DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

Nazarbajew odchodzi i zostaje? Formalna dymisja prezydenta Kazachstanu

Nazarbajew odchodzi i zostaje? Formalna dymisja prezydenta Kazachstanu
Fot. Reuters / Forum

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew po niemal trzydziestu latach rządów ogłosił we wtorek swoją dymisję. Według nieoficjalnych doniesień, jako szef rady bezpieczeństwa będzie wciąż jednak skupiał ogromną władzę w swym państwie.

 

Rezygnacja ze stanowiska sprawowanego nieprzerwanie od grudnia 1991 roku, była zaskoczeniem. Nazarbajew ogłosił swoją decyzję w trakcie wtorkowego przemówienia transmitowanego przez telewizję.

 

- W tym roku mija 30 lat, od kiedy sprawuję najwyższy urząd naszego kraju. Byłem wielce zaszczycony przez mój wielki naród, który dał mi możliwość bycia pierwszym prezydentem niepodległego Kazachstanu – powiedział.

 

Formalne ustąpienie i przekazanie sterów władzy przewodniczącemu Senatu Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi nastąpi w najbliższą środę. Nazarbajew, który nie wyjaśnił powodów swej rezygnacji, pozostanie na czele rządzącej Demokratycznej Partii Ludowej Nur Otan.

 

Nazarbajew od czerwca 1989 pełnił funkcję pierwszego sekretarza KC Komunistycznej Partii Kazachstanu. Następnie, pomiędzy kwietniem 1990 a grudniem 1991 roku był prezydentem Kazachskiej SRR. W 1991 roku, według oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, miał zdobyć 98,7 proc. głosów. Jego obecna kadencja miała dobiec końca wiosną przyszłego roku.

 

- Nazarbajew odchodzi na przygotowane wcześniej stanowisko przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa. Jego uprawnienia będą wyższe od uprawnień prezydenta – skomentował w rozmowie z BBC rosyjski ekspert Arkadij Dubnow. W jego ocenie prezydent ma sprawować nadal niepodzielną władzę.

 

 

Źródło: tvn24.pl

RoM

 

 

 

 


DATA: 2019-03-19 18:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.