17 listopada 2020

Nękanie wspólnot religijnych wyraźnie wzrosło. Z chrześcijanami walczono w 145 krajach

(źródło: pixabay.com)

Ograniczenia religijne jakie wprowadzono w 2018 r. były największe od czasu, gdy Pew Research Center zaczęło badać restrykcje państwowe nakładane na religie na świecie, to jest od 2007 r. W 2018 roku, 56 państw osiągnęło „wysoki” lub „bardzo wysoki” wskaźnik represyjności względem religii.

 

„W 2018 r. globalny średni poziom rządowych ograniczeń dotyczących religii – czyli prawo, polityka i działania urzędników, które mają wpływ na wierzenia i praktyki religijne – nadal wzrastał, osiągając rekord wszechczasów, odkąd Pew Research Center zaczęło śledzić te trendy w 2007 r.” – zauważono w raporcie z 10 listopada br.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Szanowany ośrodek ankietowy Pew Research Center stworzył Government Restrictions Index, 10-punktową skalę złożoną z 20 wskaźników w oparciu o które diagnozuje przestrzeganie wolności religijnej na świecie.

 

Według raportu, który dotyczy 2018 r., region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej wciąż ma najwyższy średni poziom ograniczeń rządowych dotyczących swobody kultu religijnego. Wskaźnik wynosi 6,2, w porównaniu z 6,0 w 2017 r. Osiemnaście krajów regionu (90 proc. wszystkich krajów regionu) ma wysoki lub bardzo wysoki poziom ograniczeń.

 

W 2018 r. zaobserwowano największy na świecie wskaźnik ograniczeń rządowych w Azji i Pacyfiku. W 31 państwach rząd odwołał się do użycia przemocy, ograniczając swobodę kultu religijnego.

 

Przykładowo w Armenii zatrzymano bahaitów. Na Filipinach zmuszono trzech misjonarzy protestanckich do opuszczenia kraju. Innym nie odnowiono wiz. Z Birmy uciekło ponad 14 500 muzułmanów Rohingja do Pakistanu, obawiając się represji. Kolejne 4500 zostało uwięzionych w regionie przygranicznym i nękanych przez urzędników, którzy chcieli, aby wyjechali do Bangladeszu. W Uzbekistanie co najmniej 1500 muzułmanów wciąż przebywa w więzieniach pod zarzutem  m.in. ekstremizmu.

 

Największe restrykcje wobec wyznawców różnych religii stosują chińskie władze. Wskaźnik dla Pekinu wynosi 9,3. Przykładowo Pekin zdecydowanie zwalcza członków zakazanych grup religijnych, w tym Falun Gong oraz chrześcijan. Władze blokują niektóre praktyki religijne, robią naloty na miejsca kultu i aresztują oraz torturują ludzi m.in. Ujgurów w prowincji Xinjiang, w której zatrzymano co najmniej 800 tys. osób. Departament Stanu USA twierdzi, że ośrodki detencyjne są „zaprojektowane w celu wymazania tożsamości religijnej i etnicznej”.

 

Praktyki religijne ogranicza także Tadżykistan (wskaźnik 7,9). Restrykcje dotyczą dostępu do edukacji religijnej. Wspólnoty religijne muszą zgłaszać działania władzom. Nowi imamowie mogą nauczać pod warunkiem ich akceptacji przez władze itp.

 

Problemy ze swobodą kultu są także na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. We wschodniej prowincji Arabii Saudyjskiej ponad 300 szyickich muzułmanów znajduje się w więzieniu.

 

W Afrycie, władze algierskie zatrzymały chrześcijan za złamanie prawa zakazującego nawracania przez nie-muzułmanów. Zarzuty postawiono także 26 muzułmanom Ahmadi za rzekome „znieważanie przykazań islamu”.

 

Wśród krajów o największej liczbie ludności największe restrykcje religijne występują w Indiach, Egipcie, Indonezji, Pakistanie i Rosji.

 

Indie wypadają najgorzej pod względem wskaźnika wrogości społecznej (9,6 w skali 10-punktowej). Pew Research Center zwraca uwagę na przemoc mafijną związaną z religią i wrogie działania związane z konwersjami. W 2018 r. policja w stanie Uttar Pradesh oskarżyła 271 chrześcijan za „szerzenie kłamstw na temat hinduizmu” i domniemaną próbę nawracania ludzi poprzez narkotyki.

 

Znaczne ograniczenie odnotowano w Salwadorze, gdzie podczas Wielkiego Tygodnia uzbrojeni mężczyźni napadali i okradli salwadorskiego kapłana oraz jego towarzyszy udających się na mszę. Kapłan ostatecznie zmarł.  

 

Pew sugeruje, że chrześcijanie i muzułmanie, którzy stanowią najludniejsze i najbardziej rozproszone pod względem geograficznym grupy religijne na świecie, doświadczyli największych prześladowań. Z chrześcijanami walczono w 145 krajach, a z muzułmanami w 139 państwach.

 

Zdaniem Pew, również Żydzi, którzy stanowią zaledwie 0,2 proc. światowej populacji, są najbardziej nękaną grupą religijną po chrześcijanach i muzułmanach. Z wrogimi działaniami spotkali się w 88 krajach.

 

Wyraźny spadek nękania zauważyły osoby nie mające afiliacji z żądną religią, w tym ateiści i agnostycy.

 

Źródło: catholinewsagency.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram