DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   CYWILIZACJA

Monika Gabriela Bartoszewicz

"Nawracanie" na islam


Zapomniana i na zawsze, zdawałoby się, zamknięta w mrokach niepamięci historia chrześcijan przymuszanych – pod groźbą utraty życia – do przyjęcia wiary w islam i Mahometa wyłania się z odmętów zarówno w sensie symbolicznym, jak i dosłownym. Wspomnieć o tym należy w kontekście pierwszej kanonizacji papieża Franciszka, ale także – najnowszej książki Raymonda Ibrahima zatytułowanej Crucified Again: Exposing Islam’s New War on Christians (Ponownie ukrzyżowani. Nowa wojna islamu z chrześcijanami), której żadną miarą nie może zabraknąć na liście lektur obowiązkowych. Obydwa te wydarzenia, aczkolwiek na różnych płaszczyznach, wpisują się w powrót zjawiska, które wielu ludziom wydawało się przebrzmiałe i nieaktualne – wierności Chrystusowi aż do śmierci i gotowości oddania życia doczesnego w zamian za życie wieczne.
 
12 maja 2013 roku Ojciec Święty Franciszek wyniósł do chwały ołtarzy ośmiusetosobową grupę męczenników, nie wspominając, niestety, kto ich zabił. Przypomnijmy zatem, iż męczennicy z Otranto zostali straceni przez Turków Otomańskich 28 lipca 1480 roku. Za odmowę przyjęcia islamu, zgodnie z nakazem koranicznym, obcięto im głowy. Stało się to po przełamaniu przez flotę turecką pod dowództwem wielkiego wezyra Gedika Ahmeda Paszy rozpaczliwej obrony niewielkiej fortecy we włoskiej Apulii. Trzy dni po zdobyciu miasta wszystkich mężczyzn powyżej piętnastego roku życia zebrano na głównym jego placu i dano im wybór pomiędzy odstąpieniem od wyznawanej wiary w zamian za życie a wiernością Chrystusowi skutkującą śmiercią.

Tradycja podaje, że w imieniu całej grupy nie przemówił żaden z możnych czy uczonych tego świata, ale zwyczajny krawiec, Antonio Primaldo, który oświadczył, że wszyscy wolą umrzeć, niż wyrzec się wiary w Chrystusa. Na postawione przez muzułmanów ultimatum Antonio Primaldo odpowiedział następującymi słowy...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Dusze małe zajmują się w modlitwie tylko swoimi ciasnymi, osobistymi interesami. Inne wciągają w obręb modlitwy swoich krewnych, przyjaciół, wspólne interesy rodzinne. To już nieco więcej. To, że modlimy się za siebie, to sprawa potrzeby, ale żeby modlić się za innych, do tego trzeba mieć serce otwarte, pełne miłości.

 
 

1793 – powstańcy wandejscy (Wielka Armia Katolicka i Królewska) w bitwie pod Entrames pokonali wojska Republiki Francuskiej. Armia katolicka dowodzona przez młodego markiza Henryka de Rochejacquelin, ruszyła w kierunku Paryża. W pobliżu Majenny doszło do zwycięskiej bitwy z podwładnymi gen. Franciszka Józefa Westermanna.

 

Furia mentalnych faszystów spod znaku czerwonego  pioruna w kształcie hitlerowskiej „runy sieg” skierowała się przeciw Kościołowi. Od niedzieli ze wszystkich stron kraju spływają informacje o napadanych, profanowanych lub dewastowanych świątyniach. Także od niedzieli rozpoczęła się spontaniczna akcja pilnowania świątyń. Czas rozszerzyć działania obronne na wszystkie parafie!

 

Liturgie bożonarodzeniowe papieża Franciszka w Watykanie będą w tym roku sprawowane bez udziału wiernych – podaje agencja CNA. Oficjalnie przyczyną jest kryzys związany z pandemią koronawirusa.

 

Grupa młodych osób, głównie ze środowisk narodowych oraz warszawscy kibice obronili kościół na stołecznym Placu Trzech Krzyży przed agresją lewicowej tłuszczy. Policja, która podczas niedawnej demonstracji „covidosceptyków” wykazała się energiczną interwencją i zdecydowaniem, wobec napastliwego tłumu prezentowała ogromną powściągliwość.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.