DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Negocjacyjny spektakl w Mińsku

Negocjacyjny spektakl w Mińsku
fot.REUTERS/Vasily Fedosenko/Forum
#ROSJA    #INWAZJA    #POKÓJ    #KRYM    #MIŃSK    #ŁUKASZENKA    #HOLLAND    #WOJNA    #MERKEL    #PUTIN    #POROZUMIENIE Z MIŃSKA

Angela Merkel i François Holland chcą robić interesy z Rosją. Twarda polityka wobec Putina nie jest im na rękę. W Mińsku odbył się spektakl, który wcale nie musi doprowadzić do pokoju na Ukrainie.

 

Aleksander Łukaszenka do niedawna należał do najbardziej izolowanych polityków w Europie. To nie wobec Rosji, ale wobec Białorusi jeszcze niedawno Unia Europejska stosowała sankcje, szczególnie w kwestii uznania za persona non grata wiele różnych osób ze szczytów życia politycznego w Mińsku. Wydarzenia na kijowskim Majdanie były odbierane przez Łukaszenkę z niepokojem. Po pierwsze nie chciał on mieć swojego „majdanu” w Mińsku.  Po drugie bał się inwazji rosyjskiej na wzór na teren Krymu czy Donbasu. Dzisiaj prezydent Białorusi należy do głównych rozgrywających sprawę pokoju na Ukrainie. To on zaprasza głównych przywódców europejskich i powszechnie uznawany jest za rzeczywistego mediatora. Jest to niewątpliwie jego wielki, geopolityczny sukces.

 

W Mińsku delegacja Unii Europejskiej nie składała się z szefa Rady Europejskiej (Donalda Tuska), ani z ministra spraw zagranicznych UE (Federici Mogherini). Przybyli kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji François Hollande). Odzwierciedla to rzeczywisty układ sił w Unii, dominacja Niemiec i Francji nie podlega dyskusji. Twierdzenie jakoby Polska odgrywała jakąś znaczącą rolę w układaniu pokoju na wschodzie należy odłożyć do kategorii bajek. W Mińsku nie było ani Tuska, ani Kopacz, ani ośmieszanego raz za razem przez Kreml Schetyny. Nikt nie bierze pod uwagę zdania Polski w tej sprawie.

 

W Mińsku Władimir Putin miał w negocjacjach do dyspozycji trzy karty. Interesy rosyjskie reprezentował on sam, przedstawiciele separatystów oraz w jakimś stopniu Łukaszenka (trudno wszak nie dostrzegać faktu, że Białoruś od dawna jest uzależniona od Kremla). Po drugiej stronie zasiedli Merkel, Hollande i Poroszenko – przedstawiciele różnych państw, mających rozbieżność interesów, jeśli bierzemy pod uwagę kwestię stosunku do Rosji. Kijów chciałby zaostrzenia kursu wobec Rosjan, Paryż i Berlin wręcz przeciwnie.

 

Co się wydarzyło w Mińsku? W sensie rzeczywistym na tzw. „porozumieniu” zależało Władimirowi Putinowi, bo nie chciał dopuścić do eskalacji antyrosyjskich sankcji. Angela Merkel i François Holland dostali alibi, ażeby tych sankcji nie wprowadzać. Paryż i Berlin chcą robić interesy z  Rosją, więc ostra polityka Waszyngtonu wobec Moskwy jest im nie na rękę. Dlatego odbył się w Mińsku spektakl, który wcale nie musi doprowadzić do zaprowadzenia trwałego pokoju na Ukrainie. Można powiedzieć, że gra o to państwo wcale się nie rozstrzygnęła i toczy się dalej.

 Prof. Mieczysław Ryba
DATA: 2015-02-21 07:46
AUTOR: PROF. MIECZYSŁAW RYBA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.