DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Nawrócenie z ojcem Wenantym Katarzyńcem

Nawrócenie z ojcem Wenantym Katarzyńcem
Fot. Waldek Sosnowski / FORUM

Na nawrócenie, powrót do Boga, pogłębienie swojej duchowości dobry jest każdy moment, ale trudno zaprzeczyć, że Wielki Post oraz Triduum sprzyjają im szczególnie. Zwłaszcza gdy mamy w tym szlachetnym przedsięwzięciu takich przewodników jak Sługa Boży ojciec Wenanty Katarzyniec.

 

Kalwaria Pacławska, gdzie spoczywa autor tych rozważań, opracowanych przez Tomasza Terlikowskiego, to dla większości z nas miejsce tak na mapie Polski odległe, że śmiało możemy powiedzieć: tam zawracają ptaki. Zapewne dlatego niezwykły franciszkanin, którego święty Maksymilian ogłosił patronem „Rycerza Niepokalanej”, dopiero w naszych czasach zyskuje popularność, głównie jako skuteczny orędownik w rozmaitych trudnych sprawach.

 

Być może tam właśnie powstały opublikowane niedawno pasyjne rekolekcje Sługi Bożego, spoczywającego we wspomnianym Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej i Znalezienia Krzyża Świętego. Pielgrzymi, którzy odwiedzili to miejsce, przekonali się naocznie: sprzyja ono ciszy i pełnemu skupieniu na kontemplacji Bożych spraw, a ślady i owoce tych – deficytowych w naszych czasach wartości – odnajdziemy na każdej stronie rozważań ojca Wenantego.

 

Autor rzadko głaska swoich słuchaczy (czytelników). Przeważnie bez pardonu smaga złe skłonności, wady, ziemskie przywiązania. Można by powiedzieć, że gwałtownie sprowadza nas na ziemię, ale on właśnie kieruje nasze myśli i dążenia ku niebu. Boli? Musi boleć odrywanie od grzechu i zmysłowości. Żarliwe rekolekcje ojca Wenantego prowokują w nas pragnienie by dramat, łzy i powaga Wielkiego Piątku oraz refleksja, cisza i nadzieja Wielkiej Soboty były naszymi towarzyszami na co dzień. Przywracają właściwe widzenie naszych relacji z Panem Bogiem i Jego stworzeniem. Stawiają w obliczu katastrofy oraz strasznych konsekwencji zerwania przez człowieka przymierza ze swoim Stwórcą, pokazują rzeczywistość nieba, czyśćca i piekła. Przypominają, uzmysławiają nam setki przyczyn, dla których powinniśmy znienawidzić nawet najmniejszy grzech i ukochać Bożą łaskę.

Niejeden pomyśli: dawno nie słyszałem takich słów (młodsi raczej: nigdy nie słyszałem). Tak, to bardzo „niedzisiejsze” pouczenia. Tym mocniej chce się zostać z nimi już na co dzień.

 

Jeśli ktoś chciałby szybko przekonać się, jakim duchowym przewodnikiem jest Sługa Boży, niech sięgnie choćby do nauk poświęconych kresowi życia. Ojciec Wenanty prowadzi słuchacza do jego łoża śmierci, każe patrzeć na toczącą się wtedy duchową walkę. Na sądzie szczegółowym zmusza do słuchania niezliczonych oskarżycieli. Zapewne mało kto pozostanie obojętny takiemu widowisku.

 

Skromny franciszkanin nie zatrzymuje się jednak na dramatycznych odwołaniach do czekających nas spraw ostatecznych. Nie zapomina wskazywać nam na obowiązek wdzięczności wobec Bożego miłosierdzia. Swe rozważania kończy wezwaniami do modlitwy o łaski niezbędne do zbawienia. Na początek każdego dnia przyjaciel świętego Maksymiliana podpowiada nam trzy myśli: 1. Dzień dzisiejszy mam poświęcić Panu Bogu na chwałę i na pracę nad zbawieniem własnej duszy. 2. Może dzień dzisiejszy będzie dla mnie ostatnim. 3. Nie trać najmniejszej sposobności do dobrego.

 

Ciągle możemy żywić nadzieję na swe zbawienie i pracować na nie. Dokąd żyjemy, nasz Ojciec w każdej chwili podaje nam swoją rękę.

 

RoM

Tomasz P. Terlikowski, Droga Krzyżowa i Męka Pana Jezusa z Wenantym Katarzyńcem, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2019.


DATA: 2019-04-23 07:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wspaniała postać! Święty zakonnik!
4 miesiące temu / Jola
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.