DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   CYWILIZACJA

Monika Gabriela Bartoszewicz

"Nawracanie" na islam


Zapomniana i na zawsze, zdawałoby się, zamknięta w mrokach niepamięci historia chrześcijan przymuszanych – pod groźbą utraty życia – do przyjęcia wiary w islam i Mahometa wyłania się z odmętów zarówno w sensie symbolicznym, jak i dosłownym. Wspomnieć o tym należy w kontekście pierwszej kanonizacji papieża Franciszka, ale także – najnowszej książki Raymonda Ibrahima zatytułowanej Crucified Again: Exposing Islam’s New War on Christians (Ponownie ukrzyżowani. Nowa wojna islamu z chrześcijanami), której żadną miarą nie może zabraknąć na liście lektur obowiązkowych. Obydwa te wydarzenia, aczkolwiek na różnych płaszczyznach, wpisują się w powrót zjawiska, które wielu ludziom wydawało się przebrzmiałe i nieaktualne – wierności Chrystusowi aż do śmierci i gotowości oddania życia doczesnego w zamian za życie wieczne.
 
12 maja 2013 roku Ojciec Święty Franciszek wyniósł do chwały ołtarzy ośmiusetosobową grupę męczenników, nie wspominając, niestety, kto ich zabił. Przypomnijmy zatem, iż męczennicy z Otranto zostali straceni przez Turków Otomańskich 28 lipca 1480 roku. Za odmowę przyjęcia islamu, zgodnie z nakazem koranicznym, obcięto im głowy. Stało się to po przełamaniu przez flotę turecką pod dowództwem wielkiego wezyra Gedika Ahmeda Paszy rozpaczliwej obrony niewielkiej fortecy we włoskiej Apulii. Trzy dni po zdobyciu miasta wszystkich mężczyzn powyżej piętnastego roku życia zebrano na głównym jego placu i dano im wybór pomiędzy odstąpieniem od wyznawanej wiary w zamian za życie a wiernością Chrystusowi skutkującą śmiercią.

Tradycja podaje, że w imieniu całej grupy nie przemówił żaden z możnych czy uczonych tego świata, ale zwyczajny krawiec, Antonio Primaldo, który oświadczył, że wszyscy wolą umrzeć, niż wyrzec się wiary w Chrystusa. Na postawione przez muzułmanów ultimatum Antonio Primaldo odpowiedział następującymi słowy...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 
 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.

 

963 osoby zostały aresztowane w stolicy Wielkiej Brytanii w związku z przedłużającymi się protestami na rzecz wzmocnienia wysiłków w walce ze zmianami klimatycznymi. Protestujący domagając się od rządu bardziej stanowczych działań, sparaliżowali centrum miasta. Czterdziestu osobom postawiono zarzuty.

 

Chińscy katolicy protestują przeciwko „nagłym zniknięciom” księży oraz domagają się powrotu do świątyń, w których służyli od lat. Zacieśnia się pętla jaką pekińskie władze zaciskają wokół katolików należących do tzw. „Kościoła podziemnego”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.