DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Nawet ostra krytyka aborterów jest dopuszczalna! Sąd uniewinnił rzeszowskich działaczy pro-life

Nawet ostra krytyka aborterów jest dopuszczalna! Sąd uniewinnił rzeszowskich działaczy pro-life
Fot. Marek Lapis / FORUM

Jacek Kotula i Przemysław Sycz nie złamali prawa protestując przeciwko zabijaniu chorych, nienarodzonych dzieci w szpitalu Pro Familia w Rzeszowie. Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał, że działania obrońców życia nie przekraczały granicy prawa, a w całej sprawie nie należy mówić o zniesławieniu, ale raczej o granicach wolności słowa.

 

- Sąd odwoławczy wyraźnie uznał, że była to sprawa traktująca o granicach wypowiedzi, a nie o zniesławienie i nie dopatrzył się bezprawności w naszych działaniach. Sąd wskazał, że choć nasza krytyka była dla niektórych oburzająca, to jednak była ona dopuszczalna w demokratycznym kraju – powiedział nam Jacek Kotula z rzeszowskiej Fundacji Pro Prawo do Życia.

 

Co ważne, sąd zauważył fakt, że szpital korzysta ze środków publicznych i przeprowadza legalne aborcje, a zatem musi się liczyć z krytyką osób, które łożą na NFZ ze swoich podatków, a nie zgadzają się na takie praktyki.

 

- Sąd ocenił, że każdy rozsądny obywatel, przechodząc obok naszych pikiet, nie pomyślał sobie, że chodzi o zabijanie chorych dzieci w łóżkach szpitalnych, ale o aborcję. Wprawdzie przyznał, że dany podmiot ma prawo do prywatności, ale też druga strona ma prawo do krytyki w prawnie granicach wyznaczonych. Sąd ocenił, że nasze pikiety mogły szokować, poruszać, oburzać, ale też dodał, że forma debaty, która nie porusza, nie ma sensu. Z takim właśnie zamiarem działaliśmy – dodał Kotula.

 

Jak dodał, wyrok uniewinniający cieszy, bo nie ma wątpliwości, że aborcja jest zabijaniem i nie przeczą temu nawet sami aborterzy. Co istotne, sąd nie przeoczył też niedawnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ten orzekł, iż mówienie krytycznie o aborcji – określanie jej mianem nielegalnej, ale dopuszczalnej i niekaranej, czy wręcz porównywanie jej do Holokaustu (prawo stało po stronie oprawców, usprawiedliwiając ich zbrodnie), mieści się w granicach dopuszczalnej krytyki.

 

Także we wtorek rzeszowski sąd uznał, że Jacek Kotula i Przemysław Sycz prowadzać ostrą kampanię, nie przekroczyli granicy nakreślonej przez Konstytucję RP, Europejską Konwencją Praw Człowieka oraz granicy wolności słowa. Wyrok jest prawomocny. Strony mogą wystąpić o jego kasację. Rzeszowskich działaczy pro life w sądzie wspierał adw. Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris.

 

Marcin Austyn

DATA: 2015-12-22 14:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

brawo rzeszowski sąd apelacyjny, ale dlaczego rejonowy i okręgowy upierały się, by zabronić krytyki..
ponad 4 lata temu / dds
 
Kurczę, co te sądy nagle zaczęły wydawać sprawiedliwe wyroki? Czyżby to był efekt zmiany rządów? I co na to sfrustrowani malkontenci, dla których PiS=PO? :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
To przywraca nadzieję na możliwość odbudowania zaufania do sądów.
ponad 4 lata temu / Marek
 
Brawo sedziom
ponad 4 lata temu / Justa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.