DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Nękanie wspólnot religijnych wyraźnie wzrosło. Z chrześcijanami walczono w 145 krajach

Nękanie wspólnot religijnych wyraźnie wzrosło. Z chrześcijanami walczono w 145 krajach
źródło: pixabay.com

Ograniczenia religijne jakie wprowadzono w 2018 r. były największe od czasu, gdy Pew Research Center zaczęło badać restrykcje państwowe nakładane na religie na świecie, to jest od 2007 r. W 2018 roku, 56 państw osiągnęło „wysoki” lub „bardzo wysoki” wskaźnik represyjności względem religii.

 

„W 2018 r. globalny średni poziom rządowych ograniczeń dotyczących religii - czyli prawo, polityka i działania urzędników, które mają wpływ na wierzenia i praktyki religijne - nadal wzrastał, osiągając rekord wszechczasów, odkąd Pew Research Center zaczęło śledzić te trendy w 2007 r.” – zauważono w raporcie z 10 listopada br.

 

Szanowany ośrodek ankietowy Pew Research Center stworzył Government Restrictions Index, 10-punktową skalę złożoną z 20 wskaźników w oparciu o które diagnozuje przestrzeganie wolności religijnej na świecie.

 

Według raportu, który dotyczy 2018 r., region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej wciąż ma najwyższy średni poziom ograniczeń rządowych dotyczących swobody kultu religijnego. Wskaźnik wynosi 6,2, w porównaniu z 6,0 w 2017 r. Osiemnaście krajów regionu (90 proc. wszystkich krajów regionu) ma wysoki lub bardzo wysoki poziom ograniczeń.

 

W 2018 r. zaobserwowano największy na świecie wskaźnik ograniczeń rządowych w Azji i Pacyfiku. W 31 państwach rząd odwołał się do użycia przemocy, ograniczając swobodę kultu religijnego.

 

Przykładowo w Armenii zatrzymano bahaitów. Na Filipinach zmuszono trzech misjonarzy protestanckich do opuszczenia kraju. Innym nie odnowiono wiz. Z Birmy uciekło ponad 14 500 muzułmanów Rohingja do Pakistanu, obawiając się represji. Kolejne 4500 zostało uwięzionych w regionie przygranicznym i nękanych przez urzędników, którzy chcieli, aby wyjechali do Bangladeszu. W Uzbekistanie co najmniej 1500 muzułmanów wciąż przebywa w więzieniach pod zarzutem  m.in. ekstremizmu.

 

Największe restrykcje wobec wyznawców różnych religii stosują chińskie władze. Wskaźnik dla Pekinu wynosi 9,3. Przykładowo Pekin zdecydowanie zwalcza członków zakazanych grup religijnych, w tym Falun Gong oraz chrześcijan. Władze blokują niektóre praktyki religijne, robią naloty na miejsca kultu i aresztują oraz torturują ludzi m.in. Ujgurów w prowincji Xinjiang, w której zatrzymano co najmniej 800 tys. osób. Departament Stanu USA twierdzi, że ośrodki detencyjne są „zaprojektowane w celu wymazania tożsamości religijnej i etnicznej”.

 

Praktyki religijne ogranicza także Tadżykistan (wskaźnik 7,9). Restrykcje dotyczą dostępu do edukacji religijnej. Wspólnoty religijne muszą zgłaszać działania władzom. Nowi imamowie mogą nauczać pod warunkiem ich akceptacji przez władze itp.

 

Problemy ze swobodą kultu są także na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. We wschodniej prowincji Arabii Saudyjskiej ponad 300 szyickich muzułmanów znajduje się w więzieniu.

 

W Afrycie, władze algierskie zatrzymały chrześcijan za złamanie prawa zakazującego nawracania przez nie-muzułmanów. Zarzuty postawiono także 26 muzułmanom Ahmadi za rzekome „znieważanie przykazań islamu”.

 

Wśród krajów o największej liczbie ludności największe restrykcje religijne występują w Indiach, Egipcie, Indonezji, Pakistanie i Rosji.

 

Indie wypadają najgorzej pod względem wskaźnika wrogości społecznej (9,6 w skali 10-punktowej). Pew Research Center zwraca uwagę na przemoc mafijną związaną z religią i wrogie działania związane z konwersjami. W 2018 r. policja w stanie Uttar Pradesh oskarżyła 271 chrześcijan za „szerzenie kłamstw na temat hinduizmu” i domniemaną próbę nawracania ludzi poprzez narkotyki.

 

Znaczne ograniczenie odnotowano w Salwadorze, gdzie podczas Wielkiego Tygodnia uzbrojeni mężczyźni napadali i okradli salwadorskiego kapłana oraz jego towarzyszy udających się na mszę. Kapłan ostatecznie zmarł.  

 

Pew sugeruje, że chrześcijanie i muzułmanie, którzy stanowią najludniejsze i najbardziej rozproszone pod względem geograficznym grupy religijne na świecie, doświadczyli największych prześladowań. Z chrześcijanami walczono w 145 krajach, a z muzułmanami w 139 państwach.

 

Zdaniem Pew, również Żydzi, którzy stanowią zaledwie 0,2 proc. światowej populacji, są najbardziej nękaną grupą religijną po chrześcijanach i muzułmanach. Z wrogimi działaniami spotkali się w 88 krajach.

 

Wyraźny spadek nękania zauważyły osoby nie mające afiliacji z żądną religią, w tym ateiści i agnostycy.

 

Źródło: catholinewsagency.com

AS


DATA: 2020-11-17 07:51
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.