DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Nawrócenie ekologiczne, integralność i rozeznanie. Dokument roboczy Synodu Amazońskiego

Nawrócenie ekologiczne, integralność i rozeznanie. Dokument roboczy Synodu Amazońskiego
Fot. pixabay.com

Zmierzamy do nawrócenia duszpasterskiego i ekologicznego w rozumieniu papieża Franciszka - mówił kard. Lorenzo Baldisseri podczas watykańskiej prezentacji Instrumentum laboris (dokumentu roboczego) Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Regionu Panamazońskiego. W dokumencie nie pada wprost propozycja wyświęcania żonatych mężczyzn (viri probati), jednak wyraźnie zaznaczona jest konieczność rozwiązania sytuacji niedostatecznej ilości kapłanów na tych terenach, poprzez intensywny proces „słuchania” i „rozeznania”.

 

Dokument, stanowiący punkt odniesienia dla dyskusji synodalnych, powstał w języku hiszpańskim. Składa się z trzech części, z których pierwsza mówi o rzeczywistości Amazonii, druga o ekologii integralnej, a trzecia o wyzwaniach dla Kościoła w tym regionie.

 

Część pierwsza przedstawia tematykę pozwalającą zrozumieć amazońską rzeczywistość. Mowa jest najpierw o życiu, którego Amazonia jest źródłem „w obfitości”, często jednak jest ono zagrożone i wymaga obrony przeciwko różnym formom wyzysku. Kolejny temat poruszony w pierwszej części dokumentu to terytorium, na którym współistnieją „nadzwyczajne piękno” i siły, które zagrażają jego zniszczeniem, choć nie brakuje też powodów do nadziei. Temat trzeci, stanowi zagadnienie czasu rozumianego jako „czas łaski, inkulturacji i międzykulturowości”. Czwarty temat wreszcie dotyczy dialogu z ludami Amazonii, rozumianego w sensie misyjnym. Chodzi o dojście do nawrócenia duszpasterskiego w rozumieniu adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium”.

 

Część druga dotyczy ekologii integralnej, zrównoważonego rozwoju i tzw. nawrócenia ekologicznego w rozumieniu encykliki Laudato si. Przedstawiono problemy dotyczące tych terenów; zniszczenia spowodowane eksploatacją; zagrożenia dla ludów autochtonicznych i ich ochrona; „złożony problem migracji”, jej powody i skutki; zjawisko wzrastającej urbanizacji; przemiany społeczne dotykające rodziny i ją osłabiające; „niszczycielski problem korupcji, prawdziwej strukturalnej plagi społecznej”, problem opieki zdrowotnej oraz „edukacji integralnej, rozumianej jako spotkanie i nawrócenie na ekologię integralną”.    

 

Powołując się na adhortację Evangelii Gaudium oraz encyklikę Laudato Si, dokument stwierdza, że ewangelizacja „zawsze nosi jasny socjalny kontekst”, oraz ,że „w samym sercu Ewangelii widzimy głębokie połączenie pomiędzy ewangelizacją a rozwojem człowieka”. W dokumencie kontynuowana jest także myśl dotycząca socjalnej i ekologicznej natury grzechu.

 

„Integralna ekologia jest czymś więcej niż połączenie sfery socjalnej i środowiskowej. Obejmuje także potrzebę osobistej, społecznej i ekologicznej harmonii, które wzywają do osobistego, socjalnego i ekologicznego nawrócenia”. Sprowadza się to do uświadomienia sobie „błędów, grzechów i win”, jakie wyrządziliśmy Boskiemu stworzeniu.

 

Dokument nie odpowiada jednoznacznie na pytanie dotyczące wprowadzenia praktyki wyświęcania żonatych kapłanów (viri probati). Zamiast tego stwierdza się, że jednym z głównych punktów, w który należy się szczególnie dokładnie wsłuchać jest „płacz tysięcy społeczności pozbawionych coniedzielnej Eucharystii przez długi okres”. Następnie dokument dodaje: „Ufamy, że Kościół, zakorzeniony w swoim synodalnym i misyjnym wymiarze może zapoczątkować proces słuchania i rozeznania, w celu podjęcia działań w konkretnej rzeczywistości ludów Amazonii”.

 

Co więcej, dokument wyraźnie stwierdza, że Synod Amazoński będzie miał charakter profetyczny. Okazuje się bowiem, że wiele problemów dzisiejszego świata odzwierciedla sytuacja w omawianym regionie. Dlatego też, ze względu na jego uniwersalny charakter zaleca się podjęcie przemyślanych, długofalowych, ale i konkretnych akcji. „Wszystko jest połączone (…) to kwestia na którą papież Franciszek kładzie największy nacisk i polega na ustanowieniu dialogu z duchowością religijnych i kulturowych doświadczeń. Potrzebny jest konsensus w ustanowieniu agendy dotyczącej integralnego i zrównoważonego rozwoju – jak opisanego wcześniej – który zawiera zrównoważoną hodowlę i rolnictwo; energia wolna od zanieczyszczeń; szacunek dla tożsamości i praw autochtonów; a ponad wszystko woda pitna dla wszystkich. Te prawa są podstawowymi problemami występującymi w rejonie Panamazońskim”.

 

 

Źródło: KAI / sinodoamazonico.va

PR     

 

 

 


DATA: 2019-06-17 18:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polpotyzm i Kampucza.
11 miesięcy temu / Ryś
 
A czy jest w tym dokumencie Imię Jezus? Ile razy? A ile stron ma dokument?
11 miesięcy temu / baranek
 
Wierzę w Kościół apostolski. Irena Gęca "Kościół jest apostolski. Znaczy to, że jest on założony na fundamencie apostołów i że powstał dzięki ich przepowiadaniu, do którego uzdolnił ich Duch Święty...Co więcej, Kościół jest zobowiązany głosić niezmienioną naukę Jezusa, którą przez jego apostołów przekazał kolejnym pokoleniom. A zatem określenie "apostolski" ukazuje nam również prawdę o Kościele, który jest depozytariuszem nauczania, a nie jego właścicielem. To apostołowie na ręce Kościoła złożyli nauczanie Syna Bożego, a Kościół zobowiązany jest strzec go na chwałę Bożą i dla dobra ludzi wszystkich czasów. Read more: http://www.pch24.pl/co-to-znaczy--ze-kosciol-jest-jeden--swiety--powszechny-i-apostolski-,54426,i.html#ixzz5rDgy91wL
11 miesięcy temu / kwiatek77
 
Jak widzimy mamy Papieża , który jako światowy Przywódca rozwiązuje wszystkie PROBLEMY świata poczynając od zażegnania biedy aż po światowy pokój i EKOLOGIĘ.. Jest to zjawisko NIESPOTYKANE na miarę cudu aby głowa Kościoła miała tak wielki posłuch i zrozumienie u polityków i rządzących światem. Nadto wpisywała sie AKTYWNIE w ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ upatrując w nim ZBAWIENIE dla ŚWIATA. Jeden Człowiek a tyle spraw i problemów . Nic dziwnego, że to co najważniejsze schodzi na plan dalszy i ginie w gąszczu "dźungli" problemów. Jezus Chrystus Jedyny Prawdziwy Król -"Przywódca" religiny nie ma nic wspólnego z Marksem, Engelsem, Leninem, Czegewarą
11 miesięcy temu / iskierka
 
Oj, coś to niedobrze wróży.
11 miesięcy temu / Zbigniew
 
Nie słyszałem żeby nauczanie zawarte w Rerum Novarum papieża Leona XIII zostało odwołane. Tam potępiony został socjalizm i liberalizm, a papież Jan Paweł II to potwierdził w swoich licznych wypowiedziach.
11 miesięcy temu / Nik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.