd między innymi operowały drony.

 

Sekretarz obrony Mark Esper poinformował, że Republika Islamska wystrzeliła 16 rakiet balistycznych krótkiego zasięgu z co najmniej trzech lokalizacji. Atak jednak nie wyrządził większych szkód, ponieważ pociski trafiły w takie cele, jak namioty, parking i uszkodzony helikopter. Esper zastrzegł, że wojsko pozostaje w pełnej gotowości.

 

Również w środę prezydent USA Donald Trump wygłosił orędzie skierowane do narodu po irańskich atakach rakietowych. – Wszyscy nasi żołnierze są bezpieczni – zapewnił. – Wydaje się, że Iran stoi w miejscu – dodał. – Pokój i stabilność nie mogą zapanować na Bliskim Wschodzie, dopóki Iran będzie nadal podsycał przemoc, niepokoje, nienawiść i wojnę. Cywilizowany świat musi wysłać jasny i jednolity przekaz reżimowi irańskiemu: kampania terroru, morderstwa, chaosu nie będzie dłużej tolerowana. Nie będzie można iść naprzód – oznajmił prezydent.

 

Źródło: reuters.com, israelnationalnews.com, lexlege.pl

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram