13 września 2019

Niemcy: przygotowania do „drogi synodalnej”. Konserwatyści spychani do defensywy?

(Prof. Thomas Sternberg. FOT.: J.-H. Janßen [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)])

W Kościele katolickim w Niemczech toczy się debata o charakter drogi synodalnej. Zdecydowana mniejszość biskupów chce zapewnić spójność tego procesu z nauczaniem Kościoła katolickiego, zaś organizatorzy inicjatywy oskarżają ich o szukanie poparcia papieża dla wyhamowania planowanych zmian.

 

Za Odrą trwają przygotowania do formalnego rozpoczęcia „drogi synodalnej” – procesu, który ma głęboko zmienić niemiecki Kościół katolicki. W ramach procesu Niemcy powołali cztery fora dyskusyjne, które pochylą się nad następującymi tematami: celibat, moralność seksualna, rola kobiet, podział władzy w Kościele.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W czerwcu tego roku list do Kościoła katolickiego w Niemczech wysłał sam Ojciec Święty apelując o położenie pierwszorzędnego nacisku na ewangelizację. Papież przestrzegł Niemców przed nowym pelagianizmem i przekonaniem, że poprzez zmiany strukturalne, zewnętrzne reformy i dopasowywanie wielu rzeczy do opinii współczesności uda im się dokonać rzeczywistej odnowy Kościoła. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx podziękował Franciszkowi i publicznie stwierdził, że traktuje papieski list jako zachętę do odważnych zmian.

 

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego dwóch niemieckich hierarchów – kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii i bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony – zaproponowali alternatywny przebieg drogi synodalnej, tak, by uwzględnić apel papieża. Pomysł został jednak odrzucony przez większość biskupów i realizowany będzie wariant pierwotny pod egidą kard. Marxa i ZdK – Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików.

 

Szef ZdK, prof. Thomas Sternberg, zaatakował teraz bardzo ostro krytyków drogi synodalnej. W jego ocenie krytycy sprawiają wrażenie, jakby ich zdaniem Kościół nie musiał się zmienić.

 

Sternberg ostrzegł swoich przeciwników, by nie próbowali zahamować procesu reform wykorzystując do tego samego Ojca Świętego lub watykańskie kongregacje. Przywołał tu sprawę udzielania Komunii świętej protestantom – w ubiegłym roku kilku konserwatywnych biskupów prosiło Watykan o interwencję w tej sprawie, chcąc, aby zablokowano plany progresistów. To się jednak nie udało i w większości niemieckich diecezji heretycy żyjący w małżeństwie z katolikiem przyjmują dziś Eucharystię.

 

Sternberg uznał też, że nie ma sensu powoływać osobnego forum dyskusyjnego ds. ewangelizacji. Jego zdaniem cała droga synodalna jest nakierowana na odnowę zaufania dla ewangelizacji.

 

Szef ZdK dodał, że niemieccy katolicy nie mogą mieć zbyt dużych oczekiwań – nie jest możliwe na przykład udzielenie zgody na wyświęcanie kobiet już w przyszłym roku. Sternberg podkreślił, że trzeba jednak dopuścić swobodną dyskusję i nie może ona zostać zablokowana przez jakiś watykański zakaz.

 

W sobotę i niedzielę odbywać się będzie wspólne spotkanie Konferencji Episkopatu Niemiec oraz Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików – a więc duchownych i świeckich, którzy pracują nad reformami. Wówczas mają zostać w sposób formalny ustalone zasady „drogi synodalnej”. Ruszy ona z początkiem adwentu. Pierwszy raz specjalnie powołane ciało – Zebranie Plenarne Drogi Synodalnej – zbierze się pod koniec stycznia 2020 roku.

 

 

Źródła: pch24.pl / katholisch.de

Pach

 

   

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram