DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Netflix nadal może wyświetlać bluźnierczy film. Sąd Najwyższy orzekł na korzyść platformy

Netflix nadal może wyświetlać bluźnierczy film. Sąd Najwyższy orzekł na korzyść platformy
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Jorge Gryntysz)

Szef Sądu Najwyższego Brazylii orzekł na korzyść Netflixa, odsuwając poprzedni wyrok sądu w Rio De Janeiro nakazującego zatrzymanie wyświetlania bluźnierczej produkcji na terenie Brazylii.  

 

„Nie należy zakładać, że humorystyczna satyra ma magiczną moc podważania wartości wiary chrześcijańskiej, której istnienie sięga ponad dwóch tysięcy lat” - napisał w uzasadnieniu prezes Sądu Najwyższego José Antonio Dias Toffoli.

 

Netflix zaskarżył tego samego dnia orzeczenie sądu w Rio de Janeiro do najwyższego trybunału, potępiając „próbę cenzury” sędziego, który nakazał wycofanie filmu z platformy. Bluźnierczy obraz nigdy nie został usunięty.

 

Lewica po przegraniu wyborów, wskutek udowodnionej korupcji najwyższych przedstawicieli władzy, walczy z rządem prezydenta Jaira Bolsonaro m.in. za pośrednictwem wpływowych lewicowych sędziów. Twierdzi, że Bolsonaro wprowadza cenzurę. Jego administracja wypowiedziała wojnę „marksizmowi kulturowemu” i otwarcie popiera szeroko pojęte wartości chrześcijańskie. W kraju odwołano kilka koncertów, spektakli i konferencji.

 

W środę sędzia Benedicto Abicair orzekł przeciwko filmowi w następstwie petycji brazylijskiej organizacji katolickiej, w której argumentowano, że „honor milionów katolików” został zraniony przez emisję „Pierwszego kuszenia Chrystusa,” przygotowanego przez grupę satyryczną „Porta dos Fundos.”

 

W skardze złożonej do Sądu Najwyższego prawnicy Netflix’a argumentowali, iż decyzja sędziego jest cenzurą i ma wpływ „równoważny z bombą użytą w zamachu terrorystycznym na kwaterę główną” grupy komediowej, do czego miało dojść w święta. „Cisza przez strach i zastraszanie” – napisali w piśmie odwoławczym.

 

Felipe Santa Cruz, prezes Brazylijskiej Izby Adwokackiej, zaznaczył, że orzeczenie jest sprzeczne z konstytucją, która gwarantuje swobodę wypowiedzi w sztuce, nauce i komunikacji. - Każda forma cenzury lub zagrożenie dla tej ciężko zdobytej wolności stanowi niepowodzenie i nie może być zaakceptowane przez społeczeństwo – mówił były rywal Bolsonaro.

 

W Wigilię Bożego Narodzenia kilku mężczyzn rzuciło koktajle Mołotowa przy wejściu do centrali „Porta dos Fundos.” Nikt nie został ranny.”

 

„Porta dos Fundos” oświadczyło, że „sprzeciwia się wszelkim aktom cenzury, przemocy, nielegalności, autorytaryzmowi i wszystkim rzeczom, których oczekujemy, że nie będziemy musieli wyrzekać się w 2020 r. Nasza praca polega  na żartowaniu”. 

 

Sędzia w Rio de Janeiro zareagował na oskarżenie organizacji katolickiej, która wszczęła petycję przeciwko bluźnierczemu „dziełu”. W ciągu kilku dni podpisało się pod nią ponad 2 miliony osób.

 

Wydający orzeczenie sędzia sądu niższej instancji argumentował, iż zakaz emisji filmu „jest korzystny nie tylko dla społeczności chrześcijańskiej, ale także dla społeczeństwa brazylijskiego, które jest głównie chrześcijańskie”.

 

Źródło: cruxnow.com

AS


DATA: 2020-01-10 13:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czego nie zabrania prawo, zabrania wstyd.
1 miesiąc temu / Trąbolot
 
twoje te fantazje brr
1 miesiąc temu / do Kpt. Żbik
 
zgadzam się z sędzią ,ani Monty Python ,ani G.F Darwin ani Netflix prawdziwej wierze nie zaszkodzą
1 miesiąc temu / lil
 
Należy bojkotować Netflixa. Trzeba zorganizować akcję bojkotu, to jest jedyne rozwiązanie.
1 miesiąc temu / Janek
 
to teraz nakręcmy film z Mahometem jako pedofilem biseksem używajacym swej siostry, zobaczymy co się będzie działo.
1 miesiąc temu / Kpt. Żbik
 
Współczesna "sztuka" nie ma nic wspólnego z wolnością słowa czy obrazu, kiedy nastawiona jest na wywołanie zgorszenia wśród choćby jednego potencjalnego odbiorcy. Czym innym jest żart, a czym innym jest obrazoburczy akt rzekomej sztuki. Sam fakt, że tacy pseudoartyści nie są w stanie podważyć historii dwutysięcznej wiary chrześcijańskiej, nie stanowi podstawy do twierdzenia, że nie obraża to uczuć chrześcijan, właśnie od 2 tysięcy lat przywiązanych do Jezusa Chrystusa, Jego Matki Maryji, czy apostołów, którzy są, jak najbliższa rodzina, a naszym honorem i obowiązkiem jest ochrona rodziny i walka z jej wrogami. Czy zatem tego sędziego SN Brazylii i jego rodzinę możemy obrażać w sposób prześmiewczy ? Przecież co najwyżej on tworzy rodzinę od kilkudziesięciu lat, a zatem nie jest uczuciowo tak bardzo z nią związany. Nowomowa neomarksistów !!!!
1 miesiąc temu / odszkodowania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.