Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   24   MARCA   2019 r.

III Niedziela Wielkiego Postu
Św. Katarzyny Szwedzkiej
Bł. Szymona Łukacza, męczennika
 
 
 
 

Nawet mając rodzinę możesz wstąpić do zakonu! Wszystko dzięki świętemu Franciszkowi


Co łączy świętego Jana Bosko, Krzysztofa Kolumba, świętego Ludwika IX, świętą Elżbietę Węgierską i gen. Józefa Hallera? Wszyscy oni byli tercjarzami, czyli świeckimi zakonnikami.

 

Kim są tercjarze i co przyświecało św. Franciszkowi z Asyżu, który powołał ich zakon? Odpowiedzi na to pytanie udziela Piotr Podlecki w kolejnym odcinku programu „Dobre czytanie”.


DATA: 2018-04-21 22:20:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Iw ma absolutnie pojęcie o czym mówi. Sam odczuwam od pewnego czasu pragnienie przynależności do jakiegoś tzw. III zakonu i bardzo cenię te stowarzyszenia (uważam, że to wspaniała okazja do uświęcenia się w duchu danego zgromadzenia zakonnego). Natomiast tak samo mocno jak doceniam istnienie III zakonów, tak samo mocno irytuje mnie modne ostatnio podejście do tego tematu w stylu: "ejże, to nie żaden III zakon tylko FRANCISZKAŃSKI ZAKON ŚWIECKICH, to jest przecież NA RÓWNI ZE ZWYKŁYM ZAKONEM, dlaczego ma być TRZECI!". I oczywiście "przez wieki deprecjonowany" i w ogóle do tego "świeccy byli uważani jako gorsi" itp. itd. Klasyczne deprecjonowanie życia konsekrowanego i poświęconego wyłącznie na służbę Bogu, pod płaszczykiem dowartościowania świeckich (nawet jeśli nieświadome), do tego okraszone wątpliwie prawdziwymi wyjątkami z historii z Kościoła (owo mityczne lekceważenie świeckich).
11 miesięcy temu / zxc
 
Jeszcze jedno, ja nie twierdzę, że nie ma czegoś takiego jak III zakony. Ja po prostu nie widzę powodu osobiście, żeby je stawiać na równi z dwoma podstawowymi zakonami, bo DLA MNIE nie ma żadnego porównania między świeckimi tercjarzami, a zakonnikami czy zakonnicami. A jeśli ty uważasz inaczej, to twoja sprawa. Każdy może uważać jak chce.
11 miesięcy temu / Iw
 
@ Trad - Wiem doskonale, że i św. Katarzyna ze Sieny jak i bł. Maria Taigi były tercjarkami. Czytaj ze zrozumieniem. Ja mówię o charakterze życia tercjarzy, którzy oprócz regularnych modlitw i opieki duchowej zakonu, do którego formalnie należą, są po prostu zwykłymi świeckimi, którzy żyją normalnie w świecie i normalnie są zanurzeni w świeckim życiu, jego troskach i marności. Stąd moja opinia, że to jest taki zakon, jak każde inne bardziej sformalizowane świeckie stowarzyszenie katolików. A co do powyższych tercjarek, to ich sytuacja była odmienna, bo każda z nich była mistyczką, a więc ich życie duchowe faktycznie miało charakter prawdziwego życia zakonnego, bo żyjąc w świecie były cały czas zanurzone w Bogu. Natomiast reszta tercjarzy to po prostu bardziej gorliwi świeccy katolicy. I nie porównuj tego ze zgromadzeniami czynnymi, bo one jednak mają dużo więcej zakonnego ducha niż zwykli zatomizowani świeccy, spotykający się tylko przy określonych okazjach.
11 miesięcy temu / Iw
 
Do Iw widac, ze nie mmasz pojecia o czym mowisz. Sw. Katarzyna Sienenska byla tercjarka dominikanska. Co powiesz o zakkonnikach regularnych zyjacych w swiecie? Tercjarze ti zakon regularny ja pierwsze i drugie.
11 miesięcy temu / Trad
 
Trzeci zakon to dla mnie żaden zakon, to stowarzyszenie świeckie, podlegające konkretnemu zakonowi. Są pewne praktyki duchowne, modlitwy, do których są zobowiązani członkowie, ale z zakonem dla mnie nie ma to wiele wspólnego. Ot bardziej to przypomina bractwa, jakie w dawnych czasach były dosyć powszechne w Kościele, dziś już mniej. Oczywiście nie deprecjonuję tu ludzi, którzy są członkami takiego zakonu, bo i oni dążą do świętości, i to w bardziej regularny i systematyczny sposób niż zwykli świeccy. Ale życie świeckie jest jak rozproszone i tak poddane zmienności okoliczności, tak nieuregulowane co do rytmu dnia, tak z konieczności przesiąknięte sprawami i troskami tego świata, że doprawdy nie ma porównania. Taki surogat życia zakonnego dla świeckich. Oczywiście są tacy święci jak św. Katarzyna ze Sieny czy bł Anna Maria Taigi, którzy wewnętrznie byli przesiąknięci duchem prawdziwie zakonnym, ale to byli mistycy, obdarzeni szczególnymi łaskami.
11 miesięcy temu / Iw
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 93 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.